A világpiaci terményárakban voltak ugyan kisebb kilengések az utóbbi egy hónapban, de tartósnak mutatkoznak a 300 euró körüli búza- és kukoricaárak a párizsi árutőzsdén, holott 2022 májusában a búza ára a 420 euró tonnánkénti árat is elérte, és a hazai árak is ehhez hasonlóan alakulnak.

A decemberi ármozgások a következőképpen alakultak a búza, a kukorica és a repce esetében a párizsi árutőzsdén:

búza ára

A búza tonnánkénti határidős jegyzésára január 4-én: 299 euró.

kukorica ára

A kukorica tonnánkénti határidős jegyzésára január 4-én: 289,25 euró.

repce ára

A repce tonnánkénti határidős jegyzésára január első napjaiban emelkedést mutatott, január 3-án 594 eurós áron kereskedtek a terménnyel, de január 4-én már újból árcsökkenés volt tapasztalható (589,5 euró/tonna).

Az újabb terményárcsökkenés a párizsi és a chicagói árutőzsdén is tapasztalható volt, amit az elemzők az év eleji nemzetközi piacokon tapasztalható kereslet-visszaesésétől való félelemmel magyaráznak. A kereskedők szerint a fekete-tengeri régióból származó, alacsony árú búzakészletek globális piacon való elérhetősége miatt is csökkennek az árak, amit a rubel zuhanása a dollárral és az euróval szemben tovább erősít.


Terményárak alakulása Magyarországon

A hazai terményárakról az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs rendszerében a legutóbbi adatok a 2022. december közepére (december 12-18.) vonatkoznak:

  • Takarmánykukorica: 103,8 ezer forint/tonna, ami az egy évvel korábbi árszintnél ugyan 21,4 százalékkal magasabb, de az egy hét alatt bekövetkezett áresés 13,6 százalék.
  • Étkezési búza: 124,5 ezer forint/tonna, ami az egy évvel korábbi szinthez képest 22,2 százalékkal magasabb, az egy hét alatt bekövetkező árváltozás pedig - 6,8 százalék.
  • Repcemag: 241,5 ezer forint/tonna, ami az egy évvel korábbi árszintnél 8,4 százalékkal magasabb, az egy hét alatt bekövetkező árváltozás pedig - 7,7 százalék.

A számok mögött sajnos azonban az is tény, hogy rengeteg termelő már nem az árak miatt panaszkodik, hanem, mert nem tudják eladni a betárolt terményt.

Az Agroinform terményfelvásárlási árakkal foglalkozó fórumában több hozzászóló is kifejtette, hogy nem tudnak túladni a gabonán. Arra is példát hoztak fel a fórumozók, hogy volt, aki 60 ezer forintos tonnánkénti áron tudott megszabadulni a kukoricától.

A terményárak esésének hátteréről korábban ebben a cikkben írtunk részletesebben.

Az olajnövénypiaci helyzetről ITT olvashat bővebben.

DG AGRI elemzés

Indexkép: Pixabay