A kérdésre a következő cégek válaszoltak: Agrár Auditker Kft., Istroseed Zrt., KWS Magyarország Kft., Lajtamag Kft., RAGT Kft.

Agrár Auditker Kft.

A másodvetés és zöldtrágyázás mint növénytermesztési technológiák az elmúlt években egyre inkább elterjedtek a hazai gazdaságok földművelési gyakorlatában. Ez természetesen köszönhető annak is, hogy egyes támogatásoknál feltételként is teljesítendők és/vagy elfogadhatók (pl. AKG, feltételességi szabályok).

Fontos ugyanakkor, hogy – a támogatások esetén vállalt előírások betartása mellett – a szakszerű másodvetési és zöldtrágyázási gyakorlat termőföldjeinkre is jó hatással van, jelentősen emelve főnövényeink eredményét.

zöldtrágya

Nem csak a támogatásokért éri meg – fotó: Agrár Auditker Kft.

De mik is konkrétan a fent említett pozitív hatások?

A teljesség igénye nélkül néhány:

• Vízháztartás javítása (csökken a kipárolgás, a sok új pórus miatt javul a beszivárgás).
• Védelem az eróziós hatások ellen.
• Gyomelnyomó hatás.
• Javuló talajszerkezet és talajélet.
• Szervesanyag-pótlás.
Növényvédelem (vetésforgó).

Repertoárunkban számos keverék is megtalálható, melyek közül több is egy-egy jó tulajdonság kiemelésére lett szakszerűen összeállítva. Ezáltal az adott terület „gyengeségeit" célzottabban kezelhetjük másodvetett kultúrával.

Néhányat említve ilyen a kimondottan szárazságtűrő keverék, tápanyagpótlásra a különböző nitrogéntermelő keverékek, a speciális AKG-s követelményekhez igazított keverékek (pl. elszámolható zöldugar), gyorstakaró vagy meliorációs kultúrák, de a kínálatban akad rendkívül költséghatékony megoldás is, hogy a szűkös források ellenére se kelljen lemondani e jótékony termesztéstechnológiáról.

Fontos azonban megjegyezni, hogy – mint minden mezőgazdasági műveletet – a másodvetést/zöldtrágyázást is lehet rosszul végezni, és így nem érjük el a kívánt hatást. Nincs az az adott zöldtrágyanövény, illetve keverék, mely bármikor, bárhol, bármilyen körülmények közt is hozná az elvártakat.

Épp ezért a legfontosabb, hogy mindig szakszerűen végezzük a műveleteket, a megfelelő helyen, időben és kultúrával. Amennyiben nem áll rendelkezésünkre elegendő szaktudás és tapasztalat, forduljunk szakértőkhöz, hogy az aktuális adottságainkhoz igazítsuk technikánkat, ezáltal megtérülhessen befektetett pénzünk, időnk, energiánk.

Tanácsokért és ajánlatokért keresse piactéri hirdetésünket, és vegye fel velünk a kapcsolatot megadott elérhetőségeink egyikén!


Schmall Gyula – Istroseed Zrt.

A szélsőségek éveit éljük. Tavaly az ország jelentős részén az aszály, míg idén több térségben a rosszkor érkező, elnyúló csapadékos időszak okoz jelentős problémát, illetve ezzel karöltve anyagi kárt a mezőgazdaságban, nem beszélve a felvásárlási árak alakulásáról. Lehet-e védekezni ezen szélsőségek ellen? Úgy gondolom, hogy teljes mértékben nem, de a negatív hatásokat enyhíteni tudjuk.

Nagyon fontos a jó faj-, illetve fajtaválasztás, tisztában kell lennünk az adott termőföld adottságaival, korlátaival.

Még egy bevált, jó fajta esetében is nagyon fontos a minél magasabb fokú genetikai tisztaság, hogy a fajta úgy tudjon szerepelni, ahogy el is várhatjuk tőle, ezt a biztonságot pedig a fémzárolt vetőmagok jelentik. Ha ezt a nagyon fontos lépést nem spórolja ki a termelő, máris nagy lépést tett a termelés stabilizálása felé.

Mi az Istroseed Zrt.-nél, az Istropol Solary magyarországi fajtaképviseleténél széles faj- és fajtakínálatunkból segítünk megtalálni a specifikusan megfelelő választást.

gabona

Nagyon fontos a minél magasabb fokú genetikai tisztaság – fotó: Istroseed Zrt.

Fajtáink nemesítése során kiemelt hangsúlyt fektetünk az évjárat-, illetve az élőhelyi tűrőképességre, stabilitásra. Összességében elmondható, hogy anyagaink az ország egész területén eredményesen termelhetőek. Új fajtáink esetében kiemelendőek a magas rezisztenciák, melyek az idei évben (is) hatalmas előnynek bizonyultak.

