Fel kell készülnünk az esetlegesen bekövetkező további aszályos évekre, ehhez pedig szemléletváltozásra van szükség a vízgazdálkodásban és a talajkezelésben is, mondta el az agrárminiszter a Pestisrácoknak.

Vízmegtartás

Az egyik legfontosabb kérdés, amire választ kell adni, hogy hogyan tudjuk bővíz idején betárazni, megőrizni a csapadékot. Jelenleg több víz hagyja el az ország területét, mint amennyi érkezik bele. A cél az, hogy ezt a különbözetet meg tudjuk tartani és a felesleget használjuk fel az öntözésre.


A tároláshoz tározók kellenek, az ideiglenesek helyett is állandó, valamint csatornák, hogy oda is eljusson elegendő víz, ahol erre szükség van. A szemléletváltás koordinálása, megfelelő főművek kiépítése az Országos Vízügyi Főigazgatóság hatásköre. Ez közös érdek, hiszen a költségvetésben megjelenik, hogy ha "jókor esik az eső, az a költségvetésben plusz 1000 milliárd forintnyi kukoricabevételt jelent", míg ellentétes esetben 1000 milliárd mínuszt.

Öntözés

Az agrárminiszter szerint a biztonságos élelmiszerellátás egyik alappillére az öntözés, a beruházási költségeket csökkentendő öntözési közösségekbe kell szerveződnie a gazdálkodóknak. A támogatási keretből újabb 70 milliárd forintra lehet pályázni. Az ügymenet megkönnyítése érdekében tervezik az adminisztratív terhek csökkentését.

Öntözött terület tekintetében Magyarország a 60-as években állt a legjobban, az intenzív fejlesztésnek köszönhetően 369 ezer hektár volt az öntözött területek nagysága. Az utóbbi években ennek a töredékén folyt öntözéses gazdálkodás, csupán 58 ezer hektárt öntöztek (KSH), pedig 180 ezer hektár volt vízjogilag engedélyezett öntözési terület.

Az öntözött terület közel 90%-át felszíni, 10%-át felszín alatti vízzel öntözték a gazdálkodók. Egyelőre kevesebb víz érkezik hazánkba, mint amennyi kifolyik belőle, így ezt a mennyiséget kell a víztározókba, csatornákba összegyűjteni. A különböző illetékes szervek átfogó munkájának (kotrás, irtás, mederkarbantartás, átépítés, felújítás) köszönhetően megújult rengeteg vízgazdálkodási műtárgy:


  • 8 víztározó
  • 2177 kilométer csatornaszakasz
  • 314 darab műtárgy
  • 33 szivattyútelep

Földhasználat

Épül a homokhátsági és nyírségi vízpótló infrastruktúra, de fontosabb volna változtatni a földhasználathoz fűződő eddigi megszokásokon is. Vízvisszatartást elősegítő, forgatás nélküli talajművelésre lenne szükség az ország nagy részén, vagy erősíteni a szántás helyett a talajlazítás gyakorlatát.

Érdemes szerves növénymaradványokkal takarni a talajt (mulcsozás), mert ez a védőréteg gátolja a felszíni párolgást, minimalizálja a vízeróziót és véd a széltől, ahogyan ezt elősegítik a mezővédő erdősávok is.

Forrás: ParlamentPestisrácok, fotó: MTI, Pixabay