Az ENSZ 68. Közgyűlése 2013-ban a 2015-os évet Talajok Nemzetközi Évének (TNÉ) nyilvánította. Ennek apropójából tartott előadást dr. Berényi Üveges Judit a NÉBIH Talajvédelmi Hatósági Osztályáról. Az előadó a talaj fontos szerepéről és a talajvédelem jelentőségéről tartott előadást, ezzel is felhívva a figyelmet a tudatos és fenntartható talajművelés és tápanyag-gazdálkodás, a nemzetközi összefogás szükségességére.

A TNÉ-nek nyitó rendezvényére 2014 december 5-én került sor, melyet számos rendezvény követett. Ezek közül is a Milánói Világkiállítást kell kiemelni. A Világ Talaj Charta (2015) szellemében 200 tudományos publikációra támaszkodva a Világ Talajkészleteinek állapotáról közlemény jelent meg – amiben leírtak szerint csak kevés helyen volt javulás, jobbára romlást tapasztaltak… A nemzetközi együttműködés keretében a FAO égisze alatt működik a talajkészletek megőrzésére hivatott „Világ Talaj Partnerség”.

A talajvédelem érdekében jelentősek a hazai erőfeszítések, melyek szellemében konferenciára (FM) és nemzetközi talajszelvényleíró versenyre került sor. A múlt évi OMÉK-en konferenciát tartottak e témában és a NÉBIH standján információt szolgáltattak. Ez utóbbi intézmény szervezésében facebookos játékok, terméktesztek és a Mezőgazdasági Múzeumban időszaki kiállítás is gazdagította a talajvédelmi ismereteket.

Talajvédelem

fotó: Shutterstock

A továbbiakban a talajvédelemmel kapcsolatos kihívásokról (erózió, belvíz) volt szó. A hulladékhasznosítás kedvezőtlen következményeiről (pl. nehéz fémekkel, szerves anyagokkal való talajszennyezésről), a talajra veszélyt jelentő egyéb kihívásokról kaptunk ismertetést. Így a klímaváltozás nyomán az erózió, defláció mértéke megnőtt, a szélsőséges viszonyok fellépése mind gyakoribb. Fontos a talaj C-raktározásban való szerepének ismerete, a talajművelési gyakorlatok – kihívásokra való reagálásaként való – módosítása. A talajvédelemmel kapcsolatban megnő az állami szerepvállalás szerepe (hatósági feladatok), a partneri kapcsolatok (hazai és nemzetközi szinten) erősítése. A földhasználói, hatósági, szakmai oktatási, kutatási intézmények összefogása nélkülözhetetlenné vált.

A téma fontossága ellenére a nem kellő számban megjelentek részéről elhangzott hozzászólások részben a szerengedélyezéssel kapcsolatos témákról (annak talajtani vonatkozásira tekintettel), valamint a melléktermékek talajba való visszajuttatásának és a mezővédő erdősávok sajnálatos eltűnésének kérdéséről szóltak. Ez utóbbival kapcsolatban hangzott el az a gyakorlati megfigyelés, miszerint az erdősáv közvetlen közelében aszályos évben is magas búzaállományt figyeltek meg, az erdősávtól távolabb viszont gyönge, alacsony növényállományt.