Az angol állategészségügyi hatóságok hosszú évek óta kíméletlen hadjáratot folytatnak a tulajdonképpen teljesen ártalmatlan borzok ellen, mivel felelősnek tartják azokat a szarvasmarha tuberkulózis terjesztésében – írja a www.badgertrust.org.uk hírportál.

borz

A több évtizedes irtás során nem sikerült egyenes összefüggést kimutatni a borzállomány csökkenése és a betegség visszaszorítása között – fotó: pixabay.com

Gyakran csak megsebzik az állatokat, súlyos szenvedést okozva azoknak

Az illetékes hatóság négyévenként kijelöli az országnak egy bizonyos körzetét, amelynek borzállományát – az állatvédők és a lakosság tiltakozása ellenére – gyakorlatilag teljesen kiirtják, vagyis ezrével pusztítják el a borzokat, többnyire kilövésekkel, amelyek gyakran csak megsebzik a szerencsétlen állatokat, súlyos szenvedést okozva azoknak.


Nem hozzák nyilvánosságra a leölt állatok számát

A széleskörű tiltakozások miatt a hatóság általában nem hozza nyilvánosságra az irtásra kijelölt körzetek nevét és a leölt állatok számát. A borzok védelmével foglalkozó egyesület, a Badger Trust főleg azért aggódik, mert

a több évtizedes irtás során nem sikerült egyenes összefüggést kimutatni a borzállomány csökkenése és a betegség visszaszorítása között, sőt a betegség megfékezése nagyon csekély eredményt tud felmutatni.

Mindezek alapján fel kell tenni a kérdést, hogy miért kell ezt az akciót titokban tartani, és  szabad-e több millió fontot költeni ártatlan állatok leölésére a brit adófizetők pénzéből, bár nem zárható ki, hogy a borzok – mint minden más szabadon mozgó állat – hozzájárulnak a szarvasmarha TBC terjesztéséhez.