Az AXIÁL Kft. ügyvezetőjével, Pintér Zsolttal készült interjúban a hannoveri Agritechnica kiállítás gépcsodái mellett szóba kerül, hogy

  • mit gondol a szántásról,
  • hogyan lehet megbirkózni a műholdas rendszerben tapasztalható fennakadásokkal,
  • hol tart a precíziós pályázatok megvalósítása.

Agroinform: 2023-ban melyek voltak a legmeghatározóbb események az AXIÁL Kft.-nél?

Pintér Zsolt: A közelmúltban adtunk át három telephelyünkön különböző méretű, de hasonló kialakítású és felszerelésű szervizműhelyt. Székesfehérváron 8 beállásos, Pécsen 5 beállásos, Szolnokon pedig 6 beállásos nagygépjavító műhely épült fel. Közös a beruházásokban, hogy áthajtásos rendszerűek, azaz az épületek mindkét oldalán, egymással szemben találhatók az ipari kapuk, ezzel is gyorsítva a gépek ki- és beállását. Mindegyik műhelyben 5 tonnás híddaru, sűrített levegős rendszer, füstgázelszívó-berendezés és 100 tonna kapacitású hidraulikus prés került telepítése. A felszerelés során professzionális Beta eszközök és szerszámok, valamint satupadok kerültek elhelyezésre. A beruházások átadásával több mint 20.000 négyzetméterre nőtt a vállalat fedett szervizkapacitása, amely tovább növeli szerelőink idejének hatékonyabb kihasználtságát, az ügyfélkiszolgálás minőségét és gyorsaságát, de emellett a kollegáknak is korszerűbb munkafeltételeket teremt.

Pintér Zsolt

Pintér Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezetője – Fotó: AXIÁL Kft.

Az AXIÁL Kft. által forgalmazott márkák tekintetében mit emelne ki az Agritechnica kiállításon bemutatott innovációk közül?

A Landini REX4-120 GT RoboShift Dynamic verziója a "Tractor of the Year 2024" versenyen a Legjobb Specializált kategóriában lett győztes.

A HORSCH a nyárvégi programján mutatta be a Xeric pneumatikus műtrágyaszóró modelljét, mely Farm Machine díjat kapott az AGRITECHNICA kiállításon Növényvédelem kategóriában.

Talán a legtöbb díjat a kiállításról a CLAAS új XERION modellje hozta el, mely megkapta a Farm Machine 2024 díjat és Az év traktora 2024 elismerő címet is.

CLAAS XERION

CLAAS XERION 12.650 TERRATRAC – Fotó: Agroinform

Melyek azok a paraméterek, amelyek miatt elnyerhette ezeket az elismeréseket a CLAAS XERION 12.650 TERRATRAC járószerkezettel szerelt traktor?

Legerősebb fokozatmentes hajtóművel szerelt 4x4-es nagytraktor 650 lóerő csúcsteljesítménnyel, mely autonóm pilóta nélküli működtetésre is képes lesz a jövőben, 4 egyforma saját CLAAS fejlesztésű hevederes járószerkezettel, összkerék vagy „összheveder" kormányzással egyedüli a piacon. Mercedes Benz erőforrással, RÁBA gyártmányú első és hátsó híddal, ZF hajtóművel, pedig mind prémium minőséget vonultat fel, mindezeknek köszönhetően fenntartási költsége minimális, megtérülése gyors.

Az új XERION egyébként nem csupán a hannoveri kiállításon ért el sikereket, hanem a budapesti HUNGEXPO-n, 2024. január 24-27. között megrendezésre kerülő AGROmashEXPO, AgrárgépShow kiállítás termékfejlesztési pályázatán is, ahol a Nemzetközi Termékfejlesztési Díj Gépesítés kategóriájában Nagydíjat kapott. Ezen túl még szeretném megemlíteni, hogy ugyanebben a kategóriában Különdíjat kapott a Manitou MLT 850-145 V+ teleszkópos rakodógép is.

Természetesen ezekről az innovációkról platformjainkon – mint például az Axial.hu vagy az AXIÁL Híradó – többet is megtudhatnak az érdeklődők.

A szántás megítélése körül 2023 őszén komoly szakmai vita bontakozott ki. Önnek mi az álláspontja? Mely típusú talajművelő gépek azok, amelyek Ön szerint meghatározók lesznek a következő egy évtizedben?

