Még el sem kezdődött a FIRA 2023 szakkiállítás, de már befutottak az első robotos újdonságok, mint például a holland Pixelfarming Robotics napenergiával működő, 10 karos autonóm gépe, amely segít a gazdáknak optimalizálni a növénytermesztést, elkerülni a talajtömörödést és vegyszerek nélkül gondozni a növényeket.

robot

Robot One V2023, a „10 karú" gyomláló robot – fotó: pixelfarming.eu

Nemes célok és növekvő kihívások

Napjaink mezőgazdasága egyre inkább a környezetvédelmi kezdeményezésekre összpontosít – mint a vegyszerek mennyiségének csökkentése, a dízelüzemű traktorok kivonása és a műveletek ökológiai gazdálkodásra való átállítása –, az autonóm robotoknak nem lesz könnyű dolguk. Már most sem elég, ha van egy önvezető gép. Az innovatív megoldások következő generációjának még többet kell tennie a mezőgazdaság általános céljainak előmozdítása érdekében.

A Robot One V2023 a holland Pixelfarming Robotics továbbfejlesztett autonóm mezőgazdasági szántóföldi robotja a biodiverz gazdálkodáshoz. Ez a robusztus, elektromos üzemű, de napenergiával utántöltő, illetve működő gép 10 robotkarral büszkélkedhet, amelyek milliméteres pontossággal, valós időben pozicionálhatók (és áthelyezhetők). Ezáltal képes öt emberi munkás helyettesítésére különböző eszközökkel.

A megoldás a regeneratív gazdálkodás követelményei alapján készült. A Robot One könnyűszerkezetes konstrukcióval, elektromos hajtáslánccal, fölső napelemekkel és állítható sortávolsággal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik, hogy szinte minden vetési rendszerben használható legyen.

High-tech és nagy teljesítmény

A Robot One nem kevesebb mint 14 nagy felbontású kamerát, mélységérzékelő technológiát és növénynövekedési előjelző modelleket használ a különböző növények azonnali felismeréséhez és azonosításához. A gép óránként 100.000 érzékelést végez, ami 100.000 kihúzott gyomot vagy elültetett növényt jelenthet. A számítógépes látás úgy működik, hogy 3D-s térképet készít a megművelt területről, így segít a gazdáknak optimalizálni a növények növekedését és minőségét, valamint az ágyások elrendezését.


Az autonóm robotokkal kapcsolatban az egyik legnehezebb dolog az, hogy megtanítsuk őket arra, hogy mit csináljanak. A Robot One rendelkezik scan-and-detect funkcióval (letapogatás és érzékelés), ami azt jelenti, hogy lerakhatjuk egy szántóföldre, letapogatja a növényeket, és megmutatja, hogy mit lát. A gazda ezután eldöntheti, hogy melyik növénnyel mi a teendője.

A World FIRA 2023-on a cég csapata pontosan bemutatja, hogyan működik a robot 2023-as változata a szántóföldön. A résztvevők két Robot One gépet láthatnak majd. Az első bemutató azt mutatja be, hogyan dolgozik a 10 robotkar a gyomok eltávolításában anélkül, hogy felbolygatná a talajt vagy megsértené a környező növényeket. A második bemutató a gép lézeres szkennelési képességeire összpontosít.

robot

Robot One V2023, könnyen tanítható, egyéni igényre szabható – fotó: pixelfarming.eu

A bemutatók alkalmával a Robot One három- vagy négyféle növénytípust fog látni. Eldönthetem, hogy az A és B típusú növényt meg akarom tartani, a C és D típusú növényt pedig el akarom távolítani. Ez egyértelmű utasítás a gépnek, hogy mit kell tennie. Normális esetben néhány hónapba telne, mire egy gépet megtanítanánk egy bizonyos növény felismerésére. Ez viszont azonnali „gyorstanítás".

A Robot One viszont rendelkezik olyan nagy teljesítményű adatfeldolgozó és tárolókapacitással, hogy minden egyes növényt megjegyez. A növényeket felhelyezi a térképére, és egy GPS-adatbázisban tárolja. Minden növényről „tud", így amikor másodszor is érzékeli a növényt, tudja, mit kell tennie. Ezek nagyon fontos lépések ahhoz, hogy elérjük a gazdálkodás következő generációját, el kell jutnunk a növényekkel való törődésnek erre a szintjére.

