A hóval együtt az első szürkemarhaborjak is megérkeztek. Miután novemberben a gulyákat beterelték, azonnal „potyogni” kezdtek az utódok – mondta az InfoRádiónak Medgyesi Gergely, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. ügyvezetője.

2020-ban a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesületével közösen egy új tenyésztési program vette kezdetét, amely során az 1960-as évek végén, az 1970-es évek elején élt vonalalapító bikák örökítőanyagát hatvan válogatott üszőbe helyezték el tavasszal a szakemberek. Az előzetes vizsgálatok pedig azt mutatják, hogy ezek közül negyven üsző fog borjat adni az említett bikáktól – ismertette Medgyesi Gergely.

szürkemarha

A 40 születendő borjat már nagyon várják a Hortobágyon (a kép illusztráció) – fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Amikor a faj szinte majdnem eltűnt a 70-es évek környékén, akkor az idősebb bikák spermamintáit is konzerválták, és az örökítőanyagokat évtizedeken át őrizgették. Végül a szürkemarha széles körű tartásának lehetősége miatt mégis megmenekült, a minták felhasználása, pedig valószínűleg senkinek nem jutott eszébe egészen mostanáig. Az említett eljárás korábban egyáltalán nem volt szokás sehol, így még nagyobb öröm, hogy magyar szakembereknek végezték először el.

Medgyesi Gergely kiemelte, bár az örökítőanyag mennyisége véges, jó pár éven keresztül vissza lehet majd nyúlni az alapító bikákhoz, emelve ezzel a fajtának a fényét és elismertségét. Az ügyvezető szerint a magyar szürkemarhák genetikai sokfélesége mára viszonylag beszűkült, azonban az örökítőanyagnak hála ezen a téren most stabilitást kaphat a faj.