Az ok egyértelműen a tavaszi fagyokban keresendő, amely során a hazai gyümölcstermés körülbelül fele veszett oda, nagyon szerény kínálatot eredményezve a legtöbb faj esetében, és az egekbe emelve az értékesítési- illetve a fogyasztói árakat – mondta az InfoRádiónak a FruitVeb Magyar Zöldség és Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.

Csaknem a duplájára nőttek itthon a gyümölcsárak

Eddig soha nem látott magasságokba emelkedhetett a gyümölcs ára – fotó: Pixabay

Apáti Ferenc szerint a bajt tetézte, hogy a hazaihoz hasonló, bár kevésbé drasztikus kiesések – 10-30 százalék – egész Európa-szerte tapasztalhatók voltak, szintén a kedvezőtlen időjárásnak köszönhetően, így tavaly az olcsóbb import is hiányzott a magyar piacról. A nagyon szerény hazai gyümölcstermés és az azt helyettesítő külföldi hiánya együttesen vezetett oda, hogy eddig soha nem látott magasságokba emelkedhetett a gyümölcs ára – foglalta össze.

A FruitVeb elnöke közölte, a legtöbb gyümölcsfajta esetében 20-22 százalékos drágulásról lehet beszélni, annak ellenére, hogy már 2019-ben is relatíve magasak voltak az árak. Ha a 2020-as évet sok éves átlaghoz viszonyítanánk, akkor már 40-50 százalékos drágulásról lehetne beszélni – hangsúlyozta.

A vásárlók másfélszer–kétszer magasabb árakkal szembesülhettek a boltokban. Talán az alma árán a legszembetűnőbb a változás. A korábbi 300-350 forint közötti fogyasztói ár már 500-550 forint körül mozog.