A tél sajnos nem tesz jót a szobanövényeknek, és azoknak a növényeknek sem, amelyeket a hideg elől hoztunk be védett helyre, amíg eljön a tavasz. Így különösen oda kell rájuk figyelni, hiszen egy legyengült növényt sokkal hamarabb és könnyebben támadnak meg a különböző betegségek és kártevők, így például a pajzstetű is. Márpedig, ha folyamatosan figyeljük a szobanövényeket, és hamar észrevesszük a bajt, nagyon könnyen meg tudjuk őket védeni.

A megelőzés létfontosságú

Habár úgy tartják, a legjobb védekezés a támadás, jelen esetben a legjobb védekezés a támadással szemben a megelőzés. Mert a legjobb, ha egyáltalán nem kell foglalkoznunk a pajzstetűvel. Így érdemes megelőzni a bajt, és már ősszel lekezelni rovarölő szerrel a szobanövényeket, és azokat is, amelyeket teleltetésre bent helyezünk el.

szobanövények ablakban

Fontos, hogy rendszeresen vizsgáljuk át a szobanövényeket. Fotó: Pixabay

De ezután sem dőlhetünk hátra, hiszen egészen tavaszig érdemes heti rendszerességgel átvizsgálni a növényeinket, hogy mielőbb felfedezzük a váratlan vendégeket. Az átnézés azonban csak akkor megfelelő, ha alaposan és jó közelről történik. Ilyenkor nem elég csak rápillantani a szobanövényekre. Tüzetesen át kell nézni a lombjukat, a levelek mindkét oldalát, a levélnyelek tövét és a növények szárát is, sőt, akár még nagyítót is használhatunk, hogy egészen biztosan minden betolakodót fel tudjunk fedezni.

Sajnos a pajzstetvek lárvái annyira aprók, hogy szabad szemmel nem is lehet őket észrevenni, így nagyon gyorsan át tudnak vándorolni az összes növényünkre. Ráadásul a lárvák nem csak a saját lábukon, de még a levegő mozgásával is szétterjedhetnek a lakásban. Akár a mi kezünkre, vagy az általunk használt eszközökre is fel tudnak jutni, így még a mi közreműködésünk segítségével is tovább tudják fertőzni a szobanövényeket.


Ráadásul, ha jól érzik magukat, a lárvák letelepednek, az adott növény nedveivel táplálkoznak és persze szaporodnak. Legyen hát gyanús, ha a szobanövényünk fonnyadt, levelei sárgulnak és ragacsosak lesznek, de az is intő jel lehet, ha a szobanövény nem tűnik túl egészségesnek, nem fejlődik, nem hoz új hajtásokat, és korompenészre akadtunk. A pajzstetű ráadásul nem csak hogy a növény nedveivel táplálkozik, de a szívogatásával le is gyengíti az, elvonva az alapvető tápanyagokat a szobanövénytől.

Így védekezz a pajzstetű ellen

1. A pajzstetű kedveli a száraz, meleg környezetet, így nagyon fontos, hogy a szobanövényeket ne hagyjuk kiszáradni, és gondoskodjunk a rendszeres párásításról.

2. Ha felfedezzük a pajzstetű jelenlétét, a beteg szobanövényt azonnal különítsük el a többi növénytől és kezdjük meg a kezelését.

3. A pajzstetű ellen rovarölő szert használhatunk, de van házi módszer is ellenük, mint amilyen a szobanövény szappanos vagy mosogatószeres vízzel történő lemosása.

orchidea

Sajnos az orchideák sincsenek biztonságban, hiszen a pajzstetvek őket is kedvelik. Fotó: Pixabay

4. A rovarölő szert, vagy a házi készítményt először mindig csak a növény egy kis részén próbáljuk ki, és ha úgy látjuk, nem árt a növénynek, vessük be a teljes növényen. Fontos, hogy semmit se hagyjunk ki, így a levelek fonákját is kezeljük a szerrel. Sajnos sokszor egy kezelés nem lesz elegendő, így folyamatosan figyeljük a kezelést követően a növényt, és ha szükséges, ismételjük meg azt.

5. A lakásban lévő egyenletes hőmérsékletben a pajzstetvek is otthonosan érzik magukat, így akár  több nemzedék is eléldegélhet a szobanövényeinken, ezért is fontos, hogy ne tévesszük őket szem elől. Az ismételt permetezésekre 7-10 naponként kerüljön sor, három vagy négy alkalommal.

6. Sajnos új növényekkel is be tudnak kerülni, így nagyon figyeljünk oda, ha új szobanövény kerül az otthonunkba. Nem árt, ha egy hétig megfigyeljük és csak ha teljesen egészségesnek és kártevőmentesnek tűnik, akkor kerül be a többi szobanövény közé. A vágott virágokon is megbújhatnak, így azokat is vizsgáljuk át, és ne kerüljenek a szobanövényeink közelébe.

Így lesznek újra erősek a szobanövényeid a tél után

1. A tél nem csak a kültéri, de a beltéri növényeket is megviseli. Ez nem is meglepő, hiszen a fűtés és a kevesebb szellőztetés miatt jóval nagyobb a por, mint a tavaszi időszakban. Éppen ezért fontos, hogy tisztítsuk meg a szobanövényeink leveleit a portól és a rájuk rakódott, egyéb szennyeződéstől. Akár beállíthatjuk őket a zuhanyzóba is, persze, csak ha az adott növény elviseli ezt, vagy óvatosan át is törölgethetjük egyenként a leveleiket langyos vizes szivaccsal.

2. Az sem árt, ha tavasszal átültetjük a szobanövényeket, különösen, ha a tél folyamán úgy tűnik, kinőtték a cserepet. A föld cseréje azért is hasznos, mert egy idő után kimerül, és így már nem juttat kellő mennyiségű és minőségű tápanyagot a szobanövény számára. A föld felszínére kirakódott mész is azt jelzi, hogy átültetésre van szükség.  Erre leginkább a márciustól szeptemberig terjedő időszakban kerülhet sor. A növényeknek a tél után energiára van szükségük, ezért is fontos, hogy megfelelő minőségű termőföld álljon a rendelkezésükre ehhez.

3. Fontos, hogy a szobanövények cserepe alján mindig legyenek lyukak, illetve vízelvezető réteg, hogy ne pangjon a víz benne, mert az nem tesz jót a növénynek.

4. Ha még nem olyan régen él az adott cserépben a szobanövény, és nem szükséges a földet lecserélni, akkor is lazítsuk meg a föld felszínét, körülbelül 2 cm magasságban. Így a levegő és a víz is könnyebben tud eljutni a növény gyökeréhez.

5. Tavasztól már nem csupán vízre, de a tápanyagok pótlására is szüksége van a növényeknek.

Pajzstetűtől mentes, gyönyörű szobanövényeket kívánunk!