A nyáron nyílik a „Mezőgazdasági digitális átálláshoz kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” pályázat, melynek keretében precíziós mezőgazdasági traktorok beszerzésére is kapnak támogatást a gazdálkodók. Ezzel kapcsolatban beszélgettünk a Valkon Kft. erőgép-kereskedelmi vezetőjével.

Ötödik generációs Valtra traktor munka közben.

Egyre többen érdeklődnek a precíziós gazdálkodás iránt.

Jócsák Attila szerint a pályázat nagy segítség lesz a gazdáknak, megkönnyíti a döntést, hogy elinduljanak a digitalizáció útján. Mint mondta, fontos, hogy a precíziós gazdálkodás felé tolódjon a magyar gazdálkodók gondolkodása. A pályázat kapcsán már számos megkeresést kaptak, szerencsére egyre többen érdeklődnek a technológiaváltás iránt, és ez három okra vezethető vissza:

  • Kevesebb inputanyagot juttatnak ki a táblára, emiatt csökkennek a költségeik, vagyis spórolni tudnak a precíziós gazdálkodás révén.
  • A növényállomány a táblán belül sokkal egyöntetűbb lesz, emiatt a növények terméshozamában rejlő potenciált jobban ki tudják használni ezekkel a megoldásokat.
  • Egyre kevesebb a traktoros, nehéz jó gépkezelőt találni, ezért fontos, hogy a dolgozók minél kevesebb terheléssel tudják végezni a hosszú napi munkájukat, az ő kényelmüket minél jobban kiszolgálják a traktorok.

Ötödik generációs Valtra traktor munka közben.

A Valkon Kft. traktor oldalról maximálisan ki tudja szolgálni a precíziós igényeket.

A kereskedelmi vezető elmondása szerint 4 szintjét különböztethetjük meg a precíziós gazdálkodásnak. Az első szint, amikor az erőgép automata kormányzás segítségével AB vonalon tud egyenesen haladni. A következő szinten már a permetező szakaszolása zajlik, majd eggyel feljebb a menedzsment zónákra elgondolt stratégiát a precíziós traktor-munkagép páros végzi el. A legfelső szinten pedig már a Farm Management szoftverben tervezik meg a feladatokat, a beavatkozásokat.

A szakember szerint a magyar gazdák már nem pusztán egyenesen szeretnének menni a traktorral, hanem egyre inkább a szakaszvezérlés és a dózisalapú kijuttatás iránt érdeklődnek, ami egy modern szántóföldi gazdaságban elengedhetetlen. A Valkon Kft. traktor oldalról maximálisan ki tudja szolgálni ezeket az igényeket. Attól függően, hogy a gazdák milyen szinten szeretnének belépni a precíziós gazdálkodásba tudnak különböző csomagokat ajánlani.

Valtra traktrok 70 lóerőtől egészen a 400 lóerőig

Jelen pillanatban a 70 lóerőstől egészen a 400 lóerős kategóriáig állnak rendelkezésre traktorok, sorrendben az A, G, N, T és S szériák. A Valtra G5-ös széria 2020 őszén került bemutatásra és már zajlik az A, az N, az S, és a T széria generációváltása is.

Ötödik generációs Valtra traktor munka közben.

A Valtra traktorok kisszolgálják a munkagépek széles palettáját.

A korábbi négyes szériák jól bevált technikai paraméterei megmaradnak, a gyártó azonban jó pár újdonsággal szereli fel a traktorokat, így érik el az ötödik generációs szintet. A fülkék teljesen átalakulnak, egy új információs panel kerül beépítésre, új irányváltó kapcsolót, kormánykereket és számos olyan precíziós gazdálkodási megoldást kapnak a traktorok, amely a kor igényeinek megfelelnek. Megmarad a korábbi szériákból jól ismert Valtra Guide automata kormányzási rendszer, a precíziós gazdálkodásban egyre inkább teret nyerő szakaszvezérlés.

A dózisalapú kijuttatás teljes egészében vezérelhető a traktorból.

A munkagépet csak össze kell kapcsolni a traktor ISOBUS csatlakozójával és a SmartTouch terminál automatikusan átveszi a munkagépek menüjét, illetve az automata kormányzás menüje is ide kerül. A traktor pontosan tudja, hol haladunk a táblán, ebből kifolyólag akár a kijuttatási térképeken menedzsment zónákat is lehatárolhatunk. Ha ezeket a zónákat különböző elgondolás alapján szeretnénk kezelni, mondjuk egy műtrágyaszóróval a dózis alapú kijuttatást is nagyon szépen le fogja vezényelni a traktorunk – tette hozzá Jócsák Attila.

Ötödik generációs Valtra traktor munka közben.

A többféle márkájú gépekből álló gépparkba jól beilleszthetők a Valtra traktorok.

A szakember úgy látja,

a Valtra traktorok jellemzően a közepes méretű magángazdaságok kedvelt erőgépei, ahol odafigyelnek a gépkezelő komfortjára, a kezelhetőségre, az üzemanyag-fogyasztásra és a fenntartás költségeire.

Jellemzően jó piaci pozíciókat érnek el a 150-250 lóerő közötti kategóriában, a kisebb kategóriás traktoroknál pedig a mostani, G széria hozhat áttörést.

Minden ISOBUS munkagéppel kompatibilis traktorok

„A magyar gazdáknak a legfontosabb, hogy nyitott legyen a rendszer, akár több márkából is tudjanak egyidejűleg traktorokat és munkagépeket üzemeltetni a gazdaságban, illetve, hogy az összes traktor-munkagép kapcsolat megfelelően tudjon működni. Ezt az igényt a Valtra teljes mértékben ki tudja szolgálni” – hangsúlyozta Jócsák Attila.

Ebből a szempontból a Valtra nyitott, az ISOBUS szabványnak megfelelő kommunikációval ellátott munkagépek kompatibilisek a Valtra traktorokkal.

A Valtra az összes ISOBUS-os munkagéphez jó megoldás, különösképpen a SmartTouch terminál az, ami leegyszerűsíti ezeknek a gépeknek a kezelését, installálását. Így a gazdálkodók biztosak lehetnek abban, hogy a többféle márkájú gépekből álló gépparkjukba jól beilleszthetők a Valtra traktorai.

Csak azért kell fizetni, amire valóban szükség van

A Valtra már nagyon régóta használja az egyedi összeszerelésű traktorok elgondolását. A gazdáknak a különböző munkafolyamatokhoz különböző felszereltségi szintekre van szükségük, ezért a Valtránál a végfelhasználó tudja kiválasztani nem pusztán a traktor teljesítményét, hanem annak felszereltségét is. A sebességváltót, a hidraulika-kialakítást és egyéb opciókat úgy tudja összeválogatni, ahogy neki szükséges.

„Adott lóerő tartományban, mondjuk 140-150 lóerős kategóriában 4 vagy 6 hengeres traktorokat is tudunk kínálni, az N és T szériát, és ezen belül is ki lehet választani a hidraulikarendszert, hidraulikaszivattyú-teljesítményt, hogy a Powershiftes vagy fokozatmentes traktort szeretne” – magyarázta a kereskedelmi vezető. „Attól függően mennyire gondolkozik előre és milyen gépei vannak a gazdának, a precíziós gazdálkodási megoldásokhoz akár gyári opciókkal is fel tudjuk ruházni a traktort, úgy hogy a munkagépeket maximálisan ki tudja szolgálni.”

Kérjen ajánlatot!

Érdeklődjön a területileg illetékes értékesítő kollegánál és állítsák össze együtt az Ön Valtra traktorát!