Magyarországon szeptemberrel véget ért a hivatalos dinnyeszezon. Idén országosan csökkent a dinnyetermő-terület, mintegy 8-10% -kal, sárgadinnyében kisebb területi növekedés volt megfigyelhető, olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara oldalán.

Egyre többen felhagynak a termeléssel

A folyamatos termésfelület csökkenés jövőre várhatóan folytatódik, mivel a megnövekedett bekerülési költségek, a kiszámíthatatlan értékesítési rendszerek, a folyamatosan növekvő inputanyag árak miatt egyre kevesebben folytatják a termelést.

Importnyomással indult a szezon

A szezon jelentős importnyomással indult, annak ellenére, hogy idén a tavalyinál 16 százalékkal magasabban, 390 Ft/kg-os áron indult a magyar dinnye. Az itthon megtermelt árumennyiséget nem tudja felvenni a belföldi piacunk, habár az újabb technológiák és fajták miatt a hazai termelők jó minőségű termést képesek előállítani és a termésátlagokat is tudják tartani.

Mindenképpen szükség lenne az export erősítésére, de az eladások minden évben csökkenő tendenciát mutatnak. Idén 2021. júliusáig 10,7 ezer tonnát értékesítettek külföldön, ezzel szemben 24,7 tonnát importáltunk idei év júliusáig, ami meghaladja a teljes 2020-as év import mennyiségét.

A magyar dinnyét a cseh, a szlovák és a lengyel piacokra exportálják, de

az utóbbi években a lengyel export jelentős mértékben visszaesett, ami korábban első számú piaca volt a magyar dinnyének.

A piaci jelenlétünket az olaszok gyengítették, mintegy 30-40%-kal növelték az exportot.

dinnye

A hazai dinnye az árversenyben is alul marad a külföldön megtermelt dinnyével szemben – Fotó: Envato

Alul maradunk az árversenyben

A hazai dinnye az árversenyben is alul marad a külföldi dinnyével szemben, ugyanis a magyar szezon elindulásakor a görög, az olasz és a spanyol termelők már a főszezon végénél tartanak, így az export piacokon jóval alacsonyabb áron tudnak értékesíteni, amellyel szemben a magyar dinnye nem tud versenyképes maradni.

A Magyar Dinnyetermelők Egyesülete jelezte, hogy augusztus végén, szeptember elején komoly eladási problémákkal küzdött több termelő is, erről az Agroinform.hu-n is beszámoltunk. Több mint 10 ezer tonna mennyiséget meghaladó dinnye maradt a földeken, amelyet a betárcsáztak a termelők.

Elégedetlen fogyasztók?

A szezon során a vásárlói kedv folyamatosan csökken, sok vásárló csalódik, nem olyan a dinnye, amelyet elvárna a jelenlegi árak mellett. Ez köszönhető annak is, hogy sok logisztikai központban akár egy-két hetet is áll az áru, mielőtt értékesítik a vevőnek. Ezért a direkt vásárlás és értékesítés szerepe megnőhet a jövőben, ezzel igazán friss, helyi dinnyét tudnak beszerezni a vásárlók. Ehhez segítséget nyújt az idén elkészült ,,Keresd a Dinnyést!'' applikáció, így közvetlenül tudnak a vevők vásárolni a helyi termelőktől.

A NAK összefoglalójából a dinnyehelyzetre tágabb összefüggésben is ráláthatunk:

  • Németországban a kereslet még mindig megvan, de csökken az érdeklődés.
  • Olaszországban a biodinnyére mutatkozik növekvő kereslet.
  • Spanyolországban katasztrofális árak jellemezték a görögdinnye-piacot a termőterület növekedése és az export hiánya miatt.
  • Kínában az import brazil sárgadinnye nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert a fogyasztók nem ismerik fel a gyümölcsöt és jóval drágább, mint a hazai.