A hortidaily.com hírportál érdekes elemzést közölt az üvegházi termesztésben alkalmazható növényvédelemről, amelyben világszerte egyre kevesebb növényvédő szert lehet használni.

Ennek érdekében, többek között az olasz Centro SEIA vállalat kidolgozott egy módszert, amely a kártevők ellenségeiként alkalmazható ragadozó rovarokat, illetve azok petéit az üvegházakba telepítve, gyakorlatilag peszticidek nélkül képes biztosítani akár a biotermékként termesztett a növények megfelelő szintű védelmét is.

Ez a módszer a korábban alkalmazottakkal szemben gyakorlatilag azzal az előnnyel jár együtt, hogy a parazitarovarok korai kihelyezése és egyenletes elosztása a növények kezdeti fejlődési szakaszában egyszerűbben elvégezhető, mint a palánták szétültetése után.

Ez a környezetbarát védekezési technika a Centro Seia által elindított komplex program alkalmazásának szerves részét képezi, amely

  • bio- illetve hagyományos növényekre egyaránt alkalmazható,
  • és óriási előnyökkel jár a környezet kímélése,
  • valamint a fogyasztók szempontjából, akik egészségesebben élvezhetik az így előállított termékeket.


A közép- és dél-olaszországi üzemekben, a paradicsom- és tojásgyümölcs termesztésben többnyire a Nesidiocoris tenuis fajhoz tartozó, gyorsan szaporodó ragadozópoloskákat, Észak-Olaszországban pedig a Macrolophus caliginosus fajt alkalmazzák.

Ezeknek a parazitáknak a felnőtt egyedei, pl. naponta 40-50 liszteskét képesek elpusztítani.

Fotó: Shutterstock