A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) minden évben, előre megadott terv alapján, rendszeresen - panaszbejelentés esetén több alkalommal is - végez szermaradék-vizsgálatokat. Amennyiben az ellenőrzések során gyanú vetődik fel, hogy a termelő nem a megfelelő technológiával dolgozik, akkor ilyenkor mintát vesznek a termékekből - írta meg az Index.

A citrusfélékkel van a legtöbb probléma

Azzal senkinek sem mondunk újat, hogy a leggyakrabban a citrusféléken azonosítanak az EU-ban nem engedélyezett növényvédő szereket. Emellett többször találtak növényvédőszer-maradékot fejes salátákon, a szamócán, az almán, a körtén, de még az uborkán és a retken is. A Nébih elmondta, hogy a mérések a határérték feletti növényvédőszer-maradványt a vizsgált minták körülbelül 1-1,5 százalékában mutattak ki. Főleg a rovarölőkkel és gombaölőkkel van probléma, amelyek gyakran a határérték feletti mennyiségben vannak jelen a zöldségeken és gyümölcsökön.


Mi történik ilyenkor?

A határérték feletti szermaradványt tartalmazó tételeket azonnal kivonják a forgalomból, megsemmisítik őket, a termékek viszont a laborvizsgálat elkészültéig forgalomban maradnak. Amennyiben bebizonyosodik, hogy az ételeken határérték feletti növényvédőszer-maradék vagy nem engedélyezett növényvédő szerek vannak, akkor a tételt zárolják, megkezdik a forgalomból való kivonását és megsemmisítését.

A hivatal közölte, hogy a citrusfélék mellett a szamócán, az almán, a körtén, a retken, valamint az uborkán találtak nem engedélyezett növényvédő szereket. Hozzátették, hogy nem létezik olyan zöldség vagy gyümölcs, ami esetében még sose találtak volna növényvédőszer-maradékokat. Évenként változó, hogy a magyar vagy a külföldi termékek esetében fordul elő gyakrabban ez a probléma.

Már salátát sem ehetünk nyugodtan - fotó: pexels.com

A termelők folyamatosan azon ügyködnek, hogy minél hatékonyabban termeljenek, ami azt jelenti, hogy adott méretű területről a lehető legnagyobb mennyiséget akarják betakarítani. Csak így tudják tartani az áraikat, ehhez azonban növényvédő szerekre van szükségük, hiszen a bio termelés csak kevés esetben oldható meg.