A rovarölő szerek használata még mindig nélkülözhetetlen fontosságú a növényvédelemben, de mára már, sajnálatos módon a hasznos rovarfauna mintegy 40 százalékát is kipusztította – olvashatjuk az sfu.ca, kanadai hírportálon.

Ezért a növényvédelem szakértői folyamatosan vizsgálják, hogyan lehetne a vegyszerek alkalmazását minimálisra csökkenteni, bár azok 100 százalékban történő kiküszöbölése egyelőre nehezen képzelhető el. A kanadai Simon Fraser Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy a kártevő rovarok hogyan választják ki azokat a növényeket, amelyeknek bizonyos részeit elfogyasztják, illetve amelyekre a petéiket rakják.

kártevő

A kutatók azt vizsgálták, befolyásolható-e, hogy a kártevők mely növényeket választják ki –  Fotó: Pixabay

„A kártevő rovarok elleni hatékony kezelés érdekében meg kell ismernünk, hogy ezek a rovarok hogyan látják a környezetüket, és mi vonzza azokat egyik vagy másik növény felé” – mondta Blake.

A csoport megállapította, hogy az említett kiválasztásban a legfontosabb szerepe a növények leveleiről visszaverődő fény polarizációjának van. Amennyiben ezt a polarizációt genetikai vagy más eszközökkel módosítva, bizonyos növényeket kevésbé vonzóvá lehet tenni a rovarok számára, akkor számottevően csökkenthetjük azok kártételét.

Az USA Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) szerint ennek a felfedezésnek az alkalmazása komoly előrelépést jelenthet az élő környezet és különösen az állatvilág szempontjából rendkívül káros peszticidek (többek között a malathion és a klórpirifosz) kiiktatása felé. A vadon élő állatok közül ugyanis egyre több fajt éppen a mérgező növényvédő szerek sodornak a kihalás szélére.

A kutatási eredményeket a Proceedings of the Royal Society folyóiratban közölték.