Ezekben a hónapokban ugyanis még nincs túl nagy hőség, és valamivel könnyebben biztosítható a magok csírázásához szükséges talajnedvesség is. Először is egy ásónyom mélységben lazítsuk fel a talajt, s távolítsuk el az eközben felszínre kerülő köveket, kavicsokat, gyökérmaradványokat. Bármilyen földről is van szó, az sosem árt, ha bedolgozunk tőzeget, vagy gyepföldet, a homokos talajt kötöttebbé teszi és javítja a vízmegtartó képességét, az agyagot pedig fellazítja. Négyzetméterenként körülbelül 10 kilogrammal kalkuláljunk. Ha van még időnk, ezt követően pihentessük a területet egy hétig.

A gyep akkor lesz szép és könnyen kezelhető, ha a terület egyenes. Ezért vetés előtt hengerezzünk. A vetéshez szélcsendes napot válasszunk, mert a könnyű fűmagot sodorja a szél és nem lesz egyenletes a vetés. Segít a helyzeten, ha a magot homokkal keverjük és két részre osztjuk. Az egyiket a területre keresztben, a másikat pedig hosszában szórjuk el. A kiszórt magot gereblyével dolgozzuk be, majd újra hengerezzük a felszínt.

gyep

Évközben változtassuk a nyírás irányát is, ez is segít abban, hogy szép legyen a pázsitunk – fotó: pixabay

Finom, permetszerű öntözéssel locsoljuk, ha száraz az idő, reggel és este is. Körülbelül egy-két hét kell a keléshez.

Az első fűnyírás akkor válik esedékessé, amikor a fű már 6-8 cm magas. Ilyenkor a felére vágjuk vissza. Utána a növekedési sebességtől függő gyakorisággal nyírjuk a gyepet, mely folyamatos öntözést és tápanyag-visszapótlást igényel. Tavasz elején pedig levegőztessük gyepszellőztetővel, másként benövi a moha és a levegőtlen talajban kipusztul a fű.