Ebben az évben különböző országok nemzeti génbankjai 22.000 magmintát küldtek a világ legnagyobb, a Norvégiához tartozó Svalbard (Spitzbergák) szigeten található nemzetközi génbankja anyagainak felfrissítésére – olvashatjuk a hortidaily.com hírportálon.

vetőmagok

A növényi génbank szerepe napjainkban különösen felerősödik — fotó: pixabay.com

Itt őrzik a világban ismert szinte valamennyi növényfajtának a magmintáját

Ez a több méter vastag sziklaágyba épített és mindenféle károsodástól védett létesítmény a világban ismert szinte valamennyi növényfajtának a magmintáját őrzi. Ezek a minták kulcsfontosságú szerepet töltenek be a köztermesztésből kiszorult fajták magvainak a nemesítés (keresztezések) céljaira történő felhasználásában, a fajták kihalásának megakadályozásában. A minták egy részét már bizonyos fajták kihalástól való megmentése árán nyerték vissza.

A természeti katasztrófák és háborúk megsemmisíthetik az ilyen létesítményeket

Amint Anne Beathe Tvinnereim, norvég miniszter kifejtette, a növényi génbank szerepe napjainkban különösen felerősödik, mivel a világban több mint 800 millió embernek nem jut elég élelmiszer, amelynek fő forrását a termőföld és a növényi magvak képezik.

Az egy helyen történő, abszolút biztonságos őrzésre pedig azért van szükség, mert a természeti katasztrófák és háborúk megsemmisíthetik az ilyen létesítményeket. A közelmúltban semmisült meg Szíria génbankjának jelentős része. A norvég központban őrzött készleteket folyamatosan bővíteni, és frissíteni kell, katasztrófa esetén a fajták újbóli termesztésbe vonásában. A központi génbankból a tagországok – meghatározott rendszer szerint magmintákat kérhet ki.