A gyomok elleni küzdelem minden kezdő és gyakorlott gazdának ismerős, legyen szó kiskertről, házikertről vagy többhektáros szántóföldről. Egy megkésett védekezés, egy váratlan esőzés vagy egy kihagyott technológiai lépés súlyos gazdasági károkat okozhat.

Az integrált növényvédelem lehetőségeit kihasználva időben gondoljunk a megelőzésre: gondosan tervezzük meg a vetésforgót, a terület- és fajtaválasztást, és ne hanyagoljuk el az agrotechnikai védekezést sem. A környezetre és egészségre gyakorolt hatások minimalizálása érdekében a kémiai eszköz – mint utolsó lépés a tarsolyunkban – jól megfontolt legyen. Ez kifejezetten érvényes a házikertekre, ahol a család többi tagja és állataink is érintkezhetnek a területtel.

A maximális hatékonyság eléréséhez a gyomnövény számára kedvezőtlen, míg a kultúrnövénynek a legkedvezőbb körülményeket kell kialakítani. Fontos szempont továbbá, hogy ismernünk kell a gyomnövény és kultúrnövény tulajdonságát.

gyom

A gyomnövények elleni védekezésben felhasználható hatóanyagok köre évről évre szűkül – fotó: Pixabay

A gyomnövények elleni védekezésben felhasználható hatóanyagok köre is évről évre szűkül, ám akadnak még régi jól bevált, de innovatív készítmények is.

A kémiai védekezést számos tényező befolyásolja, úgymint a gyomnövény fejlettségi állapota, a kultúrnövény állapota, az időjárási tényezők, de az is, hogy a területen található gyomnövény egyszikű, kétszikű, egyéves vagy évelő.

A herbicidek a felhasználás időzítése és módja szerint több csoportra oszthatók, s a mai cikkben útmutatást adunk azoknak a kezdő gazdálkodóknak, akik nem szeretnének a gazdaboltban értetlenül állni, amikor "PRE gyomirtót" javasolnak neki.

PPI: Preplant Incorporated

Kijuttatása vetés, palántázás előtt történik. A készítményeket, mivel illékonyak és fényre bomlanak, fél-egy órán belül be kell dolgozni a talajba. Az egyenletesen kijuttatott mennyiség bedolgozása csak laza vagy középkötött talajon lehetséges az adott készítmény címkéjén feltüntetett mélységben, tárcsával vagy kombinátorral.

Fontos, hogy a gyomborítás ne legyen 100%-os a kezeléskor, mivel ez a bedolgozás minőségét rontja, melynek hatására a hatóanyag könnyebben elillan, valamint a bomló szerves anyag megköti a hatóanyagot.

Kiemelendő szempont továbbá, hogy a herbicid kijuttatásakor ne legyen nedves a talajállapot, hiszen a bedolgozás nehezítése mellett a párolgás is gyorsabb lesz.

A PPI-készítmények elsősorban a magról kelő egyszikűek ellen s részlegesen a kétszikűek ellen hatnak. Azonban ellenállóak a mályvafélék, burgonyafélék, fészkesek és keresztesvirágúak családjába tartozó gyomnövények, ezért esetükben mindig indokolt a kiegészítő preemergens és postemergens kezelés. Előnye az alkalmazásuknak, hogy csapadéktól függetlenül is kifejti hatását.

A technológia választása előtt vegyük figyelembe a hátrányait, miszerint a gyomnövények csak szűk körére hat, ezért kiegészítő kezelés szükségessé válik, valamint a bedolgozás költséges, és kötött talajon nem használható.

talaj és gyomok

A gyomborítás ne legyen 100%-os a kezeléskor – fotó: Envato

PRE: Preemergens

Kijuttatása vetés után, kelés előtt, palántázás előtt történik, bedolgozás nélkül. Mivel a csírázó gyomnövényeket irtják, a hatáskifejtéshez két héten belül 15-30 mm csapadék vagy bemosó öntözés szükséges. Az aprómorzsás szerkezetű, szervesanyag- és gyommentes talaj szintén elvárás, ahogy az is, hogy a kultúrnövény csíráit minimum 2 cm talajnak kell fednie.

