Április 26-án átadták a Green Drops Farm Kft. legújabb, saját fejlesztésű növénytermesztő konténer farmját.

A debreceni startup által megálmodott és forgalmazott saját fejlesztésű növénytermesztő konténer farm újdonságnak számít Magyarországon, a konténerben ugyanis hidropónikus technológiával működő tornyok találhatók, amelyekben salátafélék, fűszernövények termelhetők talaj nélkül, tápoldatos vízben.

A növények ebből a vízből nyerik ki a növekedéshez szükséges tápanyagokat, és bár a termelés tápoldattal dúsított vízben történik, mégis körülbelül 95%-kal víztakarékosabb, mint a hagyományos termelés, valamint a zárt térben történő használatnak köszönhetően a termelési körülmények kontrollálhatók és optimalizálhatók, emiatt a termelési ciklus is 30%-kal hatékonyabb lehet.

Papp Viktor képviselő, Rácz Gréta ügyvezető és alapító, Rácz Sándor műszaki vezető és alapító-min

Papp Viktor képviselő, Rácz Gréta ügyvezető és alapító, Rácz Sándor műszaki vezető és alapító – fotó: Green Drops Farm Kft.

A magyar vállalkozás folyamatosan fejleszt

Megfelelő odafigyelés mellett a növényvédő szerek használata minimálisra csökkenthető, emellett pedig a vertikális kialakítás miatt igazán helytakarékos is. A magyar vállalkozás folyamatosan fejleszt, az elmúlt időszakban a tornyok automata forgatásának fejlesztésén volt a hangsúly, aminek előnye, hogy jobban modellezhető az éjszakák és nappalok váltakozása és kevesebb LED-et szükséges – a napfény helyettesítésére – használni.

Nemrégiben újabb mérföldkőhöz érkezett a projekt, ezúttal az egyedi gyártású konténer farmban a termelési körülményeket, értékeket érzékelő és mérő szenzorok, valamint az ezekhez kapcsolódó applikáció fejlesztésén volt a hangsúly.

Utóbbi szerepe, hogy távolról is követni lehessen a rendszert, illetve segítségével a farmerek – amennyiben szükséges – személyre tudják szabni farmjuk működését és be tudnak avatkozni a termelési folyamatokba, a nap bármely szakában, bárhonnan, ha ezt indokoltnak látják.

A konténer kivülről

A konténer kívülről – fotó: Green Drops Farm Kft.

A konténer belülről

A konténer belülről – fotó: Green Drops Farm Kft.

A hosszú távú tervek között szerepel robotok alkalmazása is

A cél olyan növénytermesztő Rotower üzemek létrehozása, amelyek a világ bármely pontján ugyanolyan eredménnyel, kiszámíthatóan használhatók, amelyek összeköttetésben lesznek egy központi szerverrel, ami vezérli a teljes termelési folyamatot, akár a magvetéstől kezdve az aratáson át egészen a csomagolásig. A hosszú távú tervek között szerepel robotok alkalmazása is, ennek is előkészítéseként szolgál a mostani fázis.

Az átadón részt vettek szakmai partnerek, Papp Viktor képviselő, a környező települések polgármesterei, Debrecen város zöld átállásában elkötelezett egyesület képviselői, a technológia használata iránt érdeklődők és támogatók.

Kóstoló a farmon termesztett növényekből

Kóstoló a farmon termesztett növényekből – Green Drops Farm Kft.

A résztvevőknek lehetősége nyílt az elsők között megnézni a konténer farmot, megismerni annak működését, kóstoló is volt a farmon termett növényekből és igazán jó hangulatú beszélgetések kerekedtek.

A projekt nem valósulhatott volna meg az NKFIH (32.091.011 Ft) és az OXO Labs Kft. (8.022.752 Ft) támogatása, illetve a kiváló magyar cégek nélkül, akik segítették a projekt sikeres megvalósulását.

  • Projekt címe: Rotower Farm automatizációja
  • Támogatás összege: 32.091.011 Ft
  • Támogatás intenzitása: 80%
  • A projekt kezdésének dátuma: 2023. január 1.
  • A projekt befejezésének dátuma: 2023. május 31.
  • Projekt azonosítószám: 2020-1.1.4-STARTUP-2020-00005-2001