Sok helyen áprilisban több hó esett, mint a tél folyamán és rendkívül szeszélyes időjárással kellett megküzdenünk – erről bővebben itt írtunk. Május elején átmenetileg ismét a sokévi átlag alá csökkent a hőmérséklet, most viszont melegedés kezdődött, de mi jön ezután? Folytatódik a kiszámíthatatlan időjárás?

Májusi időjárás az átlagok tükrében

Májusban a napi középhőmérséklet átlagos körülmények között 14 C fok körüli értékről, 18 C fok közelébe, tehát közel 4 C fokkal emelkedik áprilishoz képest. A napi minimumok 9 fok alatti értékekről 12 C fok közelébe, a maximumok 20 C fok közeléből 23 C fok fölé emelkednek, ahogy a mellékelt ábra mutatja.

A legerősebb lehűlés a rendszeres mérések kezdete óta ebben a hónapban 2007. máj. 2-án hajnalban volt, akkor -6,4 C fokig hűlt a levegő a Nógrád megyei Zabarban. Ezzel szemben, a legmagasabb májusban mért hőmérséklet 36,0 C fok, amit 1896. máj. 28-án regisztráltak Kaposváron.

A múlt század eleje óta enyhén emelkedő trend jellemzi a májusi középhőmérséklet alakulását, ugyanakkor évről évre, illetve évtizedről évtizedre igen jelentős változások figyelhetők meg. A múlt század eleje óta a 2001-es évvel kezdődő évtizedben volt a legmagasabb az májusi középhőmérséklet anomáliáinak évtizedes átlaga. Az 1980-as évek óta minden évtized melegebb volt az átlagosnál, ahogy az alábbi grafikon is mutatja.

Havi középhőmérséklet anomália májusban


A havi csapadékösszeg területi átlagának sokévi értéke 63 mm körül alakul, a napi értékek viszonylag kis változékonyságot mutatnak: egész hónap folyamán 1 - 3 mm között alakulnak, amit a mellékelt ábra is mutat.

Klimatikus csapadékadatok - május

A csapadék esetében a szélsőségesség a feltűnő, határozott trend nem figyelhető meg a múlt század eleje óta. Figyelemre méltó, hogy míg az utolsó évtized a második legcsapadékosabb volt, addig az 1991-gyel kezdődő a második legszárazabb. De ennél is nagyobb kontraszt volt a múlt század első felében: az 1921-gyel kezdődő, átlagosan legszárazabb májusú évtizedet a legcsapadékosabb követte.

Caapadékváltozás májusban

Májusi időjárás előrejelzés

Eddig összességében országszerte az átlagosnál hidegebb és szárazabb időt hozott a hónap. Május első napjainak melegedő időjárását követően az első hét közepén átvonult hidegfront nyomán átmenetileg ismét a sokévi átlag alá csökkent a hőmérséklet. A hónap első hetében több helyen szinte minden nap 20 fok alatt maradt a hőmérséklet, a leghidegebb éjszakán az Északi-középhegység völgyeiben fagy is előfordult, sőt a talaj mentén, a fagyzugos területeken  az ország más részein is fagypont alá csökkent a hőmérséklet. A múlt hétvégét pedig nagy, vasárnap már közel 20 fokos napi hőingások jellemezték.

Május első harmadának csapadékösszege az ország jelentős részén elmarad a sokéves átlagtól, annál számottevően több eső csak délnyugaton esett. A talajok felső rétegének nedvességtartalma a Dunántúl nagy részén növekedett, míg az északi és keleti országrészben csökkent az egy héttel ezelőtti értékekhez képest. A legszárazabb talajok a főváros és a Jászság térségében fordulnak elő, de az Alföld és a Kisalföld nagy részén is 50% alatt alakul a felső 20 cm-es réteg nedvességtartalma a növények számára hozzáférhető víztartalom arányában. A középső és alsó talajrétegek nedvességtartalma nem sokat változott – írja az OMSZ.

eső

Ideje, hogy feltöltődjenek a talajok – fotó: Koma Dávid

Érkezik az eső!

