A Zsadány Malom 97’ Kft.-nél jártunk, ahol az Árpád fivérek – Arnold és Márk – 1200 hektáron gazdálkodnak. A teljes üzemméretből 900 hektár szántó – a vetésforgó pedig napraforgó, kukorica, búza, illetve az 500-as létszámú tejelő szarvasmarha-állomány takarmány előállításához szükséges lucerna, olaszperje és szudánifű kultúrákból áll. Az állattenyésztési ágazatot Arnold vezeti, míg a növénytermesztést Márkkal közösen irányítják.

A Zsadány Malom 97' Kft. területén egy GPS-vezérelt ládás talajkiegyenlítő munkagép dolgozik – fotó: Agroinform.hu

Látogatásunk alkalmával Árpád Márk vezetett ki minket az egyik táblájukhoz, ahol hatalmas munkálatok folytak. Megkértük a fiatal gazdát, hogy mesélje el a talajmunkák előzményét és hogy pontosan mi történik éppen a szántóföldön.

"Az AXIÁL Kft.-vel nagyon jó partneri kapcsolatban vagyunk és az évek során igyekeztünk az ő iránymutatásuk szerint fejleszteni a gépparkunkat és a technológiánkat. A precíziós gazdálkodás útján is elindultunk –talajvizsgálatokra alapozva, differenciáltan juttatjuk ki a területeinkre a műtrágyát és a közeljövőben tervezzük, hogy bevezetjük a differenciált tőszámú vetést is.

Azonban néha úgy érezzük, hogy hiába vannak folyamatos fejlesztéseink a gazdaságban és hiába szeretnénk növekedni, ha

van egy rajtunk kívül álló dolog, amiről úgy érezzük, hogy visszavet minket a fejlődésben: ez a belvíz.

A szántóterületeink jelentős hányada – körülbelül 500 hektár – belvízzel érintett. Ennek az 500 hektárnak több mint 30%-a mezőgazdasági munkák idején víz alatt áll, így gyakorlatilag kiesik a termelésből. A szarvasmarha-állományunk takarmányigénye miatt sem engedhetjük meg magunknak, hogy ekkora területek kihasználatlanul maradjanak, ezért gondolkodtunk a megoldáson, hogyan lehetne a belvizes táblákat visszahozni a termelésbe.

Voltak előzményei természetesen a talajjavítási kísérleteinknek, így például több éven keresztül próbálkoztunk talajlazítással is. Sajnos a mélylazítás után sem kaptuk meg a kívánt eredményeket – és mivel a borzasztó magas költségű mélyművelés nem volt célravezető, így más megoldás után kellett néznünk.

Testvérem, Arnold ötlete volt, hogy próbálkozzunk meg a kicsit drasztikusnak tűnő, ám annál hatásosabb módszerrel: ez pedig a GPS-vezérelt scraper (szkréper) láda használata.

Ezen a 23 hektáros táblán 26.000 köbméter termőföldet kell átmozgatni és kiegyenlíteni –  fotó: Agroinform.hu

Az AXIÁL Kft. szakembereivel kicsit több, mint egy évvel ezelőtt kezdtünk komolyabban tanácskozni arról, hogyan lehetne olyan ládavezérlést kialakítani, amely GPS-jel segítségével a termőföldet egy síkba tudná hozni a belvízzel sújtott területeinken. Az AXIÁL egy Trimble által fejlesztett szoftvert és a hozzá kapcsolódó technológiát ajánlotta, amely ugyan eddig még Magyarországon nem dolgozott, ám az előzetes információk szerint el tudja végezni ezt a feladatot.

A tavalyi PREGA Konferencián találkoztunk Dr. Mesterházi Péter Ákossal, akivel a korábbi ötletelések után konkretizáltuk a ládavezérlés tervét és megállapodtunk abban, hogy elindulunk a gyakorlati megvalósítás útján

Magyarországon nálunk dolgozott először ez a Trimble-vezérelt gépkapcsolat. Próbaképpen egy kicsi, 2 hektáros területen kezdtük el a tesztet. Rögtön láttuk, hogy az eszköz be fog válni, hiszen a talajszint-kiegyenlítés nagyon szép képet mutatott, így belekezdtünk egy 23 hektáros táblába is. Azért is vágtunk bele gyorsan a munka javába, mert egy 3-tól 5 méter munkaszélességig nyitható ládát húzó traktor igazán csak nagyobb táblán tud gazdaságos munkát végezni.

