A napi.hu írt arról, hogy Európában nagymértékben emelkedhet a zöldségek és a gyümölcsök ára az elkövetkező hetekben, aminek az az oka, hogy az aszály és a megugró termelési költségek miatt jelentősen lecsökkent a kínálat.

zöldségek

Magyarország a zöldségek és gyümölcsök árának emelkedésével megdöntötte az uniós rekordot – fotó: pixabay.com

Elkerülhetetlen lesz a drágulás

Hazánkon kívül az Európai Unió legtöbb tagországában az infláció megkímélte a zöldségeket és gyümölcsöket - az árak nem emelkedtek kiugró mértékben. Most viszont úgy látszik megváltozik a tendencia és a drágulás elkerülhetetlen lesz.

Magyarország a zöldségek és gyümölcsök árának emelkedésével is megdöntötte az uniós rekordot, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy az Eurostat adatai szerint 2022. decemberében 2021. decemberéhez képest a zöldségek ára:

  • az EU-ban átlagosan 15 százalékkal,
  • Magyarországon 37,7 százalékkal emelkedett.

Ugyanebben az időszakban a gyümölcsök ára pedig:

  • az EU-ban átlagosan 8,1 százalékkal,
  • Magyarországon 30,9 százalékkal nőtt.


Mi az oka annak, hogy a gyümölcs megúszta az inflációt?

A gyümölcsöket valahogy elkerülte az infláció, pedig a termelők költségei ebben az ágazatban is megemelkedtek: az energiaárak mellett, a műtrágya kiugró drágulása jelentett hatalmas önköltségi tételt, valamint a meredeken növekvő munkaerő-költség.  Ráadásul az aszály is óriási pusztítást végzett az ültetvényekben.

Mindezek ellenére az ágazatban nem történt a többi élelmiszerhez hasonló mértékű drágulás. Ennek a magyarázata az lehet, hogy a gyümölcstermesztésben élenjáró országokban –Spanyolország, Franciaország, Németország Olaszország, Görögország, – még a tavalyi szezonnál is rosszabb helyzet alakult ki 2021-ben, amikor a tavaszi fagyok pusztítottak az ültetvényeken.

gyümölcsök

A banán ára is jelentősen megemelkedett a világszerte elszálló szállítási és logisztikai költségek miatt – fotó: pixabay.com

Mi drágulhat meg a legjobban?

Jelenleg a citrusféléknek van szezonja, de Európa legfőbb termőterületén, Spanyolországban az aszály miatt lényegesen kevesebb a termés. A nálunk nyáron, de az unióban most termő - szezonális import gyümölcsök, valamint az olyan sokak által kedvelt, de nem honos gyümölcsök, mint a banán ára is jelentősen megemelkedett a világszerte elszálló szállítási és logisztikai költségek miatt, ezért szűkösebbé vált a kínálat is.

A zöldségfélék közül a paradicsom ára emelkedhet meg a legjobban, mert a magas termelési költségek következtében kisebb lesz belőle a kínálat.

A FreshPlaza összefoglalója szerint a kiadások csökkentése érdekében a holland és a belga kertészetek a paradicsom és a paprika helyett az olcsóbban termeszthető uborkára és cukkinire váltottak.

A következő hetekben egyéb zöldségfélék ára is jelentősen emelkedik majd, tekintettel arra, hogy az aszály jelentős károkat okozott a szabadföldi kertészetekben, ami miatt a termés számos országban az átlag alatt alakult, mostanra pedig már kiürültek a raktárak.

Zöldségtermesztés: sokkoló, milyen mértékben emelkedett az önköltség

A zöldségtermesztőket súlyosabban érintette az energiaválság, mert a hajtatott zöldségféléket –  paprikát, paradicsomot, uborkát – javarészt üvegházakban termesztik, aminek a fűtése a költségek jelentős részét képezi. Emiatt sok kertészet működését sodorta veszélybe a termeléshez létfontosságú energiahordozók árrobbanása. Szintén növeli az egyébként is magas költségeket az egyre drágábban és nehezebben megtartható munkaerő.

uborka

A holland és a belga kertészetek a paradicsom és a paprika helyett az olcsóbban termeszthető uborkára és cukkinire váltottak – fotó: pixabay.com

Magyarországon nőtt a zöldségek és a gyümölcsök ára a legjobban

A hazai fogyasztók a zöldségeknél az uniós átlagos áremelkedés kétszeresét, a gyümölcsöknél pedig közel az ötszörösét tapasztalhatták.

A hazai kínálat árára nagy hatással van az egyre szélsőségesebb időjárás, a munkaerőhiány, és a több évtizede elmaradó beruházások, amelyek főként a gyümölcsösök állapotára hat kedvezőtlenül. Viszont az elmúlt években a zöldségkertészetek nagy része fejlesztett, ráadásul a magyar zöldségfélék nagyon keresettek külföldön is.

A szakértők ettől függetlenül nem ismernek olyan speciális hazai piaci tényezőt, ami indokolta volna az uniós átlagnál jóval nagyobb áremeléseket.