5 dolog, amit meg kell tennünk gyümölcsfáinkkal a szüret után a jövő évi jó termésért!
A gyümölcsök betakarítása után sokszor megfeledkezünk gyümölcsfáink további ápolásáról. Pedig a jövő évi termés veszélybe kerülhet, ha nem fordítunk kellő figyelmet fáinkra a szüret után is. Ennek az 5 dolognak a betartásával azonban biztosíthatjuk fáink jó kondícióját és ideális termőképességét a következő évre is.

Tápanyagbomba a szántóföldnek (PR-cikk)
Az ICL PK Plus komplex granulátum több mint egy starter műtrágya. Igazi 5-in-1 tápanyagbomba a szántóföldnek!

Fontos! Ez rengeteg gazda haszonbérleti szerződését érintheti!
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) álláspontja szerint a Kúria jogegységi határozata értelmében felülvizsgálhatók a „Földet a gazdáknak” programmal érintett területek haszonbérleti szerződéseinek díjai.

gazda

A régi Ptk. alatt létrejött szerződésekre is érvényes az új jogszabály – fotó: Shutterstock

Újabb növényvédő szerrel vehetjük fel a harcot a dióburok-fúrólégy ellen!
Hatalmas károkat okoz a dióban az almamoly és a nyugati dióburok-fúrólégy, egyre hatékonyabban védekezhetünk ellenük!

Soha véget nem érő szenvedés? Ezért nem tudunk szabadulni a parlagfűtől
Minden hektár parlagfűvel fertőzött tábla két-háromszor akkora kárt okoz a nemzetgazdaságnak, mint a rajta álló termény értéke.

Most kezdődik csak igazán a kullancsinvázió! (PR-cikk)
Gondoltad volna, hogy akárcsak a vámpírok, a kullancsok is kerülik a napfényt, és éppen ezért a kedvenc nyári hónapjuk az augusztus?

Ezeket a munkákat most fontos elvégezni a szőlőben a jó termésért!
A lelevelezésről, levélritkításról ne feledkezzünk meg, miután a korai szőlőfajták érési ideje lassan bekövetkezik, de ez a fajták érési idejének előrehaladtával is folyamatosan aktuális teendő a szőlőművelésben.

szőlő

Optimális nagyságú és térbeli arányos elrendezésű levélfelületet kell kialakítani – fotó: Pixabay

Ezt látnod kell! Izgalmas szőlészeti gépek működés közben! – Videó (PR-cikk)
Ma már hagyományosnak nevezhető a Balatonlelle-Rádpusztán megrendezett VitiTech szőlészeti gépbemutató, amelyhez a KITE Zrt. már a kezdetektől nagy örömmel csatlakozott, és 2021-ben is számos géppel jelent meg.

Nyáron is figyelj a határidőkre, nehogy elbukd a támogatást!
Egyes támogatások igénylése esetén a teljes megfelelés érdekében bizonyos határidők megtartására is figyelni kell.

Újabb támogatásra számíthat a szőlő-bor ágazat
A hazai szőlő-bor ágazat koronavírus-járvány negatív hatásainak rövid és középtávú kezelése érdekében a vendéglátásban és borturizmusban érdekelt pincészetek támogatásáról, valamint az állami bormarketing program forrásainak jelentős megemeléséről döntött a kormány.

A KITE bemutatja legnagyobb búza- és árpabüszkeségeit (PR-cikk)
Jól bevált búzafajták és figyelemre méltó újdonságok.

Vissza nem térítendő támogatással kapcsol magasabb fokozatra a mezőgazdaság
Augusztus 18-tól, szerdától lehet pályázni az élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztésére – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

Nagy István agrárminiszter beszédet mond a 30. Farmer Expo nemzetközi mezőgazdasági élelmiszeripari szakkiállítás megnyitóján Debrecenben 2021. augusztus 17-én – fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Isterra búzák: az eredmények magukért beszélnek! (PR-cikk)
Az Isterra Kft.-nél az őszibúza-nemesítői kísérletek mellett nagy hagyományai vannak a nagyüzemi kísérleteknek. Mutatjuk az eredményeket!

Vigyázz a dióra! Hatalmas méretet öltött a dióburok-fúrólégy rajzása!
Alma- és keletigyümölcsmoly-rajok támadják az érő gyümölcsöket, ráadásul a nyugati dióburok-fúrólégy is hatalmas egyedszámban repül.

Profi ágvágók és sövényvágók: nincs elérhetetlen! (PR-cikk)
A növények metszésének és vágásának célja lehet a növény bizonyos formára alakítása, az egészségmegőrzés, a termékenység növelése vagy a praktikusság. Rendszeres metszésre a fásszárú dísznövényeknél és a haszonnövényeknél, gyümölcsfáknál is szükség van.

Búcsút vehetünk a banántól? Végveszélyben az egyik kedvenc gyümölcsünk
400 millió ember életét keserítheti meg a gyümölcs eltűnése, de itt Európában is nehéz lesz, ha nélkülöznünk kell. Egy gomba okozta betegség miatt rendkívüli módon lerövidül a banáncserje élettartama.

banán

Szinte minden hatóanyagra rezisztenssé válik a Sigatoka-gomba, nehéz lesz megmenteni a banánültetvényeket – fotó: Pixabay

Tovább emelkedett a napraforgó termelői ára – itt vannak a számok!
Minden szántóföldi növény termelői ára kilőtt, idén jóval drágább a búza, az árpa, a repce és a szója is.

Lehet-e zöld a műtrágya?
A Nitrogénművek Zrt. a műtrágyaiparban az elsők között megvalósíthatósági tanulmány kidolgozásába kezdett a „zöld” ammónia-előállítás hazai bevezethetőségéről, amellyel jelentősen csökkentheti ökológiai lábnyomát.

A gyomok egyszerre kelnek a repcével! Most nagyon sok múlik a gyomirtáson! (PR-cikk)
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a repceállományok egyre szárazabb körülmények között kénytelenek fejlődni a kora őszi időszakban. Igaz ez a vetés idején vagy akár a kezdeti fejlődéskor is.

Hogyan építsünk sziklakertet?
A sziklakert az egyik legkedveltebb kerti látványelem, ami köszönhető szó szerint kiemelkedő szépségének és könnyű megépíthetőségének egyaránt. A sziklakert képes megtörni a kert egyhangúságát, nemcsak azzal, hogy új térbeli dimenziót nyit a birtokon, hanem azáltal is, hogy új anyagokat, textúrákat és növényfajokat honosít meg a területen.

A sziklakerteknek nincsenek kötött építési szabályai – fotó: Pixabay

Növényvédelmi előrejelzés: a szőlőt a szürkepenész, az almát az almamoly fenyegeti
Így a nyár végén, Szent István ünnepének táján a termelők figyelme az őszi káposztarepce vetése felé fordul. Sosem egyszerű a vetés előkészítése és maga a vetés sem, s nem lesz ez másképp az idén sem. Az Agroinform.hu 2021. évi 33. heti növényvédelmi előrejelzése.

Miért romlik meg tárolás közben a vöröshagyma? Eláruljuk!
A javuló minőség és beltartalmi értékek ellenére számottevő a tárolt hagymában keletkező veszteség, aminek számos oka lehet. Elmondjuk, melyek ezek.

Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.