A 23 hektáros tábla talajszint-kiegyenlítésével lassabban haladtunk a vártnál, ezért beszállt a munkába két pótkocsi, amelyek a termőföldet szállították a táblára, valamint egy rakodógép, amely a szemmel látható gödrökbe hordta a földet a táblán belül, ezzel gyorsítva a GPS-vezérelt gépkapcsolat munkáját.

Látványosak az elművelt és a műveletlen területek szintkülönbségei – fotó: Agroinform.hu

A 23 hektáros tábla valószínűleg az egyik legrosszabb adottságú, és egyben a legnagyobb szintkülönbségekkel rendelkező területünk lehetett, ugyanis

a Trimble szoftver a munka megkezdése után kiírta, hogy 26.000 köbméter termőföldet kell majd itt megmozgatnunk.

Becsléseink szerint a talajkiegyenlítő ládavezérlés a Fendt 936 Vario erőgépünkkel hektáronként több mint százezer forintos üzemeltetési költségre rúg – mindezek ellenére, jobbnak láttuk ezt a költséges megoldást választani, mintha változatlanul hagytuk volna a területeinket, amelyek műveletlenül víz alatt álltak volna éveken keresztül. Így ebben a technológiában bízunk most és nagy reményekkel várjuk a munkánk eredményét.

Gyönyörű munkát végez a precíziós gépkapcsolat – fotó: Agroinform.hu

A következő táblánk – amely szintén belvízérzékeny – 40 hektáros. Kíváncsiak voltunk arra, hogy vajon a következő területen mi vár majd ránk, ezért azt is felmérettük. Szerencsére ott "csak" 20.000 köbméter földet kell majd megmozgatni, úgyhogy reméljük, tényleg a legrosszabb területtől haladunk a kevésbé problémás tábláink felé és a kezdeti küzdelmek után látványos lesz az eredmény.

A Trimble szoftverében nem csak a tábla szintkülönbségeinek a kiegyenlítését lehet beállítani, hanem minden mást is, például, hogy merre akarom lejtetni a területet és a lejtő hány százalékos vagy akár ezred százalékos legyen. Hiszen nekünk is az a célunk, hogy majd a tábla szélét övező csatornába vezessük a felesleges vizet.

A 23 hektáros, kiegyenlített területet jövőre pihentetni fogjuk és hígtrágyát juttatunk ki rá öntöződobokkal. Egy év alatt a reményeink szerint kiderül, hogy mennyit süllyednek a feltöltött részek, így a GPS-es ládavezérléssel újra elvégezzük majd ezt a munkát a területen, de reméljük, hogy akkor már csak finomabb korrekcióra lesz szükség.

A tábla szélén jól látható a bal oldali műveletlen terület és a GPS-vezérelt ládás talajkiegyenlítő eszköz munkája nyomán egy síkba hozott, 60 cm-rel magasabb terület – fotó: Agroinform.hu

A talajkiegyenlítő ládavezérlés eredményes munkája láttán tervezzük, hogy bérmunkában is szívesen segítünk majd olyan gazdálkodóknak, akik hozzánk hasonló belvízproblémákkal küzdenek.

Visszatérve a saját tapasztalatokra, bízom benne, hogy a kiegyenlített talajon már jövőre sem lesz akkora belvízkár, mint a korábbi években és reménykedem, hogy néhány év alatt sikerül teljesen megoldanunk ezt a problémát.

A jelenleg dolgozó 3-5 méter munkaszélességű láda eredetileg útjavításra készült, ezért tervezzük, hogy vásárolunk egy 5-7 méteres nagyobb eszközt, amelyet a 420 lóerős gumihevederes traktorunkkal tudunk majd húzni, és így gyorsabban és költséghatékonyabb módon haladhatunk a munkával.

A mindennapi munkavégzés közben és a fontos döntések meghozatala előtt is gyakran eszünkbe jut édesapánk, aki váratlanul hagyott itt minket 2014-ben – azóta a testvéremmel folyatjuk az ő munkáját – és azon dolgozunk, hogy fenntartható módon tudjuk fejleszteni a vállalkozásunkat, ahogyan ő is szerette volna."