Kínálatunkból kiemelném az IS Dimenzio, az IS Bellevue és IS Rubicon fajtáinkat, melyek az elmúlt években már kiemelkedő eredményeikkel bizonyították "rátermettségüket", továbbá idén két új búzafajtával jelentkezünk az IS Shanzon és IS Spirellina tekintetében, melyek előzetesen szintén nagyon biztató eredményeket produkáltak.

Durumkínálatunk az IS Karmadur és IS Fortidur mellett idén az IS Belladurral bővül, ez a fajta kiemelkedő lisztharmat-rezisztenciával rendelkezik. IS Maltigo ősszel vethető tavaszi sörárpánk – melyet terményként fel is vásárolunk – idén sem hazudtolta meg magát, partnereink nagy elégedettségére stabil minősége mellett magas hozamokat produkált.

gabona

Az új fajták esetében kiemelendőek a magas rezisztenciák – fotó: Istroseed Zrt.

Kismányoky András termékmenedzser – KWS Magyarország Kft.

A kettőstermesztés esetében ugyanazon a területen egy vegetációs időben, egy naptári vagy gazdasági éven belül két vagy több növény termése takarítható be. A főnövény betakarítása utáni vetés a másodvetés (június 10-ig), ugyanakkor tarlóvetésnek nevezzük a június 10. utáni vetést, általában kalászosok után.

A másodvetésre árunövénynek, takarmánynak vagy zöldtrágyának vethetünk erre alkalmas növényeket.

Hazai viszonyok között a másodvetés (tarlóvetés) a legelterjedtebb zöldtrágyázási eljárás. Rendszerint kalászosok tarlójába rövid tenyészidejű növény vagy keverék kerül, amely szeptember végére elfogadható mennyiségű zöldtömeget ad, és még ősszel alászántható.

A KWS évtizedek óta foglalkozik zöldítő keverékek nemesítésével, előállításával és forgalmazásával. Az évek során gyűjtött tapasztalatok segítettek megtalálni az optimális növényi variációkat, melyeket növényegészségügyi és agronómiai szempontból állítottunk össze.

kws

fotó: KWS Magyarország Kft.

KWS FIT4NEXT

Előnyök:

• Egyetlen forrásból érkező keverékek
• Letisztult portfólió
• Saját előállításból is származó összetevők felhasználásával
• Prémium vetőmag minőség
• Kísérletekben tesztelt keverékek és összetevők

KWS FIT4NEXT BIOMASS: gyors növekedés, nagy zöldtömeg, talaj-tápanyagtartalom növelése, kiváló gyomelnyomó képeség

KWS FIT4NEXT CATCH N COVER: gyors talajtakarás, nagy zöldtömeg, talaj-tápanyagtartalom növelése, gyomelnyomó képeség

KWS FIT4NEXT DIVERSITY: növényfajokban gazdag talajéletet javító keverék, tápanyagmegkötés, P-feltárás

KWS FIT4NEXT WINTERGRÜN: áttelelő keverék, tápanyagkimosódás-csökkentés a téli biomassza miatt

kws

KWS FIT4NEXT – fotó: KWS Magyarország Kft.

A zöldtrágyázás sikere nagymértékben függ a termőtájtól, az évjárathatástól, a megválasztott termőhelyhez jól alkalmazkodó fajok, illetve fajkeverékek kiválasztásától.

Lényeges, hogy az elő- és utóvetemény közé beiktatott zöldtrágyanövény taxonómiailag legyen távol a főnövényektől, mert a hasonló vagy rokon fajokhoz tartozó zöldtrágyanövény „zöld hidat" képezhet egyes betegségek és kártevők számára, segítve ezek elszaporodását.

Lajtamag Kft.

Minden helyzetre, elő- és utóveteményhez igazítva van egy takarónövény-keverékünk! A Lajtamag Kft. több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a zöldtrágyázás területén. Jelenlegi portfóliónkat úgy állítottuk össze, hogy megfeleljen a jogszabályi előírásoknak, valamint a gazdálkodók igényeinek.

Az általunk kínált takarónövényekkel a kötelező feltételességi szabályok és az önkéntes AÖP-támogatás elérését is megkönnyítő módon van lehetősége alakítani a gazdálkodási gyakorlatot! Ezekről bővebben olvashat ITT.

A másodvetésű zöldtrágyakeverék kiválasztását befolyásolja a vetésforgó, a vetésidő, valamint hogy melyik támogatási gyakorlatnak szeretnénk megfelelni.

A vetésidőt meghatározzák a növényi összetevők és a klimatikus adottságok. Száraz klímájú területekre, illetve aszályos évjárat esetén a júliusi vetés biztosabb. Előnyösek a pohánkát, facéliát és pillangósokat tartalmazó keverékek (Öko zöld, Zöld trió, Talajmanna). Ezek a növények a keléshez és a fejlődéshez nem igényelnek sok nedvességet, ennek ellenére gyorsan záródó, nagy zöldtömegű állományt adnak.

