A február egyre jobb idővel örvendeztet meg bennünket, érezhető ahogy kifelé megyünk a télből. Rutinos kertészként már lehet, hogy te is a veteményest tervezed és a vetőmagboltok kínálatát böngészed. De nem muszáj a vetőmagokat boltból vásárolnod, ha megfogadod a greendex.hu tanácsát és ellátogatsz egy magbörzére. Mit nyerhetsz vele?  Különleges tájfajtákra bukkanhatsz, megismerheted a történetüket, miközben remek közösségi élményben lehet részed.

veteményez

Nem muszáj a vetőmagokat boltból vásárolnod, menj el egy magbörzére — fotó: pixabay.com

Ne hagyd, hogy a vetőmagmegőrzés és magcsere feledésbe merüljön!

Az emberiség amióta növénytermesztéssel foglalkozik, azóta őrizi meg a jól bevált fajtákat, és csereberéli egymás közt a magokat. Az önellátás ezen módja azonban jelentősen visszaszorult a vetőmag-előállításra szakosodott cégek megjelenésével és elterjedésével, hiszen kényelmesebb alternatívát jelent készen megvásárolni azokat, semmint a magok előállításával és tisztításával járó szakértelmet és időt igénylő munkálatokat elvégezni.

Magyarországon is számos különlegesség elérhető és érdekes magokat lehet rendelni európai webshopokból is, de a helyben alkalmazkodott tájfajták csak ritkán kerülnek kereskedelmi forgalomba. Megfigyelhető, hogy az elmúlt években köszönhetően az elkötelezett kertészeknek újra erőre kezd kapni a magfogás és a magcsere, ami azért is pozitív tendencia, mert ezzel régi, helyben alkalmazkodott tájfajtákat őriznek és osztanak meg.

Hazánkban ismeretlen növényekkel is kísérleteznek

A kertészek egy része nemcsak a hagyományos fajtákat őrzi meg, hanem bátran kísérletezik különleges, hazánkban ismeretlen növényekkel is. Az új fajtákkal és azok magjaival ápolják azok történetét, bővítik termesztési ismereteiket, illetve magasabb szintű önellátást tudnak a kertjeikben, gazdaságukban megvalósítani.

vetőmagok

A helyi magbörzékkel sokat nyerhetsz te is — fotó: pixabay.com

A magbörzék jelentősége

Magyarországon az első nagy magbörzét Szegeden szervezték 2011-ben, azóta szerencsére gombamód szaporodnak ezek a közösségi események.

A magbörze az az esemény, ahol csereberélhetik és felkínálhatják másoknak a magfogással foglalkozó kertészek a fajtáikat. A magbörzék elsődleges célja a fajták megosztása, olyan mennyiségű vetőmag felkínálása, amennyiből a növény biztonsággal továbbszaporítható. Az eseményeket gyakran összekötik kertészeti előadásokkal, ezért nemcsak a magokkal, hanem sok új ismerettel is gazdagodhatsz.

A közösségformálásban is jelentős szerepe van: sok új ismeretséget köthetsz a kertészkedés iránt érdeklődőkkel. Könnyen megtalálhatod a hozzád legközelebb esőt magbörze helyszínét és időpontját a Magház honlapján megtalálható  térképes kereső segítségével.

házikert

A magbörzék elsődleges célja  a fajták megosztása — fotó: pixabay.com

Magfogás- és magbörze-etikett: jó, ha ezeket te is ismered

A magfogásnak és a magbörzéken való részvételnek vannak íratlan szabályai, amelyeket érdemes neked is ismerned és betartanod, ha szeretnél magot fogni és megosztani másokkal.

