2007 nyarán, Kiskunhalason, aki tudott nem merészkedett ki a szabadba, hiszen a hőség már bőven az emberi tűrőképesség határai felett volt a maga 41,9 Celsius-fokos értékével. Egyébként júliusban 1950-ben már mértek hasonló értéket Pécsett, akkor 41,3 fokon csodálkozott az ország, tehát nem új keletű jelenség, hogy mérhetetlen forróság tör be Magyarországra. A napi rekordokhoz az is hozzátartozik, hogy ugyancsak 2007 júliusában Pécs-Árpádtető állomáson mérték a legmagasabb minimum hőmérsékletet, – vagyis ami alá nem ment a higanyszál – ez pedig 27,9 fok volt.

Gyönyörű látvány, de perzselő érzés – fotót küldte olvasónk, Pardi Attila

Még egy érdekes adat, ami 1963. február 3-án történt, és a "legnagyobb felmelegedés" jelzővel kell ellátnunk, ugyanis mindössze 18 óra alatt 26,7 fokot emelkedett a hőmérséklet. Az ilyen hőingás egészségügyi hatásaiba nem is szeretnénk belegondolni, de az biztos, hogy még egy egészséges szervezetet is komoly próbatétel elé állít.

Annyi biztos, hogy erre a kegyetlen forróságra, ami elérte térségünket nap, mint nap trenírozni kell a szervezetet és segíteni a hőhullám leküzdésében. Az egyik legnagyobb veszélyforrás az UV sugárzás, amely az emberi szervezet DNS-kötéseit roncsolja.

Az UV-sugárzás tartománya három részre osztható:

  • UV-A sugárzás: nagy mennyiségben a bőrt rácosítja, öregíti,
  • UV-B sugárzás: a D-vitamin képződése szempontjából kívánatos, nagyobb dózisban leégést, bőrrákot, szembetegséget idézhet elő,
  • UV-C sugarak: nem igazán érik el a Föld felszínét.

A napokban az UV-B sugárzás többször is a 8-as, vagyis nagyon erős érték fölött lesz,

ami Magyarországon egyébként nagyon ritka, az átlagos nyári érték 5-7 közötti. Egyébként még egy maximum 3-as sugárzás az átlagemberre teljesen veszélytelen, addig 8-as értéknél bőrünk nagyon gyorsan, akár 10 perc alatt is leéghet.

Néha meg kell pihenni az árnyékban, egyszerűen szükség van rá – fotót küldte olvasónk, Király Andrásné

Nagyon fontos bőrünk védelme.

Ha el tudjuk viselni a hosszú öltözetet, akkor egy kalappal kiegészítve nem lehet baj, viszont ilyenkor figyelnünk kell testünk hűtésére, tehát lehetőleg a hosszú ne jelentsen zárt öltözetet. Ha pedig a rövidnadrág, póló kombináció győz, akkor maradnak a speciális napkrémek, amitől ragad a kéz és jól gyűjti a port, de inkább este egy félórás zuhany, mint pecsenye vörösen ülni a bőrgyógyászat rendelőjében. A hűtőből kivett tejföl csak a hűsítő hatása miatt nyújt némi enyhülést, egyébként teljesen hatástalan,

az ecetes borogatással pedig kifejezetten rosszat teszünk,

mert az érzőidegeket ugyan átmenetileg blokkolja, de savas vegyhatása miatt az égett bőr további károsodását okozza. Inkább válasszunk egy megbízható napkrémet, vagy olajat, amit naponta akár többször is használunk. Szinte már minden üzletben kapható kifejezetten hegymászóknak fejlesztett készítmény, ami a durva UV sugárzás ellen hibátlan megoldás.

A föld porzik, a pilóta és a gép küzd, de a munka nem áll meg – fotót küldte olvasónk, Gódor Tamás

Figyeljünk szervezetünk folyadékháztartására.

A szervezet ásványi anyagai nagyon fontos szerepet töltenek be az alapvető sejtműködésben, a sejtek közötti kommunikációban, és számos létfenntartó funkcióban. Tehát ha kevés folyadékot iszunk és nem megfelelő az ásványi anyag utánpótlásunk, nagyon könnyen drasztikus következmények is előfordulhatnak egészségi állapotunkra nézve. Ha pedig ez bekövetkezik, és késik a megfelelő kezelés,

egyre nagyobb a súlyos szövődmények, vagy akár a halál veszélye is.

Nyilván ilyenkor folyadékpótlásra a gyümölcslevek, vízzel való 1:1 arányú keverése az egyik legjobb megoldás, amibe rakjunk egy csapott kanál sót. Furcsán hangzik, de semmit sem érzünk az ízéből, viszont sejtjeink fellélegeznek minden egyes korty után, hiszen az izzadás által kiürült ásványi anyagokat pótoljuk. Ha pedig nincs kedvünk gyümölcslével bajlódni, vagy csak víz áll rendelkezésünkre, a só mellé dobjunk pár szem szőlőcukrot, így sokkal jobb szomjoltót, és egyben energiapótlót is kapunk.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat támogatói az ADAMA Hungary Zrt. és az Auditker Kft.