Kínában év elején komoly növényegészségügyi problémákkal küzdöttek a hűvös időjárás miatt. Később a koronavírus-válság a teljes gyümölcspiacot sújtotta, köztük a dinnyét is. Jelenleg jó minőségről és megfelelő terméseredményekről számolnak be, azonban a beszűkült értékesítési lehetőségek miatt visszaestek az árak.

Fontosnak tartják a fogyasztói igényekhez igazított fajtanemesítést, ezért idén közel 50 új fajtát mutattak be. A megfelelő fajtaszortiment kialakítása mellett különböző kutatás-fejlesztési programokat futtatnak, mint csomagolásfejlesztés, értékesítési csatornák bővítése és márkaelemzés, mely náluk ma már elengedhetetlen része a termelésnek – írja a nak.hu.

Ausztráliában a termesztőket 2017 óta illetékfizetési kötelezettség terheli a dinnye kapcsán. 20 t/év mennyiséget meghaladó értékesítés esetén kell dinnyeilletéket fizetni, amelynek a díja 0,4 cent/kg (kb. 0,84 Ft/kg), aminek a legnagyobb része a dinnyére irányuló kutatási-fejlesztési alapba kerül. Az illeték egy kisebb hányada pedig a Plant Health Australia (PHA) növényegészségügyi kormányzati szervhez kerül, amely a biológiai növényvédelem kapcsán nyújt cserébe tanácsadási szolgáltatást.

A francia termelők június elejétől szeptember végéig igyekeznek ellátni sárgadinnyével a piacot. Franciaország az egyik legnagyobb sárgadinnye-termelő Európában: körülbelül 14000 hektáron folyik csak az összhazai sárgadinnye-termelés.

dinnye

illusztráció: Shutterstock

Az elmúlt években nagyot lendült az ukrán dinnyetermelés is, és komoly szereplővé vált az európai piacon. Idén a rendkívüli hideg időjárásnak köszönhetően egyelőre késik az ukrán görögdinnye. Máskor már június közepén elkezdik az exportálását, de most várhatóan csak július elején tudnak indulni. Tavaly léptek először nagyobb tételekkel a német és osztrák piacokra, 10-12 kg-s átlagsúllyal, tartályládás csomagolásban, amire hatalmas érdeklődés mutatkozott.

Németországban az időjárás már lehetővé teszi, hogy bizonyos területeken görög- és sárgadinnyét is termeljenek. Ráadásul a német piacon egyre nagyobb hangsúlyt kap a fenntarthatóság, így felértékelődnek a hazai termékek. A legjobb fajták és megfelelő technológia kiválasztása érdekében Spanyolországba utaztak tanulni, valamint jól ismerik a különleges német fogyasztói igényeket.

A spanyol dinnye évek óta közkedvelt szereplője a világpiacnak. Elsőként léptek a minőségi termelés útjára, majd a magszegény és a mini dinnye termelésének vezetőivé váltak. 2020-ban azonban olyan időjárási anomáliákkal kellett szembesülniük, amelyekre nem voltak felkészülve, ami a mennyiségen jelentősen meglátszott, ráadásul a heves esőzések növényegészségügyi károkat és hibás termékeket eredményeztek, amit nem lehetett a piacra engedni. Az ellátási nehézségek összességében magas árakat is eredményeztek.

A kezdeti nehézségek után nagy várakozásokkal tekintettek a júniusi második betakarítási hullám elé, azonban Murciában az érés és betakarítás előtt álló területek nagy részét az elmúlt napokban jégeső tépázta meg, ami visszafordíthatatlan károkat okozott. Van még Spanyolországban dinnye, hiszen kora márciustól október végig képesek ellátni a piacaikat, de az őket ért károk hatással lesznek a dinnye világpiacára és az árakra is.