Rohamosan csökken a kereslete a túrónak, a sajtnak, illetve a vajnak. Ezzel szemben a hatósági áras tejek eladása több mint a duplájára nőtt az előző évi adatokhoz képest.

40%-os az élelmiszerek inflációja

A KSH által kiadott októberi jelentésből kiderül, hogy az élelmiszerek inflációja éves szinten már 40%, de még nincsen vége. A legnagyobb mértékben a tojás ára emelkedett meg, amely közel 88%-kal kerül többe, mint év elején. Talán emiatt került be a hatósági áras termékek körébe az elmúlt héten. Az állam ezzel próbálja segíteni az embereket, hogy egyes élelmiszerekhez olcsóbban juthassunk hozzá.

Feltűnő volt továbbá a kenyér 81%-os emelkedése, ami kapcsán továbbra sem lesz egységes ár. Ami viszont a tejespultot illeti, a tejek és a tejtermékek 75%-kal, míg a sajt 74% drágult meg. A vaj és a vajkrém szintén 71%-kal kerül többe, mint 2022 elején. Ez már az a mérték, amely nagyban kihat a keresletre, hiszen az emberek egyre jobban spórolnak és egyre kevésbé engedhetik meg maguknak a sajtot, a vajat, vagy éppen a túrót.

A hatósági áras tejek kereslete megduplázódott

A fogyasztói tejnél jól látszik, hogy az előző évhez képest több mint kétszer annyit értékesítettek a hatósági áras tejből a kiskereskedők. Ez azt jelenti, hogy a vásárlók inkább ezt a tejet szerzik be és fogyasztják, mint a friss dobozos változatot. Ezzel szemben a különféle változatok eladása rohamosan esik vissza, azonban összességében az eladott tejek mennyisége pozitív tartományba esik.

Egyre nagyobb mértékben csökken a feldolgozott tejtermékek iránti kereslet - fotó: pexels.com

Visszaesés a tejtermékeknél

A jó hír azonban nem mondható el a feldolgozott tejtermékekről, hiszen itt jól látszódik, hogy az elmúlt hónapokban arányaiban igen nagy volt a mennyiségi csökkenés. Nem csoda, hiszen egyre kevesebben engedhetik meg maguknak az 1000 Forintos túrót vagy vajat, nem beszélve a kilós sajt áráról.

Itt is vannak azonban kivételek, hiszen a trappista sajtnál stagnálás, enyhe emelkedés volt tapasztalható, ami a sajtimport csökkentése, illetve az új kapacitások elindulása miatt alakulhatott így. Érdemes megemlíteni továbbá a 0 és a 6 százalék közötti zsírtartalmú tejek eladását, amely július és szeptember között szerencsére nem csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Ezzel szemben a túró esetében 16, míg az ömlesztett sajtoknál 26 százalékos volt a visszaesés az említett hónapokat illetően. Ebből is jól látszik, hogy egy ponton túl, a magas fogyasztói árak hatással vannak a keresletre. Először a magasabb minőségű termékeket cseréljük le, majd pedig teljesen elhagyjuk azokat az élelmiszereket, amiket már nem tudunk megvásárolni. Sok vásárló egy polccal lejjebb nyúl, de akadnak, akik megpróbálnak nagyobb kiszerelésben vásárolni, ezzel próbálnak meg spórolni.