Az egyre gyakoribb és hosszabb nyári forróság és szárazság komoly kihívások elé állítja az európai mezőgazdaságot, de ugyanakkor bizonyos előnyökkel is együtt jár – olvashatjuk a krone.at német nyelvű hírportálon.

Karintia osztrák tartomány délre nyúló és a magas hegyek által a szelektől védett körzeteiben – főleg a vegetációs időszak meghosszabbodásának köszönhetően – már több olyan melegigényes zöldségnövényt és gyümölcsöt is termesztenek, amelyek termését húsz évvel korábban teljesen elképzelhetetlen lett volna az országban előállítani.


Ebben a tartományban már – kihasználva az enyhébb időjárást – több termesztő belekezdett pl. a perui cseresznye, citrom, süntök, inkagyökér és édesburgonya termesztésébe.

édesburgonya

Az új fajoknak a vetésszerkezetbe való beillesztése jó lehetőséget teremt a vetésforgó kiegészítésére is – fotó: Pixabay

Amint Erich Roscher a Karintiai Agrárkamara részéről elmondta, az új fajoknak a vetésszerkezetbe való beillesztése jó lehetőséget teremt a vetésforgó kiegészítésére is, és egyben maga után vonja az új, energiatakarékos, illetve kevesebb talajbolygatással járó termesztési módszerekre való átállást.

A kezdeti sikerek azt mutatják, hogy 5-10 éven belül nem feltétlenül kell valamennyi melegigényes növényi terméket a trópusokról beszerezni.

A fenti megállapítások – kis részben – Magyarország egyes körzeteire is érvényesek.

Ajánljuk korábbi cikkeinket a témában:

Perui földicseresznye: ínyencek gyümölcse, ami a te kertedben is könnyen megterem

Édesburgonya-termesztés Magyarországon – Megéri?