A world-grain.com értesülései szerint az engedélyezés magyarázatát az új hibrid (kísérletekben igazolt) kiemelkedő szárazságtűrésében és az ezzel összefüggő magas átlagtermésében kell keresni. Argentína ugyanis, mint Latin-Amerika legnagyobb és egyben a világ számottevő búzatermesztője és exportőre alapvetően fontosnak tartja a szárazságtűrés fokozását, mivel az aszályos időszakok gyakoriságának növekedése azt a veszélyt rejti magában, hogy az ország évenkénti búzatermése és ezzel együtt exportja is jelentősen lecsökken.

„Az argentin engedélyezés egy jelentős mérföldkő lehet, és átértékelheti ennek a fontos növénynek a globális értékláncban betöltött helyét és szerepét, mivel az előállító vállalat által alkalmazott technológia lényegesen megnöveli annak átlagtermését és a környezetvédelem szempontjából vett előnyeit” – mondta Federico Trucco, a Bioceres vezérigazgatója.

GMO

Dél-Amerikában a szárazságtűrő búzafajták elterjesztésére törekednek (a kép illusztráció) – Fotó: pixabay

Erre utal az a tény, hogy a HB4 búza elismerése előrehaladott állapotban van az USA-ban, Uruguayban és Paraguayban,  továbbá tárgyalások folynak az Ausztráliában és Oroszországban, illetve bizonyos afrikai és ázsiai országokban történő engedélyezésről is.

Az argentin búzaexport mintegy 80 százalékát egyébként rendszeresen Brazília vásárolja fel, amely már korábban (az USA-val és Argentínával együtt) engedélyezte a HB4 szója termesztését, vagyis nem lehet kifogása a génmódosított élelmiszernövények termesztése ellen.

(Indexkép: pixabay)