Augusztus utolsó napjait töltjük, és próbáljuk kitolni a hátralévő napokat, hogy ki tudjuk még élvezni a nyár utolsó pillanatait. Még nem sötétedik olyan nagyon korán, még sok a napsütés és nem kell kabátot venni, amikor elindulunk otthonról. Még ki lehet ülni a kertbe, bár az esték már kissé hűvösebbek. Ha nem nézünk a naptárra, akkor is érezzük, hogy hamarosan beköszönt az ősz.

A fák levelei ilyenkor csodálatos színekben pompáznak, de miután lehullottak, elég színtelen és kopár tud lenni a kert. Azonban ennek nem kell így lennie. Vannak ugyanis olyan virágok, amelyek ismét élettel és szépséggel töltik meg, így, bár kicsit jobban felöltözve, mint nyáron, de ugyanúgy öröm lesz kint tartózkodnunk, és elfogyasztani a hideg fagyi helyett egy jó bögre kávét vagy teát a teraszon.

ősz virágok

Ősszel is lehet szép a kerted. Fotó: 123rf.com

Ezek a virágok ragyoghatják be ősszel a kertedet

  • A krizantém az ősz egyik jelképe. Korábban leginkább a temetőkben találkozhattunk vele, de szerencsére be tudta bizonyítani, hogy érdemes arra, hogy a kertünk éke legyen az őszi napokban. Többféle magasságú is létezik belőle, a 20 centiméterestől egészen a másfél méteresig. Rengeteg formában létezik. Van belőle egyszerű, fél telt, telt, labda és pompon alakú is. Ennél pedig csak a színe változatosabb, hiszen a sárga, a rózsaszín, a piros, a narancssárga és fehér ezer árnyalatában pompáznak.
  • A törpe őszirózsa már augusztus végén megmutatja szépségét. Leginkább csoportosan nyújtanak elképesztő látványt. Kaphatóak a fehértől a rózsaszínen át, a mély liláig minden árnyalatban. Ha megfelelően gondoskodunk róla, akkor ráadásul minden évben újra meg fog lepni minket.
  • Az őszi sisakvirág is már augusztus végén elkezd virágozni, és egészen októberig gyönyörködhetünk benne. Akár 130 cm magasságra is megnő, és terebélyes is, ha jól érzi magát, így figyelni kell a kellő tőtávolságra. Félárnyékos helyen, humuszos talajban érzi jól magát.
  • Az őszi napfényvirág szintén egészen októberig bevirágozza a napjainkat. A virágok közepe gömb alakú, sárga, barnássárga vagy barnásvörös színű.
  • A furcsa nevű, de annál szebb varjúháj a kertünk ékessége lesz az őszi és a téli időszakban. A napos helyeket kedveli, sziklakertekbe is ültethető.
  • A kínai szellőrózsa a szűrt fényt kedveli inkább. Akár 120 cm magasra is képes megnőni, ha jól érzi magát. A fehértől a sötétbordóig, nagyon sokféle árnyalatban látható.
  • A lampionvirág körülbelül fél méter magas, bokros növény. Tökéletesen télálló, így nem kell aggódni miatta a legnagyobb hidegben sem.
  • A napfényvirágnak nem csupán a neve gyönyörű. Virágai olyanok, mintha apró napocskák lennének. Míg nálunk a kert éke, addig Amerikában sok helyen gyomként kezelik. Pedig csodaszép virágai visszahozzák a nyarat a leghidegebb őszi napon is.
  • A japán szellőrózsa igazán elegáns virág. Szereti a félárnyékos helyeket. Bokorban növekszik és gyönyörű, cseresznyevirágra emlékeztető virágokat hoz.

szellőrózsa ősz

A japán szellőrózsa. Fotó: 123rf.com

  • A dália rengeteg színben pompázhat a kertben. Azonban az első fagyok előtt ki kell ásni a hagymáját és száraz, fagymentes helyen kell kivárnia a tavaszt.
  • Az árvácska nem csak a nyári virágládák kedvence. Egészen a tavasz végéig virágzik, így igazi tavaszi megjelenést kölcsönöz a kertünknek.
  • Az őszirózsa évelő virág, mely rózsaszínbe és kékbe fogja borítani a kertedet.
  • A kokárdavirág nevével ellentétben nem márciusi virág. Ez a csodás, sárga és narancssárga színű virág egészen az ősz végéig megörvendeztet minket szép külsejével. Ráadásul remekül viseli a tőosztást, amit az elvirágzása után tudunk elvégezni rajta.
  • A nagy csodatölcsér nem a Hupikék törpikék egyik epizódjában szerepelt, hanem a kertedben játszhat főszerepet, csodás, rózsaszín, tölcsér alakú virágjával.

Így ápold az ősz virágait

Ahhoz, hogy az őszi virágait teljes pompájukban virágozhassanak hosszú heteken, hónapokon keresztül, gondoskodnunk kell róluk.
  • Ne feledkezzünk meg az örökzöldekről. A fiatal tűlevelűek átültetésére ez a legjobb időszak. A fákat mindig földlabdával együtt ültessük át. Ültetés után takarjuk a talajt tőzeggel.
  • Nem csak az átültetésüknek, a metszésüknek is most jött el az ideje. A sövényeinknek most nem csupán szép formát adhatunk, de a metszés segítségével lesznek képesek megerősödni és besűrűsödni tavaszra. Ehhez kézi sövényvágót használhatunk, vagy megkönnyíthetjük a munkánkat, ha kipróbáljuk ezek elektromos, vagy benzines változatát.
  • Ilyenkor lehet dugványozni a vadszőlőt és a borostyánt, melyeket ültessük jó vízáteresztő képességű, humuszban gazdag talajba. Vigyázzunk, hogy ne érje őket közvetlen napfény. Leginkább a félárnyékos helyeket kedvelik.
  • A balkonládák növényeit hetente öntözzük még az őszi időszakban is, és szintén hetente gondoskodjunk a nitrogénben gazdag tápoldattal történő ellátásukról is. Az elnyílt virágokat minden nap távolítsuk el, hogy újak bújhassanak elő a helyükön. Ha az éjszakákat már hidegnek találjuk, takarjuk be őket vászonnal.
  • A szobanövényeink is kevesebb vizet és több tápoldatot igényelnek az ősz közeledtével.