Legújabb körkérdésünkben a kalászosok növényvédelmével foglalkozunk. Megkérdeztük, hogyan óvhatjuk meg a jelenlegi körülmények között az állományokat, hogyan védekezzünk a kalászos gabonák levélbetegségei ellen és milyen növényvédő szerekkel végezhetjük a gyomszabályozást.

Akik ezúttal válaszoltak: AGRO.bio Hungary Kft., BASF Hungária Kft., FMC-Agro Hungary Kft., Hechta Kft., Kwizda Agro Hungary Kft., VulcanAgro Kft.

Daoda Zoltán szakmai igazgató – AGRO.bio Hungary Kft.

Dübörög a szezon, és nem mindegy, hogy miként tovább. A kalászosokat segítsük egy különleges biostimulátor lombtrágyával, az Algafix®-szel főleg akkor, ha valamilyen kórokozó gomba fertőzésére van esély vagy valamilyen külső stressz éri.

alga

Gyengéből erőset, a jóból még jobbat! Megelőzés szükséges, hisz amennyiben az algasejtek beborítják a levélzetet, akkor ott nincs esélye más mikroorganizmusnak megtelepedni, mivel nincs elég hely. Egy kezeléssel mintegy 10-14 napig tudjuk ezt a borítást biztosítni, amit követhet egy újabb kijuttatás. Természetes több herbiciddel is keverhető a kijuttatás során, így a szükséges gyomvédelem is biztosított lehet általuk.

AlgafixKezelés előtt                 5 nappal a kezelés után       12 nappal a kezelés után

Segítség a bajban. Az Algafix® használatát kifejezetten ajánljuk akkor, amikor valamilyen külső tényező miatt, mint pl. a talajok hirtelen lehűlése, kórtani problémák, gyenge tavaszi indulás, fejlődésben való lemaradás stb. megáll vagy lassul a növény fejlődése.

A baloldali képen a hideg talajon a jellegzetes P hiány tünetet mutató kukorica. A jobboldali képen a kukorica 12 nappal az Algafix kezelés után látható. Hideg talajon lelassul a gyökérnövekedés, így a citokinin szintézis is. Ezt pótoltuk levélen keresztül Algafix®–szel. Az eredmény magáért beszél.

BASF Hungária Kft.

A kalászos levélbetegségek leküzdésében a legfontosabb, hogy olyan hatóanyagot ill. kombinációt válasszunk, ami a legjelentősebb lombot károsító betegségek ellen hatékony. Búzában a vörös rozsda minden évben előfordul, elsősorban a termésmennyiség szempontjából legfontosabb zászlóslevelet és az az alatti levelet támadja meg, évről-évre jelentős terméskiesést tud okozni. Árpában a hálózatos levélfoltosság igen gyakori és egyre inkább azt tapasztaljuk, hogy az azol és a strobilurin hatóanyagok hatékonysága nem kielégítő. Előfordulhat más levélbetegség is az állományainkban, ezért

olyan hatóanyagkombináció a legjobb, ami széles hatásspektrummal rendelkezik, de a szerválasztásnál e két betegségre figyeljünk elsősorban.

Ezen betegségek ellen minél hatékonyabb, hosszabb tartamhatású terméket alkalmazzunk. Fontos tényező, hogy mennyire képes az adott gombaölő szer a betegségeket visszaszorítani a már fertőzött állományban. Ez a hatóanyag felszívódásával és a növényben való elmozdulásával is összefüggésben áll.

A Xemium® (fluxapiroxad) SDHI hatóanyagra alapuló termékek kiemelkedő hatékonyságúak a rozsdafélék, az árpa hálózatos levélfoltossága ellen, de megbízható más levélbetegségek leküzdésében is. Rugalmas molekulaszerkezetének köszönhetően rendkívül jó felszívódó tulajdonsággal rendelkezik és optimális a növényben való elmozdulása is. Ez az alapja a kiváló megelőző és gyógyító hatásának.

BASF

Ennek köszönhetően a Priaxor kitűnő választás a búza zászlóslevél és az az alatti levél védelmére, az árpa megóvására. A Xemium® (fluxapiroxad) egyedülálló mobilitása, hatékonysága miatt a Systiva® csávázószer használatával pedig az első indokolt koratavaszi lombvédelmi kezelés elhagyható.

BASF

FMC-Agro Hungary Kft.

A kalászos levélbetegségek idővel előretörhetnek és meglepetéseket okozhatnak a gabona felső levélemeletein kalászbetegségek formájában is. Mindezek miatt fontos, hogy megelőzzük a gombás megbetegedéseket, amihez a tebukonazol hatóanyag jó megoldást jelent. A hatóanyag a kalászosok rozsdabetegségei ellen és a kalászfuzárium ellen is kiváló megelőző hatással bír.

Előbbi ellen legkésőbb az első tünetek kialakulásakor, általában 1-2 nóduszos állapot között, míg kalászvédelemre a kalászhányás végén kell permetezni. Ehhez megfelelő választás a jó minőségű, magas hatóanyagtartalmú és jó ár-érték arányú gombaölő szer, a Riza® 250 EW.

