Először 2012-ben találtak Magyarországon pettyesszárnyú muslicát (Drosophila suzukii), azóta pedig súlyos károkat tud okozni hazánkban is több vékony héjú gyümölcsfélében, így a málnában, szederben, áfonyában is – mondta el a Magyar Hírlapnak Kiss Balázs, az MTA Agrártudományi Kutatóközpont, Növényvédelmi Intézet tudományos főmunkatársa.

A pettyesszárnyú muslica a Távol-Keleten őshonos, Európában és Észak-Amerikában is 2008-ban találták meg először. Gyorsan terjedt el mindkét kontinensen és hamar jelentős gazadsági károkat okozott. Magyarországon 2014-ben jelezték először a muslica kártételét, Nógrád megyében egy ősszel termő málnában.

muslica

A pettyesszárnyú muslica az élő gyümölcsben fejlődik ki – fotó: Pesti Jánosné

A muslicákat alapvetően nem kártevőként ismerjük, mivel a hazai fajok nem tudják az ép gyümölcsök héját felsérteni, és nem is az ezeket keresik, ennek a fajnak viszont kialakult egy olyan képessége, hogy az élő gyümölcsbe rakja be a tojását, és abban fejlődik ki, ezért a gyümölcs nagyon hamar megromlik – mondta Kiss Balázs.

A pettyesszárnyú muslica elsősorban a későn termő fajtákban tud kárt okozni, mint az ősszel termő málnában, szederben, bodzában.

A védekezés nem megoldott a kártevő ellen, a vegyszeres védekezés lehetősége erősen korlátozott, többek között az élelmezésügyi határidők és a kis kultúrákban engedélyeztetett rovarölő szerek kis száma miatt. Egyelőre nincs stabil, gazdaságilag is racionális megoldás hazánkban és Nyugat-Európában sem.

Megoldások a munkaerőhiányra
Szerezzen előnyt, legyen menő munkáltató!

AgroHR Konferencia – Befektetés az emberbe
Időpont: 2018. szeptember 25.
Helyszín: MÜPA, Budapest

Program és regisztráció itt!