A kezelést követően tilos a talajmunka! Ezt figyelmen kívül hagyva, vagy egy kiadós zápor, egyenlőtlen öntözés, de akár az erózió vagy defláció miatt fitotoxicitás is léphet fel, és hatáscsökkenést tapasztalhatunk. Ennek az egyszerű oka, hogy egyes helyeken megnő, míg máshol csökken a hatóanyag koncentrációja.

Az előző technológiával szemben a preemergens herbicidek a magról kelő egy- és kétszikűekre egyaránt hatnak, azonban egyesek hatásspektruma szűk, ami kombinációk alkalmazását teszi szükségessé.

Előnyeik sorában mindenképp kiemelendő tartamhatásuk, a megelőzhető korai gyomosodás, valamint az, hogy használatukkal jól irthatók a magról kelő gyomnövények. Nehézséget okoz a szükséges csapadék/vízmennyiség a hatásuk kifejtéséhez, a fellépő fitotoxicitás lehetősége és az évelő gyomnövényekre való hatástalanságuk.

POST: Postemergens, vagyis állománykezelés

Kijuttatása kelés, palántázás után történik. Az állománykezelés hatékonyságát számos tényező befolyásolhatja, ezért a művelet előtt mindenképp mérlegelni kell a területen megjelenő domináns gyomnövények és a kultúra fenológiai állapotának ismeretében.

A magról kelő egyszikűek 1-3 leveles, a kétszikűek 2-4 leveles, a galaj 3-5 levélörvös, míg a mezei aszaté tőlevélrózsás állapotában érzékeny a herbicidekre. Felhasználhatóságukat befolyásolják a környezeti tényezők is, leginkább a szél, eső (mint minden növényvédelmi kezelést), valamint a hőmérséklet.

palánta

A preemergens herbicidek kijuttatása palántázás előtt történik, a posztemergens herbicideké palántázás után – fotó: Shutterstock

A posztemergens herbicidek hatóanyagának felvétele leginkább levélen keresztül történik, de bizonyos készítményeknek gyökéren keresztül. A felszívódáshoz szükséges idő 1-6 óra.
Kijuttatása csak 25°C alatt lehetséges, a kultúrnövény ép (gyengült állapot esetén vagy egy adott fejlettség után fitotoxicitás léphet fel), felülete pedig száraz legyen.

Ügyeljünk a megfelelő fenológiai állapotokra! Bár a levélherbicideknek nincs tartamhatása, a talajból felszívódóknak igen. Az állománykezelés előtt is tehát érdemes számításba venni a kezelés lehetőségeit, előnyeit és hátrányait.

Hasznunkra válik, hogy a gyomok faji összetétele alapján tervezhetjük a kijuttatandó herbicidek vagy kombinációk körét, akár többszöri kezelés is lehetséges, szélsőséges talajokon egyedüli megoldást jelent, és az évelő gyomnövények gyéríthetők. Problémát okozhat, hogy a csak állománykezelésre alapozott táblák esetében a korai gyomosodás nem szüntethető meg, megkésett kezelés során a terület felgyomosodhat, a művelettel a kultúrnövény is károsodhat.

A készítmények címkéjén vagy az engedélyokiratban is feltüntetett lémennyiséggel kezeljük a területet, és pontosan tartsuk be a technológiai javaslatokat minden kultúrában. Nemcsak környezeti vagy egészségügyi kockázatai vannak a szakszerűtlen műveleteknek, de természetesen gazdasági következményei is. Felmerülő kérdés esetén a gazdabolti eladók is teljes körű tájékoztatást nyújtanak, de kérjék bátran a szaktanácsadók, növényorvosok segítségét is a technológia megtervezésében és kivitelezésében.