Május utolsó harmadában sem enyhült számottevően az aszály az ország középső és keleti területein, bár délnyugatról érkező enyhébb, csapadékosabb légtömegek némileg javították a helyzetet. A talaj nedvességviszonyai, a növényállományok fejlődése és a gombás betegségek terjedése is jelentős térbeli különbségeket mutatnak.
Tartósan hűvös idő, kevés csapadékkal
Májusban a szokásosnál hűvösebb idő volt jellemző hazánkban, amit nagyrészt északias áramlások idéztek elő. Ennek következtében sok helyen 3–5 Celsius-fokkal maradtak el az átlagos hőmérsékleti értékek, gyakran nem érve el a 20 fokot sem. A hónap közepén azonban délnyugati áramlás váltotta fel az északit, amely enyhébb és nedvesebb levegőt hozott, de a csapadék mennyisége és eloszlása továbbra is egyenetlen maradt.
Az elmúlt 10 nap során a legtöbb csapadékot a déli területek kapták (10–35 mm), míg az ország középső részén alig esett, így ott tovább nőtt a talaj vízhiánya. A 30 napos összegzések alapján az Alföld középső térségeiben csupán 5–10 mm eső hullott, ami komoly fennakadást okoz a nyári növények fejlődésében.
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. május 21-ig (mm) – Forrás: HungaroMet
Aszály és fagy is nehezítette a gazdák dolgát
A talaj felső rétegeinél enyhe javulás volt megfigyelhető délen és északkeleten, de a mélyebb rétegek továbbra is száradtak. Az Alföld jelentős részén közepes vagy súlyos aszály sújtja a nyári kultúrákat, főként a kukoricát és napraforgót, amelyek bár kikeltek, rendkívül gyengék. Az aszály mellett a hideg is hátráltatta fejlődésüket.
Az őszi vetések helyzete eltérő: a csapadékosabb tájakon megfelelő állapotúak, a repce már elvirágzott, a búza kalászos, viszont a szárazabb részeken, különösen az Alföldön, a gyengébb növényállomány dominál. A hosszú hűvös periódus sem segítette e kultúrák fejlődését.
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Kaposvár térségére 2025. május 21-ig – forrás: HungaroMet
Gombás megbetegedések és vegetációs index
A május közepén lehullott csapadék következtében egyes napokon (különösen csütörtökön és a hétvégén) kedvező feltételek alakultak ki a gombás betegségek megjelenésére, mivel a levélfelületek tartósan nedvesek maradtak. Ugyanakkor a hosszabb párás időszakok nem voltak jellemzőek.
NDVI vegetációs index alapján a növényzet fejlődése országosan kedvező, a sokéves átlaghoz képest pozitív eltérés tapasztalható. Ez arra utal, hogy összességében fejlettebb a növényborítás május első felében.
Agrogramok tanulságai
A Kaposvár környéki agrogramok azt mutatják, hogy a tavaly őszi időjárás a vetések szempontjából kedvezően alakult október közepéig, majd a talaj felső rétege fokozatosan kiszáradt. Bár a március esőzései újratöltötték a felső talajrétegeket, az áprilisi és májusi csapadék már nem tudta kompenzálni a vízhiányt, különösen a keleti országrészeken, ahol az aszály egyre súlyosbodik.
Kukoricára vonatkozó agrogram Nyíregyháza térségére 2025. május 21-ig – forrás: HungaroMet
A kukoricára vonatkozó agrogram Nyíregyháza térségére is alátámasztja: a márciusi bőséges esők után áprilisban szárazság és lehűlés jellemezte a térséget, majd május második hetétől súlyosbodott az aszály. A csapadék mennyisége a csapadékosabb területeken is csak fele-harmada, míg az Alföld közepén csak töredéke az optimális értéknek.
Rövid távú kilátások
A következő napokban változékony idő várható, elszórtan alakulnak ki záporok a jövő hét közepéig, és a csapadék eloszlása továbbra is egyenetlen marad.
Forrás: HungaroMet
Indexkép: Pixabay