Az olasz gazdálkodók egyre hangosabban követelnek kártérítést a rendkívül elszaporodott vaddisznók által okozott óriási károkért, amelyeknek nagysága – a Coldiretti Farmerszövetség szerint – a legutóbbi egy évben 100 millió euróra becsülhető – olvashatjuk a politico.eu hírportálon.

A gazdák követelése azonban egyelőre úgy tűnik eredménytelen marad, mivel bizonyos ellenérdekek is működnek. Olaszország vaddisznóállománya a legutóbbi tíz év alatt 600 ezerről egymillióra növekedett. Így a 200 kilós vadak válogatás nélkül letarolják a vetéseket és az ültetvényeket, folyamatosan megtámadják a juhnyájakat, feltúrják a golfpályákat, sőt időnként már – Róma és más nagyvárosok peremére bemerészkedve – az emberekre és a strandokra is veszélyt jelentenek. Augusztus első napjaiban több ezer olasz mezőgazdasági termelő két vaddisznót vezetve vonult a Firenzei Dóm előtti térre, a kormány sürgős intézkedéseit követelve.

vaddisznó

Az ország vaddisznóállománya már eléri az egymilliót – fotó: Shutterstock

Antonio De Concilio, a Coldiretti toszkánai igazgatója szerint az uniós támogatással, drága pénzen megművelt földek termését nem lenne szabad a vaddisznók prédájává tenni. Egyes olasz agrártermelők azt gyanítják, hogy a dúvadak kilövésével megbízott vadászok között olyanok is vannak, akik direkt hagyják ezeket az állatokat elszaporodni. Ezt a vadászok képviseletei természetesen tagadják, de nyilván érdekük, hogy jövőre is legyen mit kilőniük, sőt az is biztos, hogy több vaddisznóhoz több vadászra van szükség.

A vaddisznóvadászat ugyanis egyben jelentős üzletet jelent, mivel az országnak a vaddisznóhús-exportból évi 27 millió eurós bevétele származik, bár ennél valamivel többet (29 millió eurót) költ ugyanannak az importjára. A magas állatlétszámból még mások is profitálnak, mivel egy vaddisznóvadászatra kiképzett kutyáért akár 8.000 eurót is lehet kapni, a feketepiacon (egészségügyi ellenőrzés nélkül) árusított vaddisznóhús kilójáért pedig 8 euró körüli összeget fizetnek.