A kert felületének döntő részét általában a pázsit teszi ki, így a gyepes felület milyensége nagyban meghatározza az egész kert képét. A meleg évszak utolsó harmadára gyakran romlik le a pázsit minősége, a forróság, az intenzív használat és egyéb tényezők együttes hatására sokszor veszít esztétikájából a zöld szőnyeg.

Tipikus probléma többek közt a mohásodás, ami a legtöbbek szerint ápolatlan, rendezetlen jelleget ad a füves területnek, így a kertészek próbálják felvenni a harcot a gyepcsúfító mohával. Mik ennek a lépései, és egyáltalán, kell-e hadat üzenni a mohának?

A kiindulópont, hogy a gyep mohásodásának megszüntetéséhez nem elegendő a tüneti kezelés, meg kell vizsgálni, hogy a jelenség mögött milyen okok állnak, és azokat kell kezelni, megszüntetni. A fű és a moha környezeti igényei igencsak eltérőek, ezért aztán ha a moha megjelenik, az jól jelzi, hogy a fű igényei egyre kevésbé teljesülnek, és ezzel párhuzamosan a mohának kedvező körülmények túlsúlyba kerülnek.

fű-moha

Ha a moha megjelenik, az jól jelzi, hogy a fű igényei egyre kevésbé teljesülnek – fotó: Pixabay

Miről is van szó?

A pázsit ideális esetben 5.5-7 pH-értékű talajban növekedik, a közege jó vízelvezetésű és nem túlságosan kötött, de nem is kifejezetten laza. Emellett a fű sok napfényt és bőséges tápanyagellátást kíván. Ezen feltételek teljesülésekor nincs akadály a fűszálak előtt, hogy gyorsan növekedjenek és erősek legyenek.

Lássuk a moha kívánalmait. A moha az alacsonyabb pH-értéket kedveli, vagyis a savanyú talaj a kedvence. Jól fejlődik szegényebb, tápanyagokban szűkölködő földben, valamint nincs szüksége sok napfényre, és előnyére válik, ha nedves, nyirkos környezetben lehet. Mindebből máris kitűnik, hogy a mohásodó gyep hátterében a fűnek kedvezőtlen vagy kedvezőtlenebbé váló körülmények állnak.

A jó hír, hogy a moha ellen hatékonyan lehet fellépni, amennyiben haladéktalanul megkezdődik a gyepnek kedvező tényezők biztosítása!

Az erősen mohás talaj elsőként több fény biztosításával jobbítható. Egyes esetekben, például épületek árnyékolásában a fénymennyiség nem növelhető, más esetekben azonban sikert lehet elérni, például az erősen árnyékoló bokrok és fák ritkításával, metszésével, végső esetben szanálásával (mindig mérlegelni szükséges, hogy melyik kerti növény a fontosabb, adott esetben egy erősen árnyékoló fa kevésbé lehet jelentős, mint a szép és egészséges pázsit).

Megelőzésképpen vagy a terület felásása és újrafüvesítése esetén megoldás lehet a kifejezetten árnyéktűrő fűmagkeverék használata is. A túlságosan alacsony pH-érték mészpor kiszórásával emelhető, általánosságban négyzetméterenként 50-60 gramm mész kihelyezésével a pH-érték 0.5 értékkel emelhető. A mész bevetése előtt tanácsos elvégezni pH-érték-mérést, hogy megfelelő mennyiségű szer kerüljön adagolásra, a méréshez a szakboltokban mindig kapni lakmuszpapírt.

A lazább szerkezetű talaj kialakítása is fontos lépés a moha elleni küzdelemben!

A kötött talajú pázsitot gyepszellőztető gép használatával lehet lazítani, de általában az is elegendő, ha egy vasvillát araszonként mélyen leszúrunk, majd a nyelét erőteljes mozdulatokkal előre-hátra mozgatjuk. Az erősen kötött talajok felásás után komposzt vagy homok bekeverésével is javíthatók, természetesen ilyenkor a meglévő fűfelület elveszik, ezért ezt az állagjavítást érdemes a szezonkezdetkor vagy annak végekor megejteni, így kora tavasszal vagy az ősz második felében elvégezni.

moha

Az erősen mohás gyepfelület nem a moha miatt szenved el állagromlást, hanem azért, mert a körülmények már nem kedvezőek számára – fotó: Pixabay

A tápanya-ellátottság javítása is lényeges lépés, ugyanis a mohának kevésbé lesz vonzó a gazdag, tápanyagokban bővelkedő közeg, ugyanakkor a gyep ezt meghálálja.

Alkalmazzunk kifejezetten a pázsit táplálására összeállított műtrágyát, vagy a füvesítés, fűmagkiszórás előtt forgassunk a talajba bőséges mennyiségű érett komposztot vagy szerves trágyát.

Tudni kell, hogy a fenti módszerek bevetésével sem fog a moha varázsütésre eltűnni. A nem kívánt növényzet gyors ritkítása érdekében tüneti kezelésként bevethető még a gereblyézés vagy a már említett gyepszellőztető berendezés, mindemellett a szaküzletekben hozzáférhetőek mohairtó vegyszerek, melyek kiszórásával a moha a fűfelület károsítása nélkül eliminálható. A mohairtó kemikáliák gyakran műtrágyával kevert változatban is kaphatóak, így egy menetben a pázsit táplálása, a közeg gazdagítása is elvégezhető.

Nem szabad elmenni azon tény mellett sem, hogy a moha tulajdonképpen pusztán esztétikai jellegű problémát okoz, magát a pázsitot nem károsítja.

Az erősen mohás gyepfelület nem a moha miatt szenved el állagromlást, hanem azért, mert a körülmények már nem kedvezőek számára.

Így aztán ha a háziak szépérzékét nem bántja a moha, és a mohásodásnak kedvező talajminőség-változás vagy árnyékoltság nem jár jelentősebb kárral a fűre nézve, egyszerűen meg is lehet barátkozni a mohás gyep rusztikus, természetközeli, buja látványával.

Megyeri SzabolcsMegyeri Szabolcs
kertész, kertészmérnök, blogger

Szabolcs az Agroinform.hu állandó szerzője, emellett kertészeti tanácsaival találkozhatsz saját blogján, facebook oldalán és videócsatornáján is.

Ahogy a blogon olvasható: "Szeretném a kertészkedést közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni."