Éjszaka jobbára gyengén felhős idő várható, inkább csak fátyolfelhők lesznek felettünk. Csapadéknak kicsi a valószínűsége. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A hőmérséklet hajnalban 13 és 22 fok között alakul, 16 fok alá főként északkeleten hűlhet le a levegő.

Kedden napsütéses idő várható kevés gomolyfelhővel és a Dunántúlon némi fátyolfelhővel. Zápor, zivatar helyenként a Dunántúlon fordulhat elő. Időnként megélénkül a keleties, a Kisalföldön a délire forduló szél, emellett zivatarok környezetében erős vagy viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 13 és 22 fok között alakul, 16 fok alá főként északkeleten hűlhet le a levegő. A legmagasabb nappali hőmérséklet 30 és 34 fok között várható.

időjárás

Meleg, száraz idő lesz – fotó: Agroinform.hu

Az előttünk álló napokban jellemzően napos, száraz, meleg időre van kilátás igen magas UV sugárzással, ami perzseléshez vezethet a növények levelein illetve a gyümölcsökön, zöldségeken. Kedden a Dunántúlon helyenként még előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, szerdán és csütörtökön sehol sem valószínű számottevő csapadék, majd pénteken és szombaton ismét a Dunántúlon lehet többfelé zivatarokra számítani. Az ország nagy része, az előrejelzések szerint a keleti háromnegyede azonban szárazon marad az előttünk álló héten.

Légköri aszályra is sokfelé lehet számítani, amikor a legmelegebb órákban 30% alá csökken a relatív nedvesség értéke. A száraz, meleg időben fokozottan figyelni kell a tarlótüzek megelőzésére. A hét közepétől fokozódik a hőség, a legmelegebb órákban 31, 36 fok közötti értékek várhatók. Enyhülés a Dunántúl nyugati felén valószínű a hétvégén.

Az utóbbi időben napokban jutott nedvesség a talajoknak

A múlt hét második felében, főként csütörtökön még sokfelé alakultak ki záporok, zivatarok az országban, melyekből a legtöbb helyen csapadéknyom és 5 mm közötti mennyiség hullott, de néhány helyen egy-egy felhőszakadás is kialakult 20 mm-t meghaladó csapadékösszeggel.

Vasárnap a már régóta száraz észak-dunántúli régióban is sokfelé esett. A Duna-Tisza közének egyes tájain illetve a Hajdúság és a Nyírség területén azonban vannak tartósan száraz, az aszály jeleit mutató területek. A talaj nedvességtartalmát tekintve továbbra is igen változatos a kép az országban. Az utóbbi időben bő csapadékú dél-alföldi illetve kelet-dunántúli területeken sokfelé a talaj mélyebb rétegeibe is jutott nedvesség, és a meleg, párás időben könnyen szaporodó növénybetegségek ellen küzdenek a gazdák. Ezzel szemben vannak tájak, bár kevesebb helyen, ahol a szárazság okoz gondokat. A hőmérséklet a legmelegebb órákban a hegyvidéki területek kivételével mindenütt 30 fok fölött alakult, de nagyobb területen eddig nem haladta meg a 35 fokot.

A kukorica zömében már a viaszérés, a napraforgó pedig az érés kezdete, illetve a citromérés fenológiai fázisában jár. A szokásosnál átlagosan két héttel előrébb járnak az érési folyamatok. A jelenleg nedves talajú területek vízkészlete már további csapadék hiányában is elegendőnek látszik a jó termés kialakulásához. A szőlők zsendülnek, színeződnek, puhulnak a bogyók, a korai fajtáknál már megkezdődött a szüret. Az almánál és a csonthéjas gyümölcsöknél is felgyorsult az érés, a szárazabb idő itt is kedvez a gombabetegségek elleni védekezésben.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat támogatója az Auditker Kft.