A szántásnak is megvan a helye mind földrajzi, mind időjárási értelemben. Például a Békés vármegyei területről sok érdeklődés érkezik az ekék iránt, nem véletlenül hiszen ott a területi adottságok indokolják az ekehasználatot. Egy olyan csapadékos évben, mint például az idei, vannak területek, ahol egyszerűen nem tudják más eszközzel előkészíteni a talajt a vetésre. Továbbá a csökkenő gyomirtószer-használat és a megjelenő kártevők miatt szintén indokolt, sokan térnek vissza Európa-szerte a szántáshoz pont ezekből az okokból kifolyólag. Azt is el lehet mondani, hogy az eszközöket a vetésforgónak megfelelően kell alkalmazni, így 3-4 évente meg is követeli az ekehasználatot egy-egy terület. Teljesen leszámolni a szántással tehát nem szabad, de körültekintően kell megválasztani, mikor szükséges.

De nem véletlen, hogy komoly vita folyik a témáról, nagyon szerteágazó a problémakör, sok tényezőtől függ az ekehasználat, de a legfontosabb a talaj ismerete.

Sok helyen a megszokásból történő, illetve intenzív művelés és az aszály miatt olyan mértékben tömörödtek, kiszáradtak, erodálódottak a talajok, hogy igen komoly energiabefektetés és sok évi munka helyrehozni azokat.

Általánosságban elmondható, hogy ezeken a területeken törekedni kell az olyan technológia és művelési mód használatára, melyek a talaj vízháztartásának megőrzését, a talajtömörödés csökkentését, a talajtakarást szorgalmazzák.

A talajművelőgépek, a vetőgépek egyre inkább univerzálissá válnak, hogy minél kevesebb menetben kelljen a művelést elvégezni, ami nemcsak a pénztárcánknak, hanem a földjeinknek is jót tesz. Mindenképpen azt javaslom, aki hasonló feltételek mellett művelt területen évről évre terméshozam csökkentést vesz észre, végezzen talajvizsgálatot és a kapott eredmény tükrében változtasson, ha szükséges.

talaj

Sok tényezőtől függ, hogy milyen talajművelési technológia felel meg, de a legfontosabb a talaj ismerete – Fotó: Shutterstock

Hogyan lehet megbirkózni a műholdas rendszerben tapasztalható fennakadásokkal?

Ügyfeleink túlnyomó része a 2,5 cm pontos RTK helymeghatározást választja. Ehhez két dologra van szükség – erre alkalmas műholdvevőre és annak pontosságát javító korrekciós jelre. Nagyon röviden, ezekből kell a lehető legjobb minőségűt választani. Az egyik szempont, hogy olyan műholdvevőnk legyen, ami valamennyi Magyarországon látható helymeghatározó műholdas rendszer holdjait képes követni (GPS, GLONASS, Galileo, Beidu). Minél több műholdat lát a vevőm, annál biztosabb, hogy képes lesz helymeghatározásra kedvezőtlen körülmények között is.

A másik a korrekciós jel. Óriási különbség van az elérhető RTK korrekciós jelek minőségében. Nagy különbség van a mögöttük álló eszközök ill. hálózatok technológiai színvonalában. Mi pl. a korábbi, akkor modernnek számító hálózatunkat 2,5 éve váltottuk le, mindössze 6 év működés után. Ennyi idő alatt is óriási technológiai fejlődés ment végbe. Ami jelenleg a legtöbb problémát okozza, az a 11 évente megerősödő naptevékenység. Ez jövőre éri el a maximumát, de már az elmúlt 1-2 évben is komoly mértéket öltött. Ez drasztikusan felerősíti az ionoszférának a GPS-jel terjedését zavaró hatását. Ezáltal már nem csak pontatlan lesz a helymeghatározás, gondok jelentkeznek az automatikus kormányzással, gépvezérlésekkel, de sokszor akár magát a helymeghatározást is ellehetetleníti. Mi pont azért álltunk át a mAXI-NET 2.0 RTK korrekciós jelet szolgáltató rendszerünkre, hogy ezekre a kedvezőtlen hatásokra felkészüljünk. A mögötte álló hálózat a legkorszerűbb Trimble bázisállomásokból áll, a mögötte álló szoftver pedig ezt a földi, országos hálózatot összekapcsolja a Trimble globális helymeghatározó rendszerével. Olyan megoldások sorát alkalmazza, mely az elmúlt néhány évben még tudományos publikációkban, vagy szabadalmakban jelentek meg.

De okozott problémát az ukrajnai háború is. Volt időszak, amikor a keleti határ mentén zavarok voltak az orosz műholdas rendszer jelében. Az említett szoftver fejlett diagnosztikai megoldásának köszönhetően ez beazonosítható volt, és pár perc alatt ezt a hibás jelet ki tudtuk zárni. A központból, minden bázisra, a teljes rendszerre tudtunk új konfigurációt, új jelszolgáltatást beállítani.

Hol tart a precíziós pályázatok megvalósítása, mely szolgáltatások igénybevétele épült be leginkább a gazdálkodói gyakorlatba?

