Az EU regulációk következtében egyre több növényvédő szer tűnik el, egyre nagyobb a biológiai megoldások szerepe, melyben a UPL világvezető és Magyarországon is ezt a pozíciót szeretnék betölteni. A cég elkötelezettségét jól mutatja, hogy a közelmúltban már külön kolléga feladata, hogy a bio megoldásokban elmélyedjen, kísérleteket állítson be és tapasztalataival a gazdákat is segítse.

A UPL Hungary Kft. repce szakmai fóruma Mezőfalván – Fotó: UPL Hungary Kft.

A ProNutiva egy olyan exkluzív program, amely ötvözi a biológiai megoldásokat (biovédelem, biostimulátorok és biotápanyagok) a hagyományos növényvédőszerekkel a mai termelők igényeinek megfelelően. A biológia megoldások és a hagyományos növényvédelem integrációjával a UPL fenntartható mezőgazdasági növekedést kíván biztosítani a termelők számára.

A program keretében 2017-ben két helyszínen indultak meg a kísérletek Magyarországon, Vácdukán és Mezőfalvan. A UPL Hungary Kft. szakemberei azt kezdték vizsgálni, hogyan tudnák a genetikai potenciált minél jobban kihasználni a repcetermesztésben. Az elmúlt években minden egyes paramétert mértek, hogy megtudják, a különböző kezelések mennyit adnak hozzá a termésmennyiséghez. Az eredmények magukért beszélnek: ha az elmúlt évek átlagát nézzük,

1,4 százalékkal magasabb olajtartalmat és 600 kilogrammal nagyobb termésmennyiséget sikerült elérni.

Mind minőségi mind mennyiségi növekedést tapasztaltak, ezzel pedig egy elég jelentős hozzáadott profitot tudtak realizálni a termelők.

Piyush Kumar, a UPL Hungary Kft. ügyvezetője és Véglesi János kereskedelmi vezető

Piyush Kumar, a UPL Hungary Kft. ügyvezetője és Véglesi János kereskedelmi vezető – Fotó: UPL Hungary Kft.

Mezőfalván két parcellát vizsgáltak elemi szinten egészen a kezdetektől. Ezt tekinthették meg az érdeklődők. Az egyik parcellán azokat az alaptechnológiában használt kezeléseket alkalmazták, amelyeket egy repcetermesztő mindenféleképp igénybe vesz. A másik földrészleten az alaptechnológián felül alkalmazták azokat a plusz elemeket, amelyek már beilleszthetők a ProNutiva technológiába.

Mind a két parcella nagyából ugyanazokat a tápanyagokat kapta, de jól látszott, hogy az alaptechnológiával kezelt állomány meglehetősen alacsonyabb, az elágazások számát, illetve a magát a becőréteget tekintve elmaradásban van a ProNutiva kezeléseket kapott parcellákkal szemben. Ott bőven látható volt elágazás, a becőréteg magasabb, illetve sűrűbb is volt.