Bár még tartanak a betakarítási munkák, sajnos már most is könnyen előfordulhat, hogy a különféle rágcsálók váratlan és akár tetemest kárt képesek okozni a mai csúcstechnikás gépekben. A termés megdézsmálása jelentéktelen egy elrágott GPS-hez vagy automata kormányzáshoz tartozó vezetékhez képest, ami az egyik napról a másikra bekövetkezhet; ilyenkor a földekre indulás előtt szembesülünk a komoly problémával.

rágcsáló által okozott kár

A rágcsálók tetemest kárt tudnak okozni a mai csúcstechnikás gépekben – fotó: www.arrownj.com

A gépek védelmében – mi mindent tehetünk?

A betakarítási csúcsidőszakokban senki nem fog némi alvás helyett teljes géptisztítást végezni, főleg hogy másnap reggel újra kezdődik a munka. A szezon végén – amikor már nincs termény a földeken –, jellemzően a nagy téli leállás előtt következik a teljes rendszer megtisztítása. Ettől függetlenül a rágcsálók elleni védekezést célszerű hatékonyan megoldani más időszakokban is. Különösen igaz ez a nyitott vagy részben nyitott oldalú gépszínekre, de a zárt műhely sem garancia a teljes védelemre.

A GPS és a digitális vezérlőrendszerek cseréje költséges, a probléma gyökerének és a megfelelő alkatrészeknek a megtalálása pedig időigényes, ami szükségtelen és költséges állásidőhöz vezethet. A legrosszabb esetben egy megrágott elektromos kábelből még zárlat és géptűz is keletkezhet, ha nem vesszük észre időben.

A rágcsálók által a gépekben okozott károkat jellemzően nem fedezi a biztosítás, és ezek a gazdaságok számára mind a javítások, mind az állásidő tekintetében rendkívül költségesek lehetnek. Másrészt meg kell akadályozni az esetleges fertőzések terjedését is, főleg ha haszonállatok is vannak a gazdaságban.

Országonként és régiónként más-más vegyszerek, mérgek vannak forgalomban, ezért inkább célszerű például a kolekalciferol hatóanyag-tartalmat keresni. Bár a kolekalciferolos csalétek drágább, mint a többi takarmányt tartalmazó csalétek – például a bromadiolontartalmúhoz képest –, ellenben 50 százalékkal kevesebb mennyiség szükséges, és ami a gazdaságok számára döntő fontosságú: sokkal kevesebb idő alatt (akár 2-3 nap) kifejti a szükséges hatást.


A rágcsálók valójában élelmet, vizet és menedéket keresnek, és gyakran választják azokat a fészereket, ahol a gépeket tárolják. A védekezés alapvető fontosságú annak megakadályozására, hogy a rágcsálók átrágják a vezetékeket, hogy hozzáférjenek az élelemhez vagy a fészkelőhelyekhez, ezért csalétekkel vagy más egyéb megoldásokkal tudjuk megakadályozni vagy kezelni megjelenésüket.

A gabona- vagy fűmaradékkal együtt tárolt gépek vonzzák a rágcsálókat, ezért célszerű rendszeresen megtisztítani azokat.

A kolekalciferolos csalik kültéren és beltéren egyaránt használhatók, és így csökkenthető a rágcsálóirtó szerek hatása a nem célzott fajokra, például a vadmadarakra vagy a haszonállatokra.

Természetesen sok más „házi öko" módszer is létezik az ultrahangos riasztókon kívül, mint például a terület kezelése, lepermetezése borsmentaolajjal, megtört mentalevelek vagy őrölt fekete bors szétszórása. Ha van macskánk, a macskaalom gépek közelébe történő helyezése is hatásos riasztó. Amennyiben patkányüreget, -járatot is találunk, a borászkodáshoz használatos kénlap meggyújtásával és üregbe helyezésével azonnali menekülésre késztetjük.

Forrás: www.agrimachinerynews.com