Lassan tartósabban is beköszönt a jó idő, azonban sokan vagytok, akik nem rendelkeztek saját kerttel, de vágytok a friss, hazai zöldségre, csak nem a szupermarketek polcairól. Habár befőzni nem fogtok tudni ebből a mennyiségből, de mégis van lehetőség egy kis otthoni ízt tenni az asztalra.

Mivel számos növény csak a kertben érzi jól magát, és egy rossz fajválasztás könnyen kedveteket szegheti, ezért a mai cikkben összegyűjtöttem néhány olyan növényt, melynek balkonládás vagy konténeres termesztésével nagy eséllyel nem fogtok mellélőni. Teraszos olvasóink előnyben, de a „csak" virágládányi hellyel rendelkezők se féljenek kipróbálni ezt a megoldást.

paradicsom

paradicsom

Konténerben, balkonládában a paradicsom jól termeszthető – fotók: Kruták László

Milyen növényeket termeszthetünk a balkonon vagy a lakásban?

Konténerben, balkonládában a paradicsom jól termeszthető, főleg ha sikerül legalább 5-6 órányi napfényes helyet találni számára. Térhiány esetén mindenképp törpeparadicsomot, koktél- vagy cseresznyeparadicsomot válasszatok. Ne érjen azonban meglepetésként, ha determinált fajta mellett teszitek le a voksotokat, hogy kb. egy hónap leforgása alatt beérik az összes bogyó.

A paprika, különösképp a jalapeño, hatékonyan termeszthető akár szobában is. A paprikatermesztők most biztosan fogják a fejüket, tőlük előre is elnézést kérek, de nem írnám eme sorokat, ha nem épp a napokban kínált volna meg a bátyám a paneljalapeñojából. Persze rengeteg gondoskodást igényel, mély konténert és tápanyagot, sőt, zárt térben még mesterséges porzást is. Ecsetre fel!

paprika

paprika

A paprika hatékonyan termeszthető akár szobában is – fotók: Kruták László

A bab szintén jó választás annak, aki saját maga által termesztett zöldséggel szeretné az ebédet színesíteni. Mély edényre, sok napfényre és (amennyiben nem bokorbab, hanem karós bab a kiválasztott) támrendszerre/rácsra van szüksége, amire felfuthat, cserébe néhány hét alatt már számíthattok termésre. Alkalmas fajta lehet a Minidor.

Nagyjából minden borsófajta megfelelő konténeres termesztésre, de a törpefajták és a bokros fajták előnyösebbek, különösen ha kevés hellyel rendelkeztek. A borsó kedveli a nedves talajt és a hűvösebb környezeti viszonyokat, valamint fajtától függően a 20-30 cm mélységű edényeket. Ha a konténer átmérője legalább 30 cm, kb. 4-6 tő fér el benne. Ajánlott fajta a Rajnai törpe.

Bébi változatú sárgarépával is próbálkozhattok, azonban fontos, hogy ne szabadföldi termesztésű méretet várjatok. Mélyebb edény természetesen elengedhetetlen. Little finger fajta javasolt.

A hónapos retek gyors növekedésű, kisebb cserépben is megbízhatóan fejlődik, ám mindig nyirkosan kell tartanotok a talajt.

A cékla az egyik legkönnyebben termeszthető zöldség konténerben, amennyiben megfelelő fajtát választotok. Egy kb. 30 cm mély konténerre lesz szükségetek, melybe jó vízelvezető, komposztos földet tegyetek. Erre a célra alkalmas lehet a Kornett fajta, melyet bébicéklaként is emlegetnek, rövid tenyészidejű, és kb. ping-pong-labda nagyságúra nő meg.

Grátiszként megemlíteném a padlizsánt azoknak, akiknek nagy teraszuk és egy legalább 18-20 literes edényük is van egy-egy tőhöz. A padlizsán igényli a 7-8 óra napfényt, a trágyázást, valamint súlyánál fogva a fizikai támogatást is, amikor elkezdi a termését hozni. Példaként pedig a Crescent Moont és a Little Spookyt hozom.

Végezetül ne maradjon ki a sorból az újhagyma sem, amihez dughagymát kell vásárolnotok, és 10 cm-es cserepeket.

palánta

Vetőmag- vagy palántavásárlás során kérjétek a szakemberek segítségét – fotó: Kruták László

Mint láthatjátok, a balkonos, konténeres termesztés esetében elengedhetetlen, hogy erre a célra alkalmas, kisebb növekedésű, rövid tenyészidejű fajtát válasszatok. Vetőmag- vagy palántavásárlás során a gazdaboltokban vagy helyi piacon kérjétek a szakemberek segítségét, de emellett a hivatalos weboldalak is jó iránymutatást adhatnak.