A mezőgazdaság számára kulcsfontosságú időszakban, tavasszal járt nálunk egy Sencor SWS 9898 típusú időjárás-állomás. Az Agroinform.hu tesztje arra kereste a választ, hogy az okostelefonok világában van-e létjogosultsága egy ilyen készüléknek, amelyből a koronavírus járvány miatt jóval többet adtak el idehaza. Nem csoda, hiszen jelentősen megnőtt a szabadban eltöltött idő jelentősége.

Márciusban hol szokatlanul meleg, hol pedig szokatlan hideg időjárással köszöntött be a tavasz. Aztán ez a kettősség végig megmaradt, áprilisban pedig egy kis aszállyal és komolyabb fagyokkal is társult mindez. Ember legyen a talpán, aki előrejelzést tud megfogalmazni az időjárással kapcsolatban. Az SWS 9898-assal azonban jóval tervezhetőbbé válnak a mezőgazdasági munkák. Az optimális működéshez a készülék érzékelőegységét a földtől kétméteres magasságban kell telepíteni. A kijelzőjét pedig bent, akár a házban is lehet tartani, így mindig friss információkkal rendelkezhetünk a légnyomással, a holdfázisokkal, a levegő páratartalmával, valamint a külső hőmérséklettel kapcsolatban.

időjárás állomás

Személyre és helyre szabhatóbb, mint egy okostelefonra telepíthető applikáció – fotó: Bakay Dávid

„A készülék képes azt is kijelezni, hogy mennyi eső esett, így azzal is tisztában lehetünk, érdemes-e kimenni a földekre egyáltalán, vagy inkább nem javasolt, mert mondjuk túlságosan átázott a talaj”

– jegyezte meg Bakay Dávid, a Bakay Farm tulajdonosa.

Ha egy gazdálkodó látja, hogy mennyi csapadék esett, akkor azt is eldöntheti, szükséges-e kétszer kombinátoroznia vagy sem. 20-30 mm eső esetén viszont jobb, ha előbb hagyjuk egy kicsit száradni a talajt. A Sencor SWS 9898 tehát segít dönteni ebben a kérdésben, a készülék alsó sarkában miliméterre pontosan megtekinthető a lehullott csapadék mennyisége. „A Weather Underground alkalmazással társítva pedig különféle radarképek között böngészhetünk, amelyek jóval pontosabb és frissebb képet nyújtanak az internetes oldalakénál. Ennek köszönhetően nyomon követhetjük a csapadékzónákat és időben felkészülhetünk egy esetleges zivatarra vagy viharra” – tette hozzá Bakay Dávid.

időjárás állomás kijelzője

Számos paraméterre kérhető le napi előrejelzés – fotó: Bakay Dávid

Az alkalmazásban számos paraméterre, így például a várható minimum és maximum hőmérsékletre, valamint a szélerősségre is elérhető napi előrejelzés. Ennek jelentősége felbecsülhetetlen, hiszen segít eldönteni a gazdálkodó számára, hogy lehet-e permetezni, vagy szükség van-e a műtrágya behengerezésére. Sőt, a Sencor SWS 9898 professzionális időjárásállomáson figyelmeztetéseket is beállíthatunk:

a készülék képes jelezni, ha például a hőmérséklet kritikus szint alá csökken, de akkor is „szól”, ha túllépi a felső értéknek beállított hőfokot.

„Ez hasznos funkció, mert 25 Celsius fölött például nem szabad permetezni, -1-2 Celsius fok esetében pedig talán még lehet védekezni a faggyal szemben füstöléssel, vagy más egyéb módszerekkel” – hangsúlyozta Bakay Dávid. Mindemellett a légnyomás kritikus esésére is tud figyelmeztetni a készülék, ami azért fontos, mert ilyenkor viharra lehet számítani.

időjárás állomás

A mentett adatok bármikor visszakereshetőek, elemezhetőek, grafikonnal megjeleníthetőek – fotó: Bakay Dávid

Végül, de nem utolsósorban fontos megjegyezni, hogy a mérőállomás értékeit folyamatosan menti a készülékhez tartozó applikáció. Így bármikor visszanézhető, hogy az adott napon mekkora volt a külső páratartalom, milyen széljárás uralkodott, illetve mekkora volt a minimális és a maximális hőmérséklet. Az alkalmazás-grafikonok megjelenítésére is alkalmas a széljárás erősségével, irányával, valamint a hőmérséklettel kapcsolatban. A napraforgó, tönkölybúza, édeskömény, fekete bodza, olajtök, illetve lucerna termesztésével foglalkozó Bakay Dávid szerint van létjogosultsága egy gazdaságban egy ilyen professzionális időjárás-állomásnak, mert jóval többre képes, mint egy okostelefonos alkalmazás, hiszen

ez a készülék teljes mértékben testre szabható aktuális gazdálkodási helyünknek vagy lakóhelyünknek megfelelően.

További információért kattintson ide!