Ennek okán francia tudósok próbálták kiszámolni, hogy mennyi embert képes maximálisan eltartani a Föld. A szakemberek két eshetőséggel kalkuláltak – írja a haszon.hu. Az egyik szerint a műtrágyák használatának lehetősége korlátlan, viszont a hús- és a tejtermékek aránya a globális élelmezésben 35 százalékról 15 százalékra csökken. Ilyen paraméterek mellett a jégmentes területek 40 százalékát elfoglaló mezőgazdaság legkevesebb 8, legfeljebb 20 milliárd ember ellátására lehet képes. Ám a szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy az ilyen „ipari" termelés jelentős környezeti költségekkel járhat és a nitrogénszennyezés (a műtrágya-felhasználás növekedése miatt) átlépheti a biztonságos határt.

zöldségek

A zöldségfogyasztásé – és fogyasztóké – a jövő? – fotó: Pixabay


A másik forgatókönyv azzal számol, hogy a jelenlegi mezőgazdasági területeken biogazdálkodásra állnak át a termelők, mely révén csupán 3-14 milliárd ember táplálására lehet képes a bolygónk – erre is csak akkor, ha az előbb említetthez hasonló mértékben csökken az étrendekben a hús és a tejtermékek aránya.

A szakemberek szerint ezzel együtt a bioélelmiszer-termelésnek van a leginkább fenntartható hatása a bolygóra. Igaz, hogy az így táplálható emberek számának felső határa alacsonyabb, mint az ipari szimulációkban, de a biogazdálkodás képes megfelelni a 21. század népesedési kihívásainak.


A tudósok úgy gondolják, hogy ha a világon minden ember a nyugati étrendet követi a jövőben is – amelynek körülbelül 55 százalékát teszi ki az állati fehérje –, lehetetlen lesz 9 milliárd embert eltartani. Még úgy is, ha a termelők műtrágyát használnak és a Föld további, Oroszország méretű területét is bevonják a mezőgazdasági termelésbe.

Nincs mese, a zöldségfogyasztást kell preferálnunk. Hogy mi módon lehet ilyen irdatlan mennyiségű zöldséget termelni csökkenő növényvédőszer és műtrágya-felhasználással? Reméljük, erre is válaszolnak majd a tudósok...