A gyomirtáshoz pedig olyan hatóanyagkombinációt ajánlunk, ami a később kelő vagy túlfejlett gyomnövények, valamint az évelő gyomok ellen is hatásos. Rugalmasan, akár zászlóslevél megjelenéséig kijuttatható, de mindezek mellett nem befolyásolja az utóveteményt. A hatóanyagok közül a tribenuron-metil, tifenszulfuron-metil és a fluroxipir biztos megoldást jelent a kétszikű gyomok ellen. A Granstar® SuperStar gyomirtó szer ezeket megfelelő arányban tartalmazza.

FMC

Granstar® SuperStar hatása, Jánossomorja, 2019. május

A három gyomirtószer-hatóanyagra (tribenuron-metil + tifenszulfuron-metil + fluroxipir) a kikelt meghatározó kétszikű gyomok érzékenyek, pl. a repce árvakelés, a későn kelő herbicidtoleráns árvakelésű napraforgó, ritka gabonákban a parlagfű, libatop félék, valamint a ragadós galaj, akár fejlettebb állapotában is. Évelők közül a legfontosabb, mezei aszat ellen is hatásos. A klasszikus gyomok, mint a pipacs és az ebszikűfélék ellen is hatékonyan működik.

A 4 hektáros kiszerelésű Granstar® SuperStar gyomirtószer-kombinációval akár zászlósleveles állapotig elvégezhető a gyomirtás és semmiféle utóvetemény korlátozása nincs.

gyomirtás

Granstar® SuperStar hatása, Küngös, 2020. április

Dr. Varga Zsolt – Hechta Kft.

A kalászos gabonák növényvédelmét idén tavasszal alapvetően az aszályos körülmények határozzák meg – a levélbetegségeket okozó kórokozó gombák jelenléte minimalizált,

az optimális fertőzési feltételekre "várnak", ezért fontos a preventív jelleggel elvégzett gombaölő kezelések alkalmazása

prokloráz, tebukonazol, fenpropidin hatóanyagok, vagy ezek kombinációival. A száraz körülmények miatt a strobilurin tartalmú szerek juvenilizáló hatását is kihasználhatjuk, főként az árpa állományokban.

A gyomirtást befolyásolja, hogy egyszikű gyomfajok fertőzése esetén a termelő el tudta-e végezni az őszi gyomirtást. Ha a magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen is védekezni kell, megfelelő megoldást nyújt a pinoxaden+floraszulam kombinációja, amely a zászlóslevél megjelenéséig alkalmazható, vagy az aminopiralid+piroxszulam+floraszulam adhat megoldást a búza két nóduszos állapotáig. Csak kétszikűvel fertőzött területeken a tribenuron, tifenszulfuron, fluroxipir hatóanyagok jöhetnek számításba.

gyom

Súlyos nagy széltippan fertőzés őszi búzában

Az említett hatóanyagok megoldást biztosítanak az egyszikű gyomfajok közül a nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, vadzab és az olaszperje fertőzése esetén. A pinoxaden+floraszulam kombináció előnye, hogy őszi és tavaszi árpában is alkalmazható, de fontos a magasabb permetlé mennyiséggel történő kijuttatása.

A kétszikű gyomok esetében az ebszékfű, parlagi pipitér, ragadós galaj, pipacs, kék búzavirág, mezei acat fajok ellen tudunk eredményesen védekezni. A tribenuron, tifenszulfuron, fluroxipir hatóanyagok a zászlóslevél kiterülése esetén is a kultúrnövény károsodása nélkül alkalmazhatóak.

A kalászos területeket jelenleg a víz- és tápanyaghiány okozta stresszes állapot jellemzi (alsó levelek száradnak). Ebben az esetben fontos, hogy olyan speciális folyékony lombtrágyát is alkalmazzunk, amely felkészíti a növényeket az őket ért külső hatásokkal szemben. A KáPé Réz [NPK (4+19.5+19.5) + 2% Cu] a kijuttatást követően serkenti az ellenállóságban fontos fitoalexinek termelődését, így erősíti a búza növényeket.

Hechta

Gombaölő szer + KáPé Réz 3 l/ha dózisa egészséges állományt eredményez

Farkas Ádám növényvédő szer termékmenedzser – Kwizda Agro Hungary Kft.

Az elmúlt évek során tapasztalt változékony időjárási körülmények következtében a kalászos gabonák növényvédelmében meghatározó szerepet játszik a lombvédelem. A korszerű, nagy termőképességű fajták erős, folyamatos védelmet igényelnek, hogy különösen a zászlós levél és az alatta elhelyezkedő két levélemelet épségét, asszimilációs képességét ne csökkentsék a gombafertőzések nyomán kialakuló elhalások.

