Ma éjszaka általában derült lesz az ég, legfeljebb kevés fátyolfelhő lehet az égen. Csapadék nem várható. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a délkeleti, déli szél. A hajnali órákra általában 16 és 24 fok közé csökken a hőmérséklet, de az Északi-középhegység völgyeiben egy-két fokkal hűvösebb is lehet – írja az OMSZ.

Pénteken nagyrészt napos, gyengén fátyol-, illetve gomolyfelhős idő várható, majd kora délutántól az északnyugati, nyugati országrészben és az Északi-középhegység térségében erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. A nap második felétől elsősorban a Dunántúlon, annak is főként az északnyugati felén zápor, zivatar kialakulhat felhőszakadás és jégeső kíséretében. A déli, délkeleti szél többfelé megélénkül, majd késő délutántól északnyugaton északnyugatira fordul és megerősödik, zivatar környezetében viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 16 és 24 fok között alakul, de az Északi-középhegység völgyeiben egy-két fokkal hűvösebb is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 31 és 36 fok között valószínű.

időjárás

Marad a kánikula, de zivatarok is előfordulhatnak – fotó: Agroinform.hu

A hét eddig eltelt részében száraz és forró időben volt részünk. Számottevő csapadék nem fordult elő. A talaj nedvességtartalmát tekintve továbbra is igen változatos a kép az országban. Az utóbbi időben bő csapadékú dél-alföldi, illetve kelet-dunántúli területeken sokfelé a talaj mélyebb rétegeibe is jutott nedvesség. Ezzel szemben a Duna-Tisza közének egyes tájain, illetve a Hajdúság és a Nyírség területén vannak tartósan száraz, az aszály jeleit mutató területek. A hőmérséklet a legmelegebb órákban a hegyvidéki területek kivételével mindenütt 30 fok fölött alakult, és szerdán helyenként már a 35 fokot is elérte (forró nap).

A kukorica zömében már a viaszérés, a napraforgó pedig az érés kezdete, illetve a citromérés fenológiai fázisában jár. A szokásosnál átlagosan két héttel előrébb járnak az érési folyamatok. A jelenleg nedves talajú területek vízkészlete már további csapadék hiányában is elegendőnek látszik a jó termés kialakulásához. A szőlők zsendülnek, színeződnek, puhulnak a bogyók, a korai fajtáknál már megkezdődött a szüret. Az almánál és a csonthéjas gyümölcsöknél is felgyorsult az érés, a szárazabb idő itt is kedvez a gombabetegségek elleni védekezésben.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek többnyire 1150 és 1350 foknap között járnak az országban, és egyre nő a különbség a nyugati és a délkeleti tájak között.  A magasabb értékek leginkább az Alföldön jellemzőek.

Nem enyhül még a forróság

Az előttünk álló napokban folytatódik a forróság, bár a hét végére pár fokot mérséklődik a meleg. Egy gyenge hidegfront éri el térségünket, mely pénteken és szombaton a Dunántúlra és az északi országrészbe többfelé hoz záport, zivatart. Területi átlagban az északnyugati országrészben 10 mm-t meghaladó mennyiség is hullhat, a délkeleti területeken azonban számottevő mennyiség nem valószínű. Heves viharok is előfordulhatnak kis területen nagyobb mennyiségű csapadékkal, jéggel. Ezt követően a jövő hét közepéig már csak elvétve fordulhat elő csapadék.

A front átmenetileg pár fokos enyhülést is hoz, de már vasárnaptól ismét 30 Celsius fok fölötti maximumok lesznek a jellemzők, a jövő héten pedig újra várható helyenként forró nap. A magas hőmérséklet az érési folyamtok felgyorsulását okozza, tovább szárad majd a kukorica és a napraforgó levele is. Erős UV sugárzás várható, ami perzseléshez vezethet a növények levelein, illetve a gyümölcsökön, zöldségeken. Légköri aszályra is sokfelé lehet számítani, amikor a legmelegebb órákban 30% alá csökken a relatív nedvesség értéke.

A száraz, meleg időben fokozottan figyelni kell a tarlótüzek megelőzésére, az állatok számára árnyék és folyamatos friss víz ellátás biztosítására. Elsősorban a sekélyebb állóvizek magas hőmérséklete pedig oxigénhiányos állapotokat, halpusztulást okozhat.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat támogatója az Auditker Kft.