Május 12.-e, szerdától a hét további részében mediterrán ciklonok lesznek hatással időjárásunkra, így változékonyabbra fordul az idő. Szerdán napközben főként a Dunántúlon kell esőkre, záporokra számítani, majd estére a csapadékzóna az ország más tájait is eléri.

A keddi 25-30 fok közötti maximumok után, szerdán a Dunántúlon már több fokkal lehűl a levegő, csütörtökön pedig már az ország nagy részén csak 15-20 fok valószínű. A hét második felében 20 fok körüli értékek lesznek jellemzőek a legmelegebb órákban, bár szombaton keleten ennél több fokkal melegebb, nyugaton viszont hűvösebb várható. Élénk szél a héten is gyakran zavarja a növényvédelmi munkákat, erős széllökésekre főként a hét második felében lehet számítani.

Csütörtökön többfelé várható eső, zápor, zivatar. Eső délelőtt még többfelé valószínű, majd délután már egyre kevesebb helyen várható, akkor már inkább zápor, helyenként zivatar. Délután a legkisebb eséllyel az Észak-Dunántúlon és a főváros tágabb környezetében lehet csapadék. A nyugatias légmozgás nagy területen élénk lesz, amelyet időnként erős lökések kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 16 és 22 fok között változik.

Pénteken átmenetileg csökken a csapadékhajlam, a délnyugatról északkelet felé vonuló felhősávok, illetve felhőtömbök mellett hosszabb-rövidebb napsütésre is számítani lehet. Szórványosan előfordul eső, zápor, helyenként zivatar. A nyugati, délnyugati, majd a déli szél többfelé megélénkül, helyenként megerősödik. Zivatarban viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 5 és 11, a legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 23 fok között várható.

A jelenlegi számítások szerint a hétvégén ismét sokfelé valószínű csapadék.
Szombaton a rövid napos időszakok mellett nagyobbrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég. Több helyen számítani lehet záporesőre, zivatarra. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, de zivatarban erős vagy viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 11, a legmagasabb nappali hőmérséklet 17 és 23 fok között valószínű.

Vasárnap a nap első felében nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég és több helyen várható eső, zápor, zivatar. A nap második felében nyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, főleg a Dunától keletre valószínű csapadék, de ott is egyre kevesebb helyen. Az északnyugati, nyugati szelet élénk, sokfelé erős lökések kísérik. Zivatar térségében viharossá is fokozódhat a szél. A hajnali 7, 13 fokról 16, 21 fokig emelkedik a hőmérséklet.

Ezen a héten összességében 15 és 30 mm közötti csapadékmennyiségre van kilátás, de lokálisan ennél több is hullhat.

Május 17., hétfőn változó felhőzet mellett az ország nagy részén több órára kisüt a nap. A nap második felétől nyugat felől egyre több, illetve vastagabb felhő érkezhet. Napközben néhol valószínű zápor, estétől nyugat felől már több helyen kialakulhat záporeső, zivatar. A délnyugati, estétől a Dunántúlon az északnyugati szelet helyenként erős lökések kísérik. Zivatar környezetében viharossá is fokozódhat a szél. Hajnalban 4, 11, a legmelegebb délutáni órákban 19, 25 fok valószínű.

Kedden nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás. Többfelé valószínű eső, záporeső, zivatar. Helyenként jelentős csapadék is hullhat. A déli, majd a Dunántúlon az északnyugatira forduló szelet élénk vagy erős lökések kísérik. Zivatar térségében viharossá is fokozódhat a szél. Hajnalban 5, 13, délután 15, 21 fokot mérhetnek.

Május további részére a sokévi átlagokhoz képest jelentős eltérést nem mutatnak a számítások (az igazság szerint az igazán jelentős eltéréseket igen ritkán képesek előrejelezni). Az északkeleti területeken lehet hidegebb, ugyanakkor csapadékosabb az időjárás, főként a hónap utolsó hetében.