A Svájci Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal jóváhagyja az első szabadföldi kísérletet egy olyan gabonával, amelyet új géntechnológiai eljárással módosítottak – írja a BauernZeitung.

Az Agroscope nevű cég immár 10 éve foglalkozik génsebészettel. A fitoftórával, azaz burgonyavésszel szemben ellenállóbb burgonya után a hivatal most további újdonságot hagyott jóvá: először lesznek terepi kísérletek tavaszi árpával, amelyet a Cirspr-Cas "génollóval" módosítottak.

A szóban forgó árpa nem tartalmaz kívülről behozott genetikai anyagot. Ehelyett a kutatók kikapcsolták a CKX2 gént a növényben – a hozamnövekedés elérésének érdekében.

árpa

Kísérleteket végeznek a Golden Promise régi sörárpa fajtával a berlini Freie Universität-en. Szívesen használják a fajtát kutatásokban, mert genetikailag könnyen módosítható – forrás: FU Berlin

A 2024 tavaszán kezdődő szántóföldi kísérletek várhatóan három évig tartanak és megmutatják, hogy a módosított árpafajta kalásza több szemet terem-e, így magasabb hozamot eredményez-e szántóföldi körülmények között. Továbbá azt is meg akarják vizsgálni, hogy más géneket is ki kell-e kapcsolni ehhez az eredményhez és ha igen, ez befolyásol-e más tulajdonságokat.


Elvileg ez a mutáció véletlenül is keletkezhetett, de az Agroscope árpa a svájci törvények szerint genetikailag módosított növénynek minősül, mivel génollót használtak a technológia során. Japánból származnak azok az adatok, amelyek szerint a fent említett gén kikapcsolása növelheti a hozamot. Az ottani kutatók ennek a mutációnak a "váratlanul erős" hatását találták a rizsben, írja sajtóközleményében az Agroscope. Hasonló gének játszanak szerepet a repce hozamképződésében is. Ezért nagyon nyilvánvaló, hogy megvizsgálják ezt a lehetőséget más növények esetében is.