  • Lényeges, hogy az izolációs távolságok és a botanikai sajátosságok figyelembe vételével végezd a magok kiskerti szaporítását! Erre azért van szükség, mert például a különböző patisszon- és  cukkinifajták könnyen összeporzódnak, emitt az így keletkezett magokból már nem ugyanolyan  lesz a termés. Nehezebben vagy egyáltalán nem porzódnak össze a paradicsom-, a borsó-, a babfajták - ezért érdemes inkább ezekkel kezdened.
  • A szabadon szaporítható fajtákat magyarul szabad elvirágzásúaknak hívják. Ennek akkor lesz jelentősége, ha külföldi honlapról rendelsz, és a fajtaleírásnál kell a megnevezést megtalálnod - keresd az „open pollinated" vagy az „open source" kifejezéseket.
  • Évente két alkalommal  lehetőséged van az állami magbanktól, a Növényi Diverzitás Központból (NÖDIK) magokat igényelni. 10 fajtát választhatsz az aktuális listáról, amelyekhez egy jelképes kezelési és postázási költség megfizetése után juthatsz hozzá. A kapott magokért cserébe a központ a nevelt növényekről, termésről  egy rövid kérdőíves visszajelzést vár, hogy jobban megismerhessék a gyűjteményük fajtáit.
  • A magfogás mikéntjében segíthet eligazodni a Magház honlapja és a Vetőmag-önellátás a gyakorlatban című könyv is.
  • Fontos tudnivaló, hogy a magbörzéken kizárólag csak a saját szaporítású, szabad elvirágzású fajták magjait és egyéb szaporítóképleteket (gumókat, oltóvesszőket, palántákat) lehet megosztanod.
  • Ez egyben azt is jelenti, hogy a nemzeti fajtajegyzékben szereplő fajták magjait nem szabad a magbörzén felkínálnod, hiszen ezek kereskedelme  és termesztése engedélyhez kötött.
  • Ha még csak most kezded a kertészkedést, akkor is érdemes a magbörzékre ellátogatnod, mert cseremag nélkül - csupán a belépő megfizetéséért is kaphatsz magcsomagokat.
  • Lehetőleg mindig csak annyi magot vigyél haza, amennyit valóban el is tudsz vetni, így nem megy kárba  a mások munkája.
  • A saját magokat a rendezvényre  kiviheted ömlesztve (akár befőttes üvegben), ebben az esetben kisebb papírtasakokkal érdemes készülnöd, amelyekbe a látogatóid bele tudják tenni a magokat.
  • A magbörze előtt magcsomagokat is összeállíthatsz, amelyen tüntesd fel a fajt (lehetőleg latin névvel is), a fajtát, a magfogás évét, a nevedet, így a magok új tulajdonosa , ha valami kérdése lenne meg tud keresni.

házi zöldségek

A végeredmény magáért beszél - színes, ízletes, egészséges termés — fotó: pixabay.com

Szervezz te is magbörzét!

Lelkes kertészként akár te magad is szervezhetsz magbörzét, ahol másokkal megoszthatod a tapasztalataidat és a vetőmagjaidat. Erre a legalkalmasabb helyszín a helyi művelődési ház, az iskola, bármilyen közösségi tér, de akár a piac is lehet. A magbörzeszezon általában februártól márciusig tart -  mivel ilyenkor kell elvetni  a magokat a palántákhoz, de ősszel a betakarítás után  is szervezhető magcsere.

Ne riasszon vissza az sem, hogy az első évben jellemzően kevesebben kínálnak majd fel magot, érdemes körbekérdezni a helyi kertészek, vagy környezetvédelmi szervezeteket, hogy van-e megosztható feleslegük.

A magbörze  2-3 óra alatt lezajlik, de kertészeti vagy környezetvédelmi ismeretterjesztő programokat is lehet szervezni magbörze elé vagy után és előadásokkal színesíteni a programot. Érdekes témák is szóba kerülhetnek, ilyen például az egyre népszerűbb magaságyásos vagy a balkonkertészkedés. Nagyon sokakat érdekelhet a palántanevelés, a gyümölcsfák metszése, vagy a vegyszermentes kertészkedés.

zöldségek

Lelkes kertészként akár te magad is szervezhetsz magbörzét, ahol másokkal megoszthatod a tapasztalataidat — fotó: pixabay.com

Gyerekprogramokkal még garantáltabb a siker

A helyi civil szervezetek, a környezetvédők szívesen csatlakoznak gyerekprogramokkal a magbörzékhez - igazi családi eseménnyé nőve ki magát. A közös élmény, az együtt eltöltött minőségi idő nélkülözhetetlen: készíthettek magbombát, magmandalát, festhettek cserepeket, amelyekbe rögtön fűszernövényeket is vethettek.

A programot érdemes minél több platformon meghirdetned - a közösségi online felületeken, vagy  nyomtatott formában is, a helyi újságban.  Így időst és fiatalt egyaránt be tudsz vonni az eseménybe.  Ha sikerül jól megszervezned a  magbörzét, akkor nemcsak a magok cserélnek gazdát, hanem új kertészbarátságok is köttethetnek.