Herceghalom határában került sor a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatójára "Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai" címmel.

A rendezvény apropóját az idei évben megalkotott „Feltételesség-rendelet" adta, amelynek a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásai között helyet kaptak a talajromlás és a talajerózió kockázatának csökkentését célzó szabályok is.

A talajvédelem, valamint a szántóterületek fenntartható termelésre való alkalmassá tételének létjogosultságát támasztotta alá Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatójának nyitó előadása, melyben kitért a síkvidéki vízrendezésben elért eredményekre, valamint az erózió elleni védekezés terén csaknem egy évtizede töretlen erőfeszítésekre. Ezen térinformatikai fejlesztések és a megszerzett gyakorlati tapasztalat ma lehetővé teszi, hogy a KITE Zrt. támogassa a termelőket a fenntartható gazdálkodási megoldások adaptálásában az erózióval érintett területeken is.

John Deere

Számos gépkapcsolatot is bemutattak a szántföldi bemutatón – Fotó: KITE Zrt.

Ezt követően Dr. Juhász Anikó helyettes államtitkár beszélt a közös agrárpolitika támogatásainak zöld feltételeiről.  A KITE Zrt.-ben az elmúlt években végzett, a talajvédelmet érintő fejlesztések, valamint a domborzati információk integrálása a szaktanácsadási gyakorlatba a szántóföldi bemutatót megelőző szakmai előadásban kerültek bemutatásra.

Dr. Szabó Emese fejlesztési osztályvezető elmondta, hogy már csaknem egy évtizede megfogalmazódott az igény a KITE Zrt.-ben a talajdegradációs problémákra adott válaszok kidolgozására, melynek nyomán megtörtént az erózió elleni védekezés elemeinek tervezését megalapozó térinformatikai modellek kialakítása és ezen eljárások gyakorlati megvalósítása, a térinformatikai tervezéssel támogatott síkvidéki vízrendezés, a változtatható mélységű művelés, valamint a tábla heterogenitásának pontosabb megismerését célzó új zónázási módszer kialakítása.

Az erózió elleni védekezés eszközei közül a rétegvonalak szerinti művelés, a füvesített vízelvezetők, a szintvonalak mentén kialakított füvesített erózióvédelmi sávok és füvesített táblavégi fordulók, valamint a változtatható mélységű művelés tervezésébe kaphattunk betekintést a bemutató helyszínéül szolgáló terület példáján.

A rendezvény programja ezután egy szántóföldi bemutatóval folytatódott, ahol Mészáros Gábor rendszerfejlesztési igazgató hívta fel a figyelmet a fejlett műszaki megoldások precíziós gazdálkodásba történő integrálásának jelentőségére, és a lejtős területeken történő gazdálkodás során jelentkező problémák megoldási lehetőségeire. A bemutatott precíziós beavatkozásokat a KITE Precíziós Gazdálkodási Rendszerének alkalmazásaiban készített előírástérképek alapján hajtották végre, bizonyítva, hogy a PGR ma már a teljes agrotechnológiai spektrumot lefedi.

forgatás nélküli talajművelés

A forgatás nélküli talajművelési rendszerek a minimum 30%-os szármaradvány-fedettség biztosításával csökkentik az erózió mértékét – Fotó: KITE Zrt.

A vendégek megtekinthették a rétegvonalakkal párhuzamosan végzett gazdálkodás gyakorlati megvalósítását, valamint az egyes szántóföldi műveletek esetében külön kiemelésre kerültek a hatékonyság növelését célzó, ma elérhető legmodernebb műszaki megoldások és precíziós alkalmazások. A megváltozott művelési iránynak és a rétegvonalak követését lehetővé tevő 3-4 görbe nyomvonal következtében a hagyományos eszközrendszerrel történő munkavégzés hatékonysága visszaeshet, melynek javítása csakis fejlett műszaki- és precíziós megoldásokkal lehetséges.

A technológiai gépsort Bellai Tamás, Kolozsvári István és Pataki Sándor kereskedelmet támogató mérnökök mutatták be. A 10 gépkapcsolat a talajjavítástól a betakarításig a szántóföldi műveletek teljes spektrumát lefedte. Minden művelet RTK jelpontossággal és automatikus kormányzással (AutoTrac) lett végrehajtva a szintvonalak alapján felvett görbe nyomvonalak mentén. A műveletek valós időben követhetőek voltak a John Deere Operations Center asztali- és mobil applikációján, amely a JDLink-nek köszönhetően lehetővé teszi a kétirányú adatkommunikációt is.

Az erózió elleni védelem egyik legfontosabb eleme a talajvédő művelési rendszerek alkalmazása. Ezek a forgatás nélküli talajművelési rendszerek a minimum 30%-os szármaradvány-fedettség biztosításával csökkentik az erózió mértékét. Ennek megfelelően a bemutatón is olyan talajművelő- és vetőgépek szerepeltek, melyek biztosítják a szármaradvány-gazdálkodási kritériumokat, ugyanakkor precíziós megoldásaikkal javítják a gazdálkodás hatékonyságát.

Hagie önjáró permetező

Hagie önjáró permetező – Fotó: KITE Zrt.

Gépkapcsolatok a bemutatón

  • Az alaptrágyázás és talajjavítás témakörét egy John Deere 6R 250-es traktor által üzemeltetett Rauch Axent 100.1 nagy kapacitású műtrágyaszóró gép képviselte.
  • A forgatás nélküli alapművelés egyik képviselője egy John Deere 8R 410 traktorral üzemelő Köckerling Vector 460 nehéz szántóföldi kultivátor volt.
  • Az alapművelés másik képviselője egy John Deere 7R 290-es traktorral összekapcsolt John Deere 2720 tárcsás lazító volt.
  • A sekély, egymenetes magágykészítést a Köckerling Allrounder Flatline 750 szántóföldi kultivátor képviselte, melyet egy John Deere 8R 340-es erőgép vontatott.
  • A sűrűsoros kultúrák vetését egy John Deere 750A 6 m-es munkaszélességű pneumatikus vetőgép prezentálta, melynek üzemeltetéséről egy John Deere 6R 195 traktor gondoskodott.
  • A John Deere szemenkénti vetéstechnológiáját egy 12 soros 1775NT Exact Emerge vetőgép képviselte, amely egy John Deere 7R 290-es traktorral alkotott tökéletes gépkapcsolatot.
  • A John Deere R952i vontatott, 27 m munkaszélességű prémiumkategóriás permetezőjét egy 6R 155-ös erőgép üzemeltette.
  • Az önjáró permetező kínálatból egy nagy hasmagasságú Hagie STS 12 szerepelt a bemutatón.
  • A hatékony, nagy teljesítményű betakarítás elengedhetetlen a szintvonal mentén történő gazdálkodás során is, ennek megfelelően egy John Deere S780 HillMaster kombájn mutatta be képességeit egy 12 soros Oros Cornado kukorica adapterrel.
  • A nagyteljesítményű betakarítás elengedhetetlen feltétele a megfelelő logisztika biztosítása. Ennek megfelelően a JD S780 HillMaster kombájnt egy J&M gyűjtő-, átrakókocsi szolgálta ki, melyet egy 7R 290-es traktor üzemeltetett.