Talán sokakkal előfordult már, hogy egy különleges színváltozatú, vagy olyan más, számukra kedves tulajdonságokkal rendelkező muskátli akadt a kezükbe tavasszal, amiből szerettek volna az azt követő évben is ültetni. Azonban a következő évi palántavásárlás során nem biztos, hogy sikerült ugyanolyat kapniuk. Erre a problémára adhat megoldást a muskátli dugványozással történő szaporítása ősszel, melynek műveletét minden kezdő kertésznek érdemes elsajátítania.

muskátli

A dugványozás első lépése, hogy kiválasztunk egy gazdagon virágzó, egészséges muskátlitövet – A szerző felvétele

A muskátli vegetatív szaporítása vágott fejdugványokkal történik, ugyanis a csúcshajtások gyökereznek a legjobban. Ezekből a dugványokból tavasszal sokkal erőteljesebb tövek fejlődnek, mint az átteleltetett muskátlitövekből, ami szintén jó ok arra, hogy megtanuljuk a muskátlidugványozás technikáját, melyre a legalkalmasabb időszak a szeptember.

Lássuk mely lépésekből áll a muskátli dugványozása!

1. Válasszunk egy egészséges muskátlitövet, melyet szeretnénk tovább szaporítani!

2. Vágjunk le egy körülbelül 10-12 cm-es muskátlihajtást. A hajtást úgy törjük le, hogy azon 2-3 teljesen és egy félig kifejlődött levél legyen. Virágos vagy bimbós hajtásokat ne használjunk!

3. Tépkedjük le a hajtásról az alsó leveleket, mert ezek megrothadhatnak a gyökereztető keverékben, akadályozva ezzel a gyökérképződést.

4. A szárcsomó alatt vágjuk le a szárat egy éles késsel úgy, hogy a szövet ne roncsolódjon. Minél simább a vágási felület, annál könnyebben regenerálódik a hajtás, és ezáltal gyorsabban indul meg a gyökérképződés.

5. Ültessük el, lehetőleg steril közegbe, hogy kizárhassuk a fertőzésveszélyt. Ilyen ideális tápközeg például a perlit:vermikulit 1:1 arányú keveréke.

6. Alaposan öntözzük meg a tápközegbe helyezett dugványt, és világos, de nem túl napsütötte helyre tegyük azt. Majd a továbbiakban se felejtsük el nedvesen tartani az elültetett dugványokat, illetve teremtsünk nekik megfelelő körülményeket (20°C fok körüli hőmérséklet és 70-80%-os páratartalom).

7. Ha sikeres volt a muskátlik dugványozása, a hajtások 3-4 hét alatt begyökeresednek. Ekkor ültessük át őket nagyobb cserépbe.

8. A tél folyamán tároljuk a dugványokat fagymentes helyen.

Sikeres kertészkedést kívánok!