Az enyhe telek és a korai száraz, meleg kitavaszodás „csalóka” lehet, mert a látszólag kisebb lisztharmatfertőzés mellett a veszélyes rozsdabetegségek és más foltbetegségek inokulumai nagy tömegben várakoznak arra, hogy erős, robbanásszerű fertőzést indíthassanak be. Fontos ezért, hogy olyan hatóanyagokkal védekezzünk, amelyek a széles hatsásspektrum mellett, hosszú hatástartammal is rendelkeznek.

sárgarozsda

Sárgarozsda (Puccinia striiformis)

A karboxamidok (SDHI-fungicidek) közé tartozó fluxapiroxad a növény felszínén levő viaszréteghez kötődik, egy jelentős része gyorsan behatol a növény belsejébe és a felvett tápanyagokkal együtt csúcsirányban szállítódik a hajtások és a levelek csúcsa felé. A környezetétől függően tudja változtatni a szerkezetét, így könnyedén mozog zsírokban és vizes közegben is, a növényben és a gombákban egyaránt. A stobirulinok (Qol-fungicidek) csoportjába tartozó piraklostrobin széleshatásspektruma és zöldítő juvenizáló hatása mellett hosszú időn keresztül meggátolja a kórokozó gombák megtelepedését a kalászosokon.

szeptória

Szeptóriás levélfoltosság (Zymoseptoria tritici)

Az Imperis Vital-ban a két hatóanyag jól kiegészíti egymást, ezáltal hosszantartó védelmet nyújt a legfontosabb levélbetegégek ellen akár szélsőséges kórtani körülmények között is. A készítményt zászlós levél megjelenése-kalászolás kezdete (BBCH 37-51) közötti időszakban javasolt kijuttatni, fertőzési nyomástól függően 0,8-1,0 l/ha dózisban. A Wuxal Grano szuszpenziós lombtrágya, tökéletes kombinációs partnere az Imperis Vital-nak. Adjuvánsai elősegítik a benne található nitrogén, kén és mikroelemek felvételét, mely tápelemek hozzájárulnak a hatékony fehérjeszintézishez.

Vázsonyi László termékfejlesztő-mérnök – VulcanAgro Kft.

A VulcanAgro Kft. elsősorban talajjavító és termésnövelő készítmények fejlesztését és forgalmazását végzi. A kimerült, biológiailag inaktív talajban nem bomlanak a szárak, amelyek táptalajai lesznek a gombás fertőzéseknek. Az egyoldalú, gyakran csak nitrogén-, vagy nitrogén- és foszforpótlás eredménye, hogy a kalászosaink gyengén ellátottak káliumban, kénben és kloridban, alacsony a bór, a réz, a cink vagy a mangán tápanyag szintjük. Az ilyen növények legyengültté válnak a korokozókkal szemben és folyamatosan rá lesznek utalva a növényvédő szerekre.

A Vulcan S80 – folyékony elemi kén – nem csak kénpótlásra kiváló, de fertőtleníti a talajt, ahol a vetésfehérítő-fajok imágói telelnek, csökkenti az atkás fertőzéseket és eredményesen védekezhetünk vele a lisztharmat típusú gombák ellen is.

repce

Savanyú nyírségi homokon, VulcanAgro technológiával termelt repce 2020-április 17-én.

A foltbetegségekhez hasonló tüneteket produkálhatnak azonban a növények maguktól is. Ezeket az élettani foltosodásokat okozhatják tápelemhiányok, időjárási tényezők, illetve a fajtatulajdonságok is. Mérséklésükre a Vulcan Keserűsó+ME+P+CU lombtrágya kijuttatása nyújthat megoldást.

repce

Repce 2020 április elején. Mi a probléma? Az elővetemény gyomirtója, a fagy vagy tápanyaghiány?

A VulcanAgro Kft. nem forgalmaz gyomirtó szereket, néhány hasznos tanácsot mégis adnánk a termelőknek. A gyomirtó szerek hatását például fokozhatjuk a RapidN21 – nitrogén-, magnézium-, rézkoncentrátum – használtával. Ugyanakkor a gyomirtózás nem fejeződik be azzal, hogy kijuttattuk a gyomirtó szert. Egyre súlyosabb probléma ezen szerek lebomlása.

Egyre több repce- és, kalászos állományban láthatjuk (már ősszel, de még akár kora tavasszal is), hogy az elővetemény gyomirtója „fogja” a fiatal állományt. Ezért javasoljuk, hogy akik jelentős szármaradványt (a szárban növényvédő szerrel) dolgoznak vissza, esetleg nem forgatnak, azok a Vulcan Folyékony NPK-t használják. Ez a magas szerves anyag tartalmú termék a nitrogén, foszfor, kálium, kén és mikroelemek mellett cukrokat is tartalmaz. Gyorsítja a szárak bomlását, javítja a talaj biológiai aktivitását, így annak vízbefogadását-szolgáltatását.

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide. Az Agroinform Növényvédőszer-adatbázisa elérhető ide kattintva.

Az Agroinform Fórum rovatában pedig felteheted kérdéseidet növényvédelmi témákban is.