Környezetbarát gazdálkodás más megközelítéssel

A környezetbarát gazdálkodás nemcsak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséről vagy a fenntarthatóságról szól. A mezőgazdaság jövője megköveteli, hogy a műveletek regeneratívak legyenek. Ez a talajjal kezdődik, és a Robot One számos módon segíti a gazdákat a földfelszín alatti élő élet fenntartása és védelme érdekében. Ez egybecseng a mások által bolygatás nélküli (no-till), más szóval szántás nélküli talajművelés, gazdálkodás irányelvével is.

A jó minőségű talajjal rendelkező gazdaságok nagy eséllyel jobb minőségű terményekkel és nagyobb terméshozammal gazdagodnak, de nem ez az egyetlen módja annak, hogy a Robot One megkönnyítse a regeneratív gazdálkodási gyakorlatokra való áttérést. A gép abban is segíthet a gazdáknak, hogy számos tekintetben megváltoztassák a termelési rendszerüket más vagy alkalmasabb növényekre való átállással.

Régi módon gyomirtót vagy növényvédő szert használnánk annak elkülönítésére, hogy mi nőhet és mi nem, növénybetegség esetén használhatunk vegyszert, vagy megóvhatjuk a talajt egy másik növény ültetésével, amely ugyanolyan kémiai tulajdonságokkal rendelkezik. Vagyis vegyszerezés helyett dönthetünk úgy, hogy a robot mesterséges intelligenciája segítségével egy másfajta növényt ültetünk ellenszerként. A talaj gyógyításával növelhető a haszonnövények életképessége, elkerülve a terméskiesést. A nagyobb biodiverzitás bevezetése és a talaj élővilágának serkentése a növényre gyógyszerként hat.

Bár a Robot One számos funkciója és képessége elsőre ijesztőnek tűnhet egy, az autonóm technológiákba újonnan belépők számára, azonban a Pixelfarming Robotics kiterjedt oktatási programmal rendelkezik, hogy a felhasználók ne maradjanak le. A program megmutatja a gazdáknak, hogyan használhatják a robot számos funkcióját kifejezetten az ő igényeik szerint. A felhasználók például megtanulják, hogyan képezzék a robotot a terményeik és a gyomok képfelismerésére.

A gyártó célja, hogy a Robot One új „munkatársként" kerüljön be a gazdaságokba, és sikeres legyen. Ellenkező esetben csak egy rakás rozsdaként végzi a mező szélén. Nagyon szeretnék támogatni az új felhasználókat a robottechnológia megértésében. De ha valaki egyszer be tudja vinni a technológiát a gazdaságába, akkor már a következő szintre léphet. Eddigi tapasztalatok alapján azt látták, hogy a gazdák jövedelme megnő. Nagyobb terméshozamot, nagyobb értéket kapnak, és csökken a vállalkozóktól való függőségük.

A segítőkész robot munkatársak valószínűleg nélkülözhetetlenek lesznek a jövőben. Az Európai Unióban a zöldmegállapodás 2030-ra kitűzött célja, hogy a földterületek 25 százaléka a biogazdálkodás égisze alá kerüljön. Hollandiában, ahol a gyártócég is van, a cél az, hogy a jelenlegi körülbelül 6 százalékról 2030-ra 15 százalékra emelkedjen a biogazdálkodás aránya. Becslésük szerint ez csak Hollandiában legalább 6000 gazdálkodót jelent.

A feladat valóban nagy, és remélik, hogy több robotépítő cég is lesz, mert véleményük szerint csak robotok segítségével lehet a fenti célt elérni. Bátorítják a robotépítőket, hogy tegyék meg ezeket a lépéseket, így mindannyian jobban tudunk előrehaladni ezen az úton. A mezőgazdaságirobot-gyártóknak közösen kell megoldaniuk a problémát. Alternatívákat kell nyújtani a gazdáknak, hogy a robotizált gazdálkodás felé mozduljanak el, hiszen valójában ez a cél.

Forrás: www.agricultural-robotics.com