Raskó György agrárközgazdász szerint a magyar élelmiszerpiac is közelít ahhoz, hogy segyensúlyi helyzet alakuljon ki. Úgy látja, az élelmiszerárak emelkedése elért egy olyan szintet, ami a fogyasztás egyértelmű csökkenését eredményezi. Még az alapvető élelmiszerek esetében is az látszik, hogy az emberek elkezdtek takarékoskodni: kevesebb cukrot, kevesebb tejterméket és tojást vásárolnak - írja az infostart.hu


Az olcsó élelmiszerek kora lejárt

A szakember az Inforádiónak adott interjújában elmondta, hogy az élelmiszer-kereslet csökkenése nemcsak Magyarországra érvényes, hanem egész Nyugat-Európában jellemző. Raskó György arra emlékeztetett, hogy politikai okokból az élelmiszerek évtizedeken át az olcsó termékek közé tartoztak. Most viszont megváltozott a helyzet, ahogy fogalmazott: "vége van az olcsó élelmiszerek korszakának".

Véleménye szerint ez nem feltétlenül negatív jelenség, hiszen Magyarországon és Nyugat-Európában is az elmúlt évtizedekben a lakosság nagyon pazarló módon bánt az ennivalóval, millió tonnás nagyságrendben dobtak ki élelmiszert. Ennek a pazarlásnak is véget vethet a drágulás és a kereslet csökkenése – mondta Raskó György.

Vége van az olcsó élelmiszerek korszakának – fotó: pixabay.com

Magyarország élen jár az élelmiszerárak növekedésében

Az agrárközgazdász szomorú tényként beszélt arról, hogy Magyarország élen jár az élelmiszerárak növekedésében, a magyar élelmiszer-infláció az uniós átlaghoz képest több mint duplája. A hatósági áras termékekkel együtt számolva is utolértük azokat a környező országokat, ahol az élelmiszerek valamivel drágábbak voltak korábban.

Most Magyarország az alapvető élelmiszerárakat tekintve gyakorlatilag elérte az osztrák, szlovák és a szlovén szintet

– hangoztatta Raskó György.

hús

Most egész Európában a sertéshús ára fog emelkedni, de várható a tojás is drágulása is – fotó: pixabay.com

Tovább emelkedhet a hús ára

A szakember a húsárak emelkedéséről is beszélt, amit  szerinte elsősorban a megdöbbentő mértékű takarmánydrágulás és az energiaárak drasztikus emelkedése okoz. Ugyanis ez a két tényező adja az állattenyésztés költségeinek csaknem 80 százalékát.

Mivel ezeken a területeken újabb emelkedés várható, ezért számítani kell bármelyik állatfaj esetében arra, hogy a fogyasztói árak is növekedni fognak. Most egész Európában a sertéshús ára fog emelkedni, de várható a tojás is drágulása is.

Hozzátette, hogy

a drágulással a gazdák nyeresége nem emelkedik majd, hiszen a költségeik még a bevételeiknél is gyorsabban nőnek. Így a többletbevétel legfeljebb arra lesz elég, hogy ne menjenek tönkre.

Raskó György azt is elmondta, hogy napjainkra már az állattenyésztés minden ágazata nagyüzemivé vált, mert a magas energia- és takarmányárak miatt eltűntek a háztáji állattartók. Majd hozzátette: a nagyüzemek nyereséget akarnak termelni.

Nagyon alacsony az állattenyésztés jövedelmezősége

Az agrárközgazdász  arról is beszélt, hogy a megemelkedett felvásárlási árak ellenére is -  a rendkívül magas költségek miatt - csak nagyon alacsony az állattenyésztés jövedelmezősége. Véleménye szerint ezt hosszabb távon nem lehet fenntartani, emiatt  ő arra számít, hogy a takarmányárak csökkenni fognak.

A nemzetközi piacokon már most is körülbelül 100 euróval, vagyis 40 ezer forinttal olcsóbb a takarmánybúza tonnánkénti ára. Raskó György bízik abban, hogy ezt az árcsökkenést nem fogják lenyelni a takarmánykeverők, és így a takarmányárak is stabilizálódhatnak.

Hangsúlyozta, hogy az energia folyamatos drágulásatovábbra is árfelhajtó hatású lesz, mert az állattenyésztés nagy energiafogyasztónak szímít, a telepeket fűteni és hűteni is kell, ami nem olcsó dolog.