Az Agrárminisztérium március elején vezette be Magyarországon, majd április végén két hónappal meghosszabbította a gabona-, olajos- és fehérjenövény kiviteli bejelentési kötelezettséget az orosz-ukrán háború miatt. Ugyanakkor az elmúlt időszakban az állam egyetlen egy alkalommal sem élt az elővásárlási jogával, a hatóság pedig pár napon belül meghozta a döntéseket, tehát alapvetően exportkorlátozás a gyakorlatban nem volt.

A kormány eddig nem élt az elővásárlási jogával az exportra szánt gabonafélék esetében, az intézkedés célja ugyanis nem a kivitel megtiltása volt, hanem a folyamatos készletnyilvántartás biztosítása – nyilatkozta Nagy István agrárminiszter az RTL Híradónak.

A miniszter azt is elmondta, hogy az orosz-ukrán háború hatása itthon nem a készlethiányban, hanem az emelkedő árakban jelentkezett. A kormány pedig azon dolgozik, hogy szárazföldi szállítási folyosót nyisson az ukrán mezőgazdasági terményeknek.

Vészhelyzet van, fogalmazhatok így is, hiszen Ukrajnában a vetésterület csökkent, a termésmennyiség csökkent, ami megtermett, nem tudjuk kihozni. Nagyon dolgozunk azon, hogyan tudjuk megoldani azt a lehetőséget, hogy szárazföldön utat nyissunk az ukrán gabonának szerte a világba – fogalmazott Nagy István.

Dr. Olekszandr Perekhozhuk a hallei Leibniz Átalakuló Gazdaságok Mezőgazdasági Fejlesztési Intézetének (IAMO) kutatója már márciusban arra figyelmeztetett, hogy az élelmiszerfegyver lehet a háború eltitkolt oka.

Az RTL hivatkozza Rüdiger von Fritsch, volt moszkvai német nagykövetet, aki vasárnap arról beszélt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékosan akar éhínséget előidézni a Közel-Keleten és Afrikában azzal, hogy hadseregével blokkolja az ukrán gabona exportját, illetve támadja az ország gabonaraktárait. Rüdiger von Fritsch úgy véli, hogy Putyin szándéka az éhezés miatt meginduló menekülthullámmal Európa destabilizálása.

Indexkép: Pxfuel