Lassan a megnyert pályázatok elszámolási határideje minden régióban lejár, így a gazdálkodók többnyire a végső elszámolásokat készítik elő. Elmondható, hogy a látókörünkbe került pályázatok nagyon minimális részét nem valósították csak meg.

Egyébként az ilyen jellegű szolgáltatásokkal évekkel a pályázat kiírása előtt jelen voltunk a piacon. A kiírt pályázatban megfogalmazott szolgáltatási területek véleményem szerint reálisak voltak, összhangban vannak ezekkel. Mi alapvetően a táblák heterogenitásának térképezésére, a reális terméspotenciál mérésére és ez alapján a táblán belüli zónák lehatárolását kínáltuk első lépésként, illetve erre épülő, célzottan a zónákban végzett talajmintavételt és bővített laborvizsgálatot.

Fontos részt képviselnek farmmenedzsment szolgáltatásaink, melyek egy valódi, jól működő digitális adatállomány felépítését és üzemeltetését teszi lehetővé. E tekintetben büszkék vagyunk a saját magunk által fejlesztett mAXI-MAP szolgáltatásunkra, ami egy teljesen új megközelítésű farmmenedzsment alkalmazás, és bárki számára lehetővé teszi a digitalizált mezőgazdaság gyakorlati megvalósítását. A Trimble Ag szoftvere pedig automatikus adatszinkronizálást biztosít és lehetővé teszi, hogy pl. a kijuttatási terveinket felhőn keresztül különböző gyártók gépeire tudjuk küldeni.

Ezeket mára tekinthetjük olyan alapelemeknek, ami szinte minden pályázónknál működik. De sokan vették igénybe egyéb szolgáltatásainkat is. Van, ami a fejtrágyázást támogatja műholdas méréssel, de együttműködünk a partnereinkkel abban is, hogy megtanuljanak pl. egy CLAAS betakarítógépet a lehető leghatékonyabban használni.

A fő kihívást talán a talajmintavétel és a talaj laborvizsgálat jelenti. Ezeknek hosszú tud lenni az átfutási ideje, hiszen korlátozza a vetésforgó, a műtrágyázás stb., ezt tehát nagyon jól előre kell tervezni. Aki csak azután kezdte a szolgáltatások megvalósítását, miután minden gépe megérkezett, annak el kell fogadni, hogy akár a projektzárás halasztására is szüksége lehet.

kombájn

CLAAS EVION 450 kombájn CLAAS VARIO 560 vágóasztallal az Agritechnicán – Fotó: Agroinform

Az agráriumban szinte "földrengésszerű elmozdulások" tapasztalhatók, úgy tűnik, teret kapnak az eddigiekhez képest más technológiák, más termesztett növények, más gondolkodásmódok. Ön szerint milyen lesz 2024-ben a mezőgazdaság, hogyan készül az AXIÁL Kft. a kínálat tekintetében?

Igen, globálisan egyre több mezőgazdasági vállalat és technológiai óriáscég is nyilvánosság elé lépett projektjeivel, amely fejlesztések mind agráradatbázis-építéshez, a mesterséges intelligenciához vagy épp valamilyen autonóm eszközhöz, géphez kapcsolódnak. Úgy látszik a szektorban egy technológiai ugrás küszöbén állunk, de úgy vélem, az ilyen jellegű megoldások nagy volumenű alkalmazása és az elterjedése mindig egy új generációval jelenik meg. Ugyanakkor ezért fontos kiemelten, hogy egyes szakmákban, mint például az agrárgépészet vagy informatika területén legyen utánpótlás és színvonalas képzés. Tegnap is igaz volt, ma és holnap is az lesz, hogy az újtól nem kell félni, hanem meg kell ismerni és meg kell tanulni használni. Nem holnap fogják ellepni önvezető traktorok tömegesen a hazai parcellákat, mert az elmúlt néhány évben megvásárolt gépek korszerűek, hatékonyak, magas szinten teljesítik a most, napjainkban gazdálkodók elvárt igényeit, és így lesz még egy darabig, amennyiben megfelelően tartják karban ezeket.

Az AXIÁL Kft. óriási alkatrész-raktárkészlettel, jól felszerelt szervizhálózattal, magasan képzett szakembergárdával várja az ügyfeleket. A munkatársainkat folyamatosan képezzük, hogy minden megjelenő újdonsághoz értsenek. Teljesen természetes a napi kontakt a gyártókkal, akik nemcsak a nemzetközi piacokra szállítják azokat a bizonyos innovációkat, melyek megjelennek a sajtóorgánumokban, hanem hozzánk is. Az AXIÁL Kft. naprakész és nem feledkezik meg róla, hogy a partnerek igényeit kell kiszolgálni, nem pedig újakat kell kreálni. Az AXIÁL Kft. nevében minden gazdálkodónak eredményes 2024-es évet kívánok!