756,55 millió Ft-os vissza nem térítendő támogatásból valósul meg a WREN mesterséges intelligencián alapuló döntéstámogatói rendszer, amely az aszálykárok mérséklését segítheti a precíziós mezőgazdaság számára. Az innovációs fejlesztés a Combit Számítástechnikai Zrt, valamint az Óbudai Egyetem és a Széchenyi István Egyetem által alkotott konzorcium projektjeként fog megvalósulni 2025 márciusáig.

aszály

Modern digitális eszközökkel támogatják a klímaváltozás hatásai elleni védekezést – fotó: pixabay.com

Valós idejű, komplex döntéstámogató rendszer

A K+F projekt során megvalósuló WREN - Water Resources in Efficient Networks rendszer elsődleges célja a klímaváltozás káros hatásai elleni védekezés és az aszálykárok elleni védekezés támogatása modern digitális eszközökkel.

A valós idejű, komplex döntéstámogató rendszer gyakorlati használata során képes lesz a jelenlegi aszálymonitoring rendszerek térbeli és időbeli felbontásának javítására a távérzékelt és lokális adatok felhasználásával, valamint térinformatikai, matematikai és mesterséges intelligencián alapuló innovációk megvalósításával.

A projekt két kiemelkedő innovációt is tartalmaz

Szakmai projekt-elemként kerül kialakításra egy saját tervezésű műhold, egy egyedi tervezésű szerver és rendszer architektúra, valamint egy eredménytermékként megvalósuló webalkalmazás, amely a jövőben lehetővé teszi az országos talajnedvesség-eloszlás lekérdezhetőségét. A projekt két kiemelkedő innovációit is eredményez:

  • egyedi tervezésű műhold, újszerű mérési képességekkel, amelynek pályája gyakrabban érinti Magyarországot, mint a kereskedelmi műholdaké.
  • talajnedvesség számítás gépi tanulás és mesterséges intelligencia segítségével, amelynek révén a jelenlegi módszereknél többszörös felbontású előrejelzést lehet elérni.

A projekt a Combit Számítástechnikai Zrt, az Óbudai Egyetem és a Széchenyi István Egyetem által alkotott konzorcium révén valósul meg a GINOP PLUSZ-2.1.1-21 pályázati felhívás révén elnyert 756,55 millió Ft-os támogatás segítségével a Combit Zrt. veszprémi telephelyén a Közép-Dunántúl régióban.

A konzorciumi tagok több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek az egyedi informatikai fejlesztések és gépi tanulás alapú rendszerek fejlesztése terén, amely a 2025. március 31-ig tartó K+F projekt szakmai alapját biztosítja. A projekt eredményeként több új munkahely megteremtését tervezi megvalósítani a Konzorcium.