Egy idei év első negyedévére vonatkozó, 70 országra kiterjedő mikotoxin-felmérés riasztó eredményeket hozott: a legmagasabb előfordulási gyakoriságot Kína, Tajvan és Dél-Ázsia régióiban mérték. A vizsgált minták 76%-a többféle mikotoxint is tartalmazott, mindössze 6% volt mentes ezekből az anyagokból.



A legveszélyesebb mikotoxinok listája

A leggyakrabban előforduló mikotoxinok a:

  • fumonizinek (FUM) – főként Kínában, Kelet-Ázsiában és a Közel-Keleten
  • deoxinivalenol (DON) – Észak-Amerikában és szubszaharai Afrikában aggasztó
  • zearalenon (ZEN) – Közép-Amerikában és Észak-Amerikában szignifikáns

Kína és Tajvan 94%-os kockázati szintje mellett a mintákban a FUM (99%), DON (87%) és ZEN (67%) többször is meghaladta a kockázati küszöbértéket. Hasonlóan súlyos helyzetet tapasztaltak Dél-Ázsiában is, ahol az aflatoxin 87%-os előfordulással szerepelt.

Régiós sorrend – hol a legnagyobb a kockázat?

  1. Kína és Tajvan – 94%
  2. Dél-Ázsia – 94%
  3. Közép-Amerika – 85%
  4. Közel-Kelet és Észak-Afrika – 82%
  5. Kelet-Ázsia és Észak-Amerika – 81%

Európán belül a legmagasabb előfordulást Dél-Európában (79%) és Közép-Európában (74%) mérték. Kelet-Európa és Óceánia viszonylag alacsony értékeket produkáltak, míg Észak-Európában 38%-os kockázatot azonosítottak.



Különösen veszélyeztetett fajok és ágazatok

A legnagyobb veszély a kérődzők, sertések és kagylótenyésztés esetében áll fenn. Kínában például a fumonizin szintje 79%-kal emelkedett, míg Észak-Amerikában rekordmagas, 11 785 ppb DON-szintet mértek egy takarmánymintában.

Sürgető a védekezés

Ursula Hofstetter, a dsm-firmenich mikotoxin-kockázatkezelési vezetője kiemelte: a mikotoxinok folyamatosan változó és komoly veszélyt jelentenek, amelyeket az éghajlatváltozás és a mezőgazdasági gyakorlatok is felerősítenek. A kutatás eredményei megerősítik, hogy globális, összehangolt intézkedésekre van szükség az állatjólét, takarmánybiztonság és élelmiszerlánc védelme érdekében.

Forrás: dairyglobal.net

Indexkép: Pixabay