A folyamatos növényi jelenlétnek fontos szerepe van a tápanyagok megőrzésében és feltáródásában, a talaj szerkezetének, így a vízhasznosulás javításában is. A pillangósvirágú összetevők nitrogénnel gazdagítják a talajt. A korai vetésű keverékek után őszi kalászos vethető.

lajtamag

Keresztesvirágúakat augusztus második felétől érdemes vetni, a júliusban vetett növények hamar generatív fázisba lépnek, nem fejlesztenek nagy zöldtömeget, elfásodnak. Augusztusi, kora őszi vetésű keverékeink folyamatos élő takarást biztosítanak, azonban tavaszi terminálás szükséges (STRUKTÚRA, TAKARÉKOS ZÖLD, TALAJVÉDŐ, TALAJMANNA). A terminálást sok esetben a téli időjárás megoldja (Ütős ötös, ZÜMMÖGŐ ZÖLD, GAZDASÁGOS ZÖLDÍTŐ PÁROS, MÉZELŐ ZÖLDÍTŐ, ÖKO ZÖLD, ZÖLD TRIÓ). A kifagyó komponensek mulcsként védik a talajt, a téli csapadék jobban hasznosul. Az áttelelő komponensek pedig könnyen a talajba dolgozhatók.

Szemerits Balázs fejlesztőmérnök – RAGT Kft.

A RAGT kutatás-fejlesztési csapata komoly energiát fektet nemesítési programjaiba, melynek célja, hogy több mint 100 éves növénynemesítői múlttal rendelkezve saját adatok alapján részletes termesztési irányelveket és kiváló vetőmagot adhasson a termelőknek.

A hazai portfólió a kezdetekhez képest, amely kukorica-, napraforgó-, repcevetőmagot jelentett, a piaci igényeknek köszönhetően kibővült cirok-, szója-, kalászosfajokkal és zöldítőkeverékekkel.

Míg a múltban nagymértékben a hozamra és minőségre összpontosítottak a gazdák – bár ezen tényezők a mai napig prioritást élveznek –, fontos szempontja a fajtaválasztásnak a betegségekkel szembeni ellenállóság és a termőhelyi stabilitás.

Európa piacvezető fajtái közül a hazai termesztési körülményeket figyelembe véve kiválasztott portfóliónk megoldást nyújt a termelőknek az eredményes kalászos-előállításhoz. Hisszük, hogy búzáink hasonló sikert érnek el, mint az RGT Planet tavaszi árpa, ami világviszonylatban is a vezető malátagyárak népszerű fajtája, és hazánkban  a termőterület 20%-át teszi ki

2023-as kalászos-fajtakínálatunk:

ragt

Az őszi káposztarepce tekintetében is van innováció! Az RGT Cadran korai repcehibrid már egy úgynevezett Secure Install® termékjelölést kapott, amely három fontos kritériumot jelöl. Ezek a jó korai fejlődési erély, a kiváló nitrogénhasznosítás és végül a homogén növényállomány. Ez a hibrid a tél beállta előtt akár +12%-kal több biomasszát tud előállítani, amelynek köszönhetően jelentős terméstöbbletet ér el.

A tavalyi aszályos körülmények között nagy sikert arattak az új generációs stressztűrő szemeskukorica-hibridjeink, az RGT TEXERO (FAO 370-380), RGT ALEXX (FAO 370-380), RGT PRODUXXION (FAO 390-410) és az RGT HUXXO (FAO 490). Emellett napraforgóban megjelent az idei aszály ellenére is jól termékenyülő közép-korai Clearfield Plus-os gyomirtású linolsavas (LO) RGT VALLENCIA CLP és a közép-késői magas olajsavas (HO) Clearfild-es RGT CHARLLOTTE CL, valamint a kukorica szárazságtűrőbb alternatívájaként a cirokban számos szemes és silóhibriddel állunk az arra érdeklődő termelők rendelkezésére. Szemes hibridjeink közül legújabb fejlesztésünk az RGT LEGGEND korai, vörös szemű szemes hasznosítású hibrid. A fehér szemes hibridek közül a legfehérebb szemű az RGT ICEBERGG korai szemes hibrid.

A RAGT Vetőmag Kft. zöldítőkeverék-kínálata a szezon hátralévő részére:

ragt

Mix 1 (keverék, 55% mustár és 45% olajretek)

ragt

Mix 2 (10% facélia + 65% pohánka + 25% bíborhere)

ragt

Mix 4 (9% Tillage retek + 28% zöld rozs + 28% borsó + 35% tavaszi bükköny)