Hazánkban is jól ismert a gomborka (Camelina), melyek közül a magvas gomborka vagy ismertebb nevén sárga vagy homoki repce egyes helyeken szórványosan előforduló gyomnövény. A fogas levelű, nagy magvú változatát 25-30 százaléknyi zsíros olajtartalma miatt termesztik.

Gyorsan száradó olaját a festékipar használja, de étolajnak és szappangyártásra is alkalmas. Erre a hazánkban is jól ismert, de alig termesztett növényre figyeltek fel az USA-ban, amikor is a bioüzemanyag-termelésre felhasználható növények közé vették be.

Az Agronomy Journal amerikai folyóiratban azt olvasni e növényről, hogy a szójával való kettős termesztése mennyire előnyös. A gomborka nemcsak mint ipari célra felhasználható olajnövény fontos, de jelentős nektárforrás is. Szokatlanul magas (akár 45 százalékos) omega-3 zsírsavtartalma miatt a kutatások célpontja. A hidegen sajtolt Camelina-olaj több mint 50 százalékban többszörösen telítetlen.

Camelina

Camelina: fontos olajnövény és jelentős nektárforrás – fotó: Shutterstock

A fő alkotóelemek közé tartozik az alfa-linolénsav és a linolsav. Az olaj igen gazdag természetes antioxidánsokban, mint a tokoferolok, ami miatt igen stabil, ellenáll az oxidációnak és az avasodásnak. A növény kiváló hideg-ellenállóságot mutat, nagy hozamra képes, kitűnő talajtakaró növény. A bioüzemanyagok iránti kereslet növekedésével várhatóan meg